Články / Sloupky/Blogy

Preview: Peel Slowly and See

Preview: Peel Slowly and See

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 06.03.2023

„I think that everything happens for a reason, everything happens when it’s going to happen,“ říkával Lou Reed. Podobného názoru jsou i pořadatelé přehlídky Peel Slowly and See, která se již od roku 2013 pravidelně koná nizozemském Leidenu. Vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground. Ostatně z titulu vzpomínkové kolekce rarit newyorské legendární kapely pochází i název celé akce. Dramaturgie dvoudenní přehlídky je bystrá, zvídavá i odvážná, vzhledem k zapojení agentury Yugofuturism není žádným překvapením, že pořadatelé nezapomínají ani na kapely ze Střední a Východní Evropy, včetně „starých známých“ jako Siksa nebo Koikoi. Níže pár dalších jmen z letošního programu, podrobný report čekejte po festivalu.

NUSANTARA BEAT
Zbrusu nová formace složená ze členů kapel Altin Gün, EUT nebo Jungle by Night. Hudebníci s indonéskými kořeny interpretují po svém psychedelický beat groove zvaný pop sunda, který byl na přelomu 60. a 70. let minulého století právě v Indonésii náramně populární. Pocta tradici a odkazu předků je zřejmá, Nusantara Beat k ní ale přidávají notnou porci vášnivé energie.


POIL UEDA
Výsledek propojení japonské lidové hudby a vypravěčské tradice s citem pro progresivní rock a alternativu. Tematický základ eponymního alba Poil Ueda, na kterém se japonský zpěvák a hudebník Junko Ueda spojil s francouzskou skupinou Poil, tvoří epická báseň Heike-Monogatari pocházející ze 13. století, pozorný posluchač zde odhalí také vlivy rocku v opozici nebo skupin jako Current 93 či Death in June.


SMANDEM.
Amsterdamský neojazzový kvartet, vycházející z širokého fusion řečiště notně kořeněného moderním odérem, mezi synkopami nechybí hip hop ani trap. Eponymní EP z roku 2021 obohatil vokál Pink Oculus nebo part americké flétnistky Eleny Pinderhughes, na letošní duben chystají osmipísňovou kolekci Elle (reworked) s nizozemskou zpěvačkou kamerunského původu Ntjam Rosie. Horký tip pro festival Mladí ladí jazz.


THE NOTWIST
Němečtí veteráni spojující elektronickou hudbu a kytary sobě i fanouškům loni ke třiceti letům existence nadělili zbrusu nové a velmi dobře přijaté album Vertigo Days. Na něm hostují osobnosti jako Juana Molina, Angel Bat Dawid nebo Ben LaMar Gay a vyšlo dokonce ve čtyřech různých verzích. The Notwist si loni zahráli například na festivale Le Guess Who? a podle všeho jsou aktuálně ve fantastické formě.


VULVA
Další nebezpečný výhonek pestré rotterdamské scény. Sludge garážovou dámskou dvojku Vulva tvoří kytaristka Kim Hoorweg a bubenice Nadya van Osnabrugge, obě se navíc doplňují ve zpěvech. Loňský hutný debut Woe to the Wicked nabízí majestátní riffy i přímočará poselství, kromě Peel Slowly and See si dámy zahrají letos také na mnohem prestižnějších akcích, jako jsou festivaly Grauzone nebo Roadburn. Což je jasným doporučením samo o sobě.

Info

Peel Slowly and See
10.-11. 3. 2023 Leiden, Nizozemsko
web

foto © Peel Slowly and See

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Šejkr #132: Řeč města

Michal Pařízek 14.06.2024

Bolognu jsem si zamiloval už loni, živé, pulsující město, kde se většina věcí odehrává venku, super jídlo i víno a hlavně právě tyhle čmáranice, kterých je město plné...

Šejkr #131: Nikdo není cizinec

Michal Pařízek 31.05.2024

Člověk potkává možná až příliš hodně lidí a (až příliš) často jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužili. Není to záměr, je to prostě tak. A s písničkama je to…

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek 09.05.2024

Na smíchovském břehu proběhnou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. A zítra do Brna!

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce 29.04.2024

Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace