Články / Rozhovory

Douška vydavatelská: XION

Douška vydavatelská: XION

redakce | Články / Rozhovory | 21.05.2020

XION, původně volná platforma pro hudební večery (a večírky) a další kulturní aktivity, zahrnující různé umělecké a audiovizuální disciplíny, byl poháněn snahou o spojení nejen po stránce tvořivé, ale hlavně lidské. To dalo následně vzniknout nezávislému vydavatelství, kde vedle sebe vychází tvorba známých umělců i těch úplně nových. „Jsme od počátku stylově nevyhraněná a podnětům otevřená skupinka přesvědčená o tom, že je u nás spousta skvělých, ale málo viditelných umělců, a že je třeba vytvořit místo, kde by se jejich tvorba potkávala.“ XION se pokouší překlenout žánrové škatulky, chce představovat zajímavou hudbu z různých koutů vesmíru, hudbu jako eklektické místo, jehož jedinými podmínkami jsou kvalita a přístup s vášní a entuziasmem. „Pojítkem mají být různé emoce z různorodé hudby, tanečně-poslechové... Tudíž ‚brain-dance‛?“ zní řečnická otázka Marka "ioba", kterým nám toho za label řekl ještě více.

Co nového
Vždy je něco v procesu, ať už tvůrčím nebo co se týče produkce okolo. Před chvílí vyšlo EP úplně kouzelné, hravé, ale i solidní klubové melancho elektroniky – Creation od Rabbita. Dříve pak třeba atmo/halfbeatové album jungle veterána Touchwooda s jeho metal tour trikem v merchi, nebo MacroNoisovo EP1, což je žánrový amalgám s filmovou atmosférou. Nemůžu nezmínit LP od Garyho Rostocka, který kdysi působil na manchesterské postpunkové scéně, a jeho vzpomínání na anglické pobřeží skrze epický, pompézní ambient. Smyčce a drony. Na jeho přání vyšlo i na slušivém CD. Vedle toho jsme vydali raveovou kulturou inspirovanou minikompilaci, která vzešla z naší remixové výzvy na track Superacido od Tekstrue. Dost fresh, říká se. A v neposlední řadě výtečné archivní nahrávky downtempové elektroniky se spoustou dalších vlivů od utajeného projektu Únava materálu. Ty vyšly i na dvoukazetě, s níž jsme si opravdu vyhráli – risograficky tištěný cover, polaroidové fotky na druhou, názvy jako šifry k vyluštění. Vizuál a pracovní označení: slovenská maloměstská avantgarda, zkušebna v garáži a mladické excesy a experimentování.

Co chystáme
Nejdřív velmi zajímavé a zároveň zvláštně chytlavé eponymní EP od tajemného projektu DSȾN₸, ohýbající zvuky a pomyslné žánry do hybridních, futurobeatových, až experimentálních koláží. Pak dojde řada na ještě zvukově kompaktnější EP2 od MacroNoise, kolaborace Miduba s různými živými muzikanty a kapelami, další EP Garyho Rostocka nebo na výběrové remixy. A to ať už releasů, které jsme vydali, nebo i věcí mimo XION, jako třeba jazz/breakovou kapelu Hard to Frame. Bude to pestré. Label konečně více rozhodil sítě u různých grafických umělců, což byla i původní idea otevřené platformy. Chceme pokračovat v živých hudebních seancích, ať už s koncerty v Punktu nebo Ambisen večery, jejichž vizuální stránku, stejně jako většinu všeho možného kolem XIONu, obstarávám sám. Naštěstí jsem hračička a baví mě vymýšlet a zapracovávat nové, takže udělám i nějaký nápaditý merch nebo fyzický nosič, tedy pokud bude představa sedět k obsahu a dotvářet atmosféru, poetiku, vlastní „vesmír“ nahrávky. Jako třeba ten ke zmíněné Únavě materiálu.

Co vidím a slyším jinde
Schválně se zaměřím na domácí píseček a zároveň se vyhnu muzice všude zmiňované a propírané, abych poukázal na množství skrytých pokladů, které jsou méně vidět, což je velká škoda. Třeba potemnělý, progresivně zlomený label Pathfinder Music, který parta správných kluků vede v naprosté tichosti. Pro více klubové a tancechtivé je tu Krmelec Recordings nebo Moving Pictures, kteří vydávají i na vinylech s parádním grafickým zpracováním, nebo experimentální elektronikou opředená Nona Matěje Kotoučka z mého oblíbeného projektu cinematických příběhů Sky to Speak. Nemůžu nezmínit ani hudebně a vizuálně vybroušenou desku Moonspottera (ex-Subject Lost), plnou detailních gradací. Inspirativní je ale další spousta menších tuzemských i zahraničních vydavatelství, které si dávají záležet jak na formě, tak na obsahu.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Code Name Linhart: Rok zkoušíme osm taktů a na koncertování netlačíme

Štěpán Bolf (A.M.180) 25.05.2023

Climatizado a Skupina Štěstí. K těmhle bezmála kultovním západočeským spolkům se aktuálně řadí personálně spříznění noise-countryoví Code Name Linhart.

Petra Ludvíková: Liveurope funguje jako hudební komunita

redakce 23.05.2023

Dvoudenní festival Liveurope představí mnoho zajímavých hudebních projektů, například srbskou indiepopovou formaci Koikoi, slovinskou rapperku Sahareyu nebo francouzské Kid Return.

Ira Mimosa: Sny mě hladí po rukou

Adéla Polka 26.04.2023

Ira Mimosa vyzařuje křehkou a éterickou energii s citem pro detail a jemné kontury, což se promítá nejen do její hudby, ale do textů.

Dušan Vlk: Vybral som si život

Jonáš Sudakov 11.04.2023

Ve Full Moon #144 vyšla pochybením redakce nehotová, neautorizovaná verze rozhovoru s Dušanem Vlkem, zde uvádíme tu finální. Samozřejmě s velikou omluvou!

Bára Netopilová (KUMST): Tenhle proces nikdy nekončí

Adéla Polka 04.04.2023

Během měsíce dubna a května se na KUMSTu mihnou lidi, kteří nějakým způsobem ovlivňují veřejné vnímání hudby a budou sdílet své zkušenosti.

Cécile Da Costa (Tanec s uměním): Dát lidem prostor k tvorbě

Zuzana Malá 20.03.2023

Tanečnice a choreografka Cécile Da Costa konfrontuje diváka v rámci uměleckého cyklu Tanec s uměním cestou pohybu a tance, čtěte rozhovor nejen o tanci.

Jamie Stewart (Xiu Xiu): Téma je z podstaty znepokojující

Štěpán Bolf (A.M.180) 03.03.2023

Na nové desce se věnují skutečným i fiktivním příběhům postav, které zažívají různé podoby fyzického či psychického násilí. Rozhovor.

Opus magnum, co ošálí i vzdělané muzikanty aneb surrealistická opera Miroslava Černého Frankenstein očima (hudebních) přátel

redakce 22.02.2023

Je k dostání pouze na vinylu, přičemž něco zbývá i ze stokusové limitky, jejíž součástí je ručně číslovaný a signovaný grafický list od Františka Skály.

Trader: Je to zvláštně upletený svetr vztahů

A.M.180 Collective 16.02.2023

Faktem je, že jde o nenápadně skvělou desku, která se vymyká indie/noise/pop/rockovému průměru nejen made in Scandinavia. A proto - rozhovor, pak na koncert!

Rory Hinchey (Alpha Strategy): Tu sú stále nové kapely

Bianca Krajčovičová 14.02.2023

Štvorčlenné pražské zoskupenie s koreňmi v Kanade prináša do českej undergroundovej scény nostalgický a chaotický zvuk noise/punku či postpunku 80. rokov. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace