Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 1. místo

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 1. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 06.01.2021

Kdo zvítězil v anketě o nejlepší desku roku 2020? Na domácím hřišti to byli mystičtí Tábor s prvotinou Liebe. Poznávacím znamením kapely je harmonium, dronění a bytostný odpor k sebeprezentaci, který mají společný s vítězkou zahraniční kategorie, Fionou Apple. Název její ceněné nahrávky Fetch the Bolt Cutters navíc nabádá k absolutnímu osvobození. A čím to, že zrovna tyto dvě nahrávky u nás slaví takový úspěch? Asi nás už všechny štve snažit se někomu zavděčit.

Domácí

1. Tábor – Liebe (Stoned To Death) 73 bodů
Přibližovat poetiku skupiny Tábor prostřednictvím působení jejich členů v dalších formacích je poněkud zavádějící, ostatně zkuste najít průsečík mezi Bahratal, MaVa, Or, Oswaldovi a Vole. Tábor sází na lyriku, legendisticky odkazují na noci strávené v zaniklých cínových dolech, staví na jedinečné koncertní atmosféře, která je stejně tak magická, jako skličující. Hypnotické křížení rocku s folkem a youngovským kytarovým eskapismem zachytili na albu Liebe, které vyšlo u pardubického labelu Stoned to Death. S nahráváním oslovili táborské studio Davida Zemana. A jestliže nás Tábor chtějí vést „do nejhlubších propastí vlastního nitra,“ Kalle tu cestu znají.

„Album plynie prirodzene, má svoje tiché aj hlučné pasáže a hudobne osciluje niekde medzi temným folkom, dronom a rockom. To sú však technické detaily, výnimočná je predovšetkým tajuplná až spirituálna nálada, ktorá z neho sála. Krásné nedokonalosti sú všadeprítomné. Od prvej sekundy je počuť akési klopkanie, jedná sa o vedľajší produkt harmónia. Ďalším výrazným prvkom je repetitívnosť hudobných motívov a prelínajúci sa spev členov kapely, poslucháča to ľahko uvedie do tranzu. Spleť hlasov si podobne ako rieka prediera vlastnú cestu, niekedy pokojne plynie, dokáže však byť aj dravá a človeka pohltiť.“ (Lucia Banáková, Full Moon)

2. Amelie Siba – Dye My Hair (Teargarten | Full Moon Forum) 72 bodů, 3. Lenka Dusilová – Řeka (Animal Music) 70 bodů, 4. Black Tar Jesus – Year Insane (Btj) 60 bodů, 5. Fvck_Kvlt – Zabijem Sa! (Kvlt Records) 46 bodů, 6. Povodí Ohře – Dva trámy na kříž (Naše desky) 41 bodů, 7. Katarzia – Celibát (Slnko Records) 39 bodů, 8. Načeva – Zdivočelí koně (vl. náklad | Polí5) 34 bodů, 9. Chief Bromden – Slunovrat (Full Moon Forum) 31 bodů, 10. Pris – Kopřivy (Divnosti) 28 bodů, 11.–12. Dukla – Honza (Sing Sing Soundsystem) a Něco něco – Začíná (Divnosti) 26 bodů, 13. Science Killer – Songs About Love and Other Strange Feeling (Kabinet Records) 24 bodů, 14. Květy – Květy Květy (Indies) 22 bodů, 15. Člověk krve – V kuchyni (Divnosti) 18 bodů, 16.–17. Annet X – Až budu velká, chci být Aneta Charitonova (Annet X | Warner Music) a Mutanti hledají východisko – Když máš kamarády, nepotřebuješ nepřátele (Landmine Alert) 17 bodů, 18. Dan Bárta & Illustratosphere – Kráska a zvířený prach (Warner Music) 16 bodů, 19. Or – Smutný stroje (Silver Rocket) 15 bodů, 20. David Pomahač – Do tmy je daleko (Indies) 14 bodů, 21. Jan Tomáš – Saturn Gizeh Lynx (Stoned to Death) 13 bodů a další...

57 hlasujících vybíralo z 99 alb


Zahraniční

1. Fiona Apple – Fetch The Bolt Cutters (Epic | Clean State) 53 bodů
Fiona Apple každým svým krokem překračuje rámec obvyklé popové umělkyně, pracuje podle vlastních pravidel, je vytrvalá a soběstačná. Načasování Fetch the Bolt Cutters bylo dokonalé – deska vyšla v polovině dubna, tedy ve chvíli, kdy byla drtivá většina celého světa zavřena doma, v karanténě. Apple desku nahrála ve svém domě ve Venice Beach a jak potvrzuje v rozhovoru pro magazín Vulture, její domov je i protagonistou celé desky: * „Nastěhovala jsem se do tohohle domu v roce 2000. A měla jsem pocit, že chce, abych v něm navždy zůstala. Po čase jsem si řekla, dobrá, dám ti, co chceš, dome! Nebudu pracovat ve studiu, zasloužíš si, abych tě nahrála.“ * Fetch the Bolt Cutters potvrzuje, že opravdu důležité věci můžeme rozeznat i za zdmi svého bytu. Podobné zjištění bylo právě loni důležitější než kdy dříve.

„Fetch the Bolt Cutters je zatraceně silné album. Přináší vyrovnanost a jakési smíření, ale rozhodně není poraženecké. Jediné, co by se mu dalo vytknout, je, že po nabité a uchvacující první polovině ze třinácti skladeb druhá půlka poněkud ztrácí dech a písně nejsou tak výrazné. Ale to je asi tak vše. Fetch the Bolt Cutters je totiž především albem, které vás velmi snadno vtáhne do spirály nekonečných poslechů. Fioně se podařilo vytvořit dílo, které je drsné i vtipné zároveň. A především neuvěřitelně chytlavé.“ (Judita Císařová, Radio Wave)

2. Yves Tumor – Heaven To A Tortured Mind (Warp) 36 bodů, 3. Sevdaliza – Shabrang (Twisted Elegance) 31 bodů, 4. Moses Sumney – Græ (Jagjaguwar) 29 bodů, 5. Bruce Springsteen – Letter To You (Columbia) 27 bodů, 6. Run The Jewels – RTJ4 (Jewel Runners | BMG) 26 bodů, 7. Protomartyr – Ultimate Success Today (Domino) 25 bodů, 8.–9. Nick Cave – Idiot Prayer: Nick Cave Alone at Alexandra Palace (Bad Seeds Ltd.) a Deftones – Ohms (Warner Music) 23 bodů, 10.–11. Clipping. – Visions of Bodies Being Burned (Sub Pop) a Oneohtrix Point Never – Magic Oneohtrix Point Never (WARP) 21 bodů, 12. Anna von Hausswolff – All Thoughts Fly (Southern Lord) 20 bodů, 13. King Gizzard & The Lizard Wizard – K.G. (Flightless) 16 bodů, 14.–15. Hey Colossus – Dances/ Curses (Wrong Speed) a Mary Latimore – Silver Ladders (Ghostly International) 15 bodů, 16.–18. Jehnny Beth – To Love is to Live (Caroline), Phoebe Bridgers – Punisher (Dead Oceans) a Lyra Pramuk – Fountain (Bedroom Community) 14 bodů, 19.-21. Nadine Shah – Kitchen Sink (BMG) a Eartheater – Phoenix: Flames are Dew Upon My Skin (PAN) a Keeley Forsyth – Debris (The Leaf Label) 13 bodů

63 hlasujících vybíralo z 222 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Zápisky z Letní filmové školy: Jugoslávská proměnlivost a ryzí expresionistické němectví

Ondra Helar 10.08.2021

Při cold brew v budapešťském Kofein Baru sleduji první storýs na instagramu, kde se má bublina chlubí tím, že si vybírá filmy na páteční večer. Nejistý pocit, že jsem na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace