Články / Sloupky/Blogy

Ozvuk(y) Unsound(u) 2018

Ozvuk(y) Unsound(u) 2018

Radek Zapletal, Zdeněk Němec, mexhouse | Články / Sloupky/Blogy | 17.10.2018

Když jsme onehdá pražský Lunchmeat přirovnávali k polskému Unsoundu, bylo to v dobré víře ve světlé zítřky. I při všech kvalitách tuzemského podniku, Unsound coby přehlídka moderní trendů v hudbě a nových médiích má za sebou delší tradici (vznikl v roce 2003), ale jejich produkce taky dělá mutace po celém světě (New York, Londýn, Adelaide, Toronto). Dalším rozdílem je hloubka a důsažnosti akce, objem celého programu – krakovský Unsound trvá celý týden, na pořadu jsou večerní koncerty, ale taky diskuze (hlavní téma letošního ročníku znělo „Přítomnost“), workshopy, performance, projekce, akce atakuje téměř celé město. My jsme vyrazili na hlavní část týdenní nabídky a tady přinášíme pár špílů, které se do nás vryly. A ne – experimentální dnes neznamená neposlouchatelné nebo akademické (např. pohybově-hudební show Jlin byl zážitek vpravdě spektakulární), své si najdou jak vyznavači hrubého techna, tak nimraví snovači nejtenčích zvukových linek. A těch obrazů! (Obsáhlejší report hledejte v magazínu Full Moon #93.)

RADEK ZAPLETAL

Alva Noto
Alva Noto je soustředěný vědec experimentující s hranicí citlivosti, který ventiluje nárazové zvukové impulzy, včetně vizuálních. V prostoru, jako je ICE Centrum, to byl zážitek vskutku magický.

Sinjin Hawke & Zora Jones
A/V live show vtěsnaná na hlavní sál s nízkým stropem Hotelu Forum. Není jediného místa, kde obrazová stránka nesedí s tou hudební.

Rozzma
Jedna z komet afrického kontinentu, který tvořil nepřeslechnutelnou a výživnou studnici interpretů letošního ročníku. Typické africké prvky v basových linkách a sekaný auto-tune rap. Zklamání jen z nepřítomné masky.


ZDENĚK NĚMEC

Zuli feat. Abyusif
Zuli roztočil pestrý kolotoč grimeu a junglu s arabskými odlesky. Špatná flow MCho bohužel nestačila na instrumentální složku, naštěstí dostal jen málo prostoru. Pokaždé, když rapper končil svůj vstup, musel Zuli vytáhnout energii z červených čísel a šlo mu to skvěle.

Jlin & Company Wayne McGregor present Autobiography
Typický zvuk Jlin dokonale fungoval jako rytmická i melodická kulisa pro taneční kreace moderního baletu. Velké pódium, ještě větší sál ve dřevě a uhranutý dav. Niesamowite.

HDmirror
Tatu, Madonna nebo Prodigy. HDmirror všechno zabalil do neskutečného množství pozitivní technoenergie a nasekal nadrobno. Rukama zběsile máchal kdekdo a skákali všichni. Bomby a zase jenom bomby!


MEXHOUSE

Phill Niblock
Pětaosmdesátiletý titán seděl za dvěma iMacy, klidně se díval, jak se před ním usazují další a další posluchači, ladilo se plátno, zvukař pohazoval hlavou, jen ten stařec byl klidný jako bůh. A když spustil velmi, takřka neznatelně modulovaný dron, který hladil mozkové závity jako mlýnské kolo vodní brázdu, všichni vrostli do země. Byl to čirý zážitek ze zvuku, z ohnutého času. První změna po pětadvaceti minutách? Ach, jak mi se nechtělo odcházet… (Na tohohle všeuměla se podívejte pozorněji, taky můžete zažít neopakovatelné v Mariánských Lázních, kde bude třídenní „speciál“, s Niblockem na místě, samozřejmě.)

Caterina Barbieri
Najděte si ICE Centrum, protože takové sály my neumíme. Jediné představení, které jsem poslouchal ze samého vršku, z poslední řady. Kouzlo nechtěného se vším, co k tomu patří. Kateřina, která používá modulární syntezátor místo varhan, se stala malou kněžkou, která rostla zvukem a majestátní atmosférou. Do kostela v Polsku nechodím, i když tohle byl chrám svého druhu. Všichni seděli, nikdo se nepohnul, jen zvuk ožíval a zase mizel. Sakrální magion se vším všudy, zvuk křišťálovější než poslední myšlenka svatého Pavla.

Manni Dee & Ewa Justka
Britský techno klátič a drobná Polka, kteří spolu hrávají pravidelně. A pravidelně to dopadá tak, že publikum přesně neví, co má dělat, aby se stihlo vejít do rytmu. Neskutečná rubanice. Manni sází rovné kolejní pražce, bez odboček, bez nástrah, prostě spolehlivý buchar, Ewa mu do toho přihazuje špínu a smetí, které nedělají z člověka jen nohy, ale i hlavu. Jeden nástup za druhým, třetí hodina ranní, vyblikaná hlava. Tohle se mi stalo naposledy… na Regisovi na Lunchmeatu. Každý by si to měl dopřát pravidelně a v míře nemalé, je to velmi zdravé. (Když jsem vyšel na ulici, celé město znělo jinak, mluvilo úplně jinou řečí.)

Info

Unsound Festival 2018
7. - 15. 10. 2018 Krakov, Polsko

foto © Helena Majewska

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bella Ciao. Top 5 Pohoda Festival 2019.

redakce 15.07.2019

Takhle zima byla naposledy v roce 2015, takhkle nabitý program Pohoda neměla nikdy. To nejlepší z letošního ročníku podle redakce a přátel Full Moonu.

Šejkr na letisku #3: Malé ráje

redakce 14.07.2019

Každý máme svoju vlastnú nirvánu, hlásal evidentně vlastnoruční nápis na plátěnce anonymní slečny z davu. Slogan, který festival Pohoda vystihuje ze všeho nejlépe.

Šejkr na letisku #2: Čau, ty tam

redakce 13.07.2019

Se Snapped Ankles se vydáváme na Death Grips, kde v moshpitu řádí i celá Full Moon crew, Paddy vypráví, že je viděl dvakrát a pokaždé si stěžovali, že je to…

Šejkr na letisku #1: Blažené nevědomosti

redakce 12.07.2019

Ano, všechny hvězdy hlavní scény úvodního dne „sleduji“ právě z Café Kušnierik, zvuk je skvělý a obrazu netřeba...

Co právě v elektru kutěj: Nejen jak se tančí na planetě Mu

redakce 06.07.2019

Další díl o nových počinech na elektro experimentální scéně s novinkami od Planet Mu i s českými producenty na zahraničních labelech.

Ze srdce i ze srdíčka (Heart of Noise 2019)

redakce 16.06.2019

Jak daleko je od noiseu k přírodě? V případě festivalu Heart of Noise kousíček.

Co právě v elektru kutěj: Návrat mistra, který spal sedm let

redakce 06.06.2019

Nový materiál po sedmi letech od kultovního projektu Scorn a další novinky z elektronického undergroundu.

Preview: Nowa muzyka 2019

redakce 05.06.2019

Letošní formu si můžeme po loňských zkušenostech ověřit u Amnesia Scanner, Fatimy Al Qadiry nebo Yvese Tumora, ale jsou tu i další jména, která byste neměli přehlédnout.

El nuevo normal aneb top 5 Primavera Sound 2019 podle Full Moonu

redakce 03.06.2019

Velký report čekejte v prázdninovém Full Moonu, zde tradičně vrcholy nejen redakční výpravy, ale také kolegů a kamarádů.

Preview: Wave-Gotik-Treffen 2019

redakce 22.05.2019

Do Lipska se za písničkou jezdí po celý rok, německé město často vítá interprety, kteří Česko míjí, a přitom je nedaleko.