Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 5. místo

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 5. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 31.12.2023

Redakční hlasování o nejlepších nahrávkách uplynulého roku startujeme dvěma emotivními alby. Páté místo na domácí scéně obsadila trojice Sinks se svým novým albem „o vlastním zklamání nebo nenávisti ke konzumnímu systému, který nás pomalu ničí, ale my se můžeme jen dívat“. Mezi zahraničními jmény se prosadili Swans.

Domácí

5. Sinks – born into this only to get through this (Korobushka Records) 53 bodů
Brněnská noiserocková trojice Sinks na sebe upozornila už prvním EP June (2019), o rok později se zhusta mluvilo a psalo o tom, že v současnosti u nás není lepší koncertní kapela, jejich živelná vystoupení pak trhaly panty od Rotterdamu k Vratislavi. S první, eponymní deskou byli nominováni coby Objev roku v rámci cen Vinyla, nová nahrávka má podobné… ambice? Tohle slovo ve slovníku skupiny nenajdete, řekněme podobné předpoklady.

„Deska není jen o vyslovení a vypsání se z pocitů, ale o procesu nepřetržitého hledání a nenacházení, o tom, co dělat, když nám dojdou síly, o vlastním zklamání nebo nenávisti ke konzumnímu systému, který nás pomalu ničí, ale my se můžeme jen dívat. Viník, sebemrskač, zraněný, bezmocný pozorovatel – v textech se autor pasuje na všechny. Tyhle motivy mohou působit jako klišé, sinks je ale podávají neotřelým způsobem hned z několika pohledů, což nabízí zajímavou syntézu naděje, zoufalství, ale i nekonečného vzteku, kdy neustále vstáváme a bojujeme s tím zničeným i ničivým zároveň.“ (Veronika Tichá, Full Moon)Zahraniční

5. Swans – The Beggar (Young God | Mute) 25 bodů
Další poslední album. Michaela Giru už v tomto ohledu asi nikdo nebere příliš vážně, možná ani jeho spoluhráči, a pokud budou Swans přicházet s takto povedenými díly, tak těch pár uštěpačných slov asi nikomu neuškodí. Šestnáctá studiová nahrávka Swans byla celá nahrána v Berlíně, což její tísnivost rozhodně nezapírá, podílel se na ní – vzhledem k dalším deskám skupiny z posledních dvou dekád – poměrně malý kolektiv. Možná i proto je její vyznění tak intenzivní.

„Jak srdce prošpikované životem plným otřesů, reaguje na éru neustálé zkázy? Gira, narozený ve znamení Ryb, tvrdí, že k němu písně přicházely snadno a pomalu se formovaly do podoby alba. Obsah ale vypráví něco jiného: The Beggar představuje Girovu nejvíce sebereflexivní lyriku spojenou s některými z jeho nejpřístupnějších a nejjemnějších skladeb. Sám potvrzuje, že si byl vědom toho, že může jít o jeho poslední písně, což zavání až jejich podceněním. Jsou poznamenány přemítáním o odchodu, bohaté na ujištění nadcházejícího konce. Svým způsobem je to ale jeho vlastní Blackstar: promítl do nich své vyčerpané, pusté bílé srdce. Je to berlínská deska; dílo temných uliček a znovusjednocení.“ (John Wohlmacher, Beat per Minute)

Info

foto © archiv

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Šejkr #126: „Ono se to k tobě blíží“

Michal Pařízek 22.03.2024

„Světová zpráva o štěstí zařadila Česko na 18. místo.“ No to se mi ulevilo, pak že jsme na tom špatně.

Preview: Jeden svět 2024

Ondra Helar 19.03.2024

Šest festivalových tipů, a to napříč tématy, protože i to je letošní novinkou – schází jednotné téma, zato je spoustu různých kategorií.

Šejkr #125: Jako v křesle

Michal Pařízek 08.03.2024

Dělo se toho spoustu, možná nejsilnějším zážitkem ale byla návštěva Kunstmuzea v Haagu. V hlavní roli Max Beckmann, Piet Mondrian, De Stijl. A Can.

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace