Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 2. místo

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 2. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 03.01.2024

Jedno údolí je magické i skličující, to druhé syrové a vznětlivé jako troudná sojka, neukojitelný hněv. Druhé pozice ve výročním hlasování redaktorů Full Moonu obsadily formace značně rozdílné, ovšem punkové kořeny, ty mají podobné.


Domácí

2. Tábor – Údolí hvězd (Day After) 72 bodů
Při poslechu pražské skupiny padají interesantní hudební přirovnání nejrůznějšího druhu, od Oldřicha Janoty nebo Vladimíra Václavka přes Bratry Orffy až po Lankum, Earth nebo samotné Sunn O))). Na každém šprochu sice pravdy krajíček, zároveň u málokteré kapely jsou taková hledání marnotratnější. Čtveřice, která stojí dalšími končetinami (nejen) ve formacích Vole, Oswaldovi nebo MaVa, fascinuje od svých počátků a není náhodou, že deskou roku magazínu Full Moon se stal jejich předchozí titul Liebe (2020). Tábor změnili label, ale nikoli kvality. Údolí hvězd je magické i skličující, navíc odkazuje k tvorbě snad jediného tuzemské prokletého básníka Karla Šebka.

„Nostalgické ladění posluchačům dopřeje idylu švédského venkova dětí z Bullerbynu, ale nese v sobě i mnoho pochmurného. Je to také čítanka lidských emocí a životních situací. Přesto album Údolí hvězd působí oproti prvotině Liebe méně depresivně, ale i méně pateticky. Ne že by patetičnost skladbám a Táboru obecně neslušela, ale je to důkazem, že kapela ve své tvorbě umí překračovat vlastní stín. Vedle toho deklarovaná láska k volnému pohybu, motiv opouštění uspěchaného, přitakání všednosti zde rezonuje v nejlepších tónech.“ (Dód, Headliner)Zahraniční

2. Danny Brown & JPEGMafia – Scaring the Hoes (AWAL | Peggy) 43 bodů
Ještě začátkem loňského roku nenasvědčovalo nic tomu, že by Danny Brown porušil svoje mlčení nastalé v říjnu 2019. Uplynulo sotva deset měsíců letošního roku a má na kontě hned dvě další alba, která se ve výročních žebříčcích potkávají pravidelně. Brown se spolu s dalším raperem a producentem JPEGMafia, nechali hned několikrát vidět společně na veřejnosti, tudíž oznámení společného alba úplné překvapení nebylo. Podobně jako jeho vyznění, k punku i radikalitě měli oba vždycky náramně blízko. „Talk to me soft like you can keep a secret/ Lower down your voice so it's a high chance of leakage.“

„Scaring The Hoes hoří jednoznačně syrovou, punkovou vášní. Je to záležitost naprosto bez zábran a bariér, která od samotného začátku útočí na vaše smysly a nepoleví do závěrečné sekundy. Posluchač je na šestatřicet minut ponořen do chaosu, a když album skončí a vy se pokusíte nadechnout, přichází neodbytný pocit povinnosti vrátit se a poslechnout si to celé znovu. Jedinečná oslava stylu dvou hiphopových heretiků, která odmítá jakékoli zdání konformity a ponechává si volnost, aby byla přesně taková, jakou ji chtějí mít. Ať už je to jakkoliv.“ (Wesley McLean, Exclaim)

Info

foto © archiv

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Šejkr #126: „Ono se to k tobě blíží“

Michal Pařízek 22.03.2024

„Světová zpráva o štěstí zařadila Česko na 18. místo.“ No to se mi ulevilo, pak že jsme na tom špatně.

Preview: Jeden svět 2024

Ondra Helar 19.03.2024

Šest festivalových tipů, a to napříč tématy, protože i to je letošní novinkou – schází jednotné téma, zato je spoustu různých kategorií.

Šejkr #125: Jako v křesle

Michal Pařízek 08.03.2024

Dělo se toho spoustu, možná nejsilnějším zážitkem ale byla návštěva Kunstmuzea v Haagu. V hlavní roli Max Beckmann, Piet Mondrian, De Stijl. A Can.

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace