Články / Recenze

Glory Days aneb Znovuzrodenie Carla Barata

Peter Forgáč | Články / Recenze | 04.02.2015

Je tomu už viac ako desať rokov od momentu, kedy sa rozpadli kultovní Libertines. Aj počas ich krátkej, ale intenzívnej kariéry, bolo všetkým jasné, že ich najväčšia sila spočíva v spojení Carl Barat a Peter Doherty. Zaťiaľčo Doherty celkom úspešne pokračuje s Babyshambles, Barat akoby nevedel znovu nájsť svoje miesto. S Dirty Pretty Things nahral nie zlý debut Waterloo to Anywhere, no ďalšia nahrávka spoločne s prvým sólo albumom zaostali za predpokladmi. Na konci minulého roku dal Barat dohromady The Jackals a teraz prichádza s releasom Let It Reign. Je zaujímavé, že kapelu zložil konkurzom až po jeho nahratí, a nielen fanúšikovia preto nemali takmer žiadne očakávania. No Barat and the Jackals prekvapili.

Otváracia skladba Glory Days napovie, čo čakať. Ostré garážové gitary, občas doplnené bluesovým riffom. Victory Gin sa rozbehne ešte ostrejšie, s občasným uvolnením, pred mohutným refrénom: “We are not afraid of anyone! I defy anyone to tell me I am wrong!” A Carl to evidentne myslí vážne a je počuť, že sa v tomto nemýli. Summer in the Trenches pripomína starých dobrých Libertines a ich surový mix ska a indie rocku, A Storm Is Coming je zas jedna z melodickéjších a chytľavejších skladieb. Album rozdeľuje Beggining to See, akýsi protestsong o náboženstve, kde dominuje akustická gitara a smyčce, čo sa dosť odlišuje od zvyšku nahrávky. Stredne rýchla March of the Idle so surovým, kričiacim refrénom a s myšlienkami o modernej spoločnosti predstavuje jeden z najlepších momentov. V "mohutnej" War of the Roses aj v záverečnej Lei It Reign, ktorá je dobrým zakončením, sa Barat textovo akoby vysporiadava so sebou a Dohertym.

Už to nie je "teatrálny" a prehnane poetický Barat ako pred pár rokmi. Stále dominuje feeling starej Británie a Libertines, no Carl konečne zobral do ruky gitaru a toto je release, aký sa od neho dá čakať, plný indie, ska a punku, s výbornými textami a melódiami. Po ohlásení, že Libertines sa dávajú znovu dokopy a plánujú nový materiál, akoby sa Baratovi vliala nová krv do žíl. Verme, že to tak ostane, kedže s výborným Let It Reign dokazuje, že má ešte čo povedať.

Info

Carl Barat & the Jackals - Let it Reign (Grand Jury Music, 2015)
www.carlbaratandthejackals.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace