Články / Sloupky/Blogy

Preview: Peel Slowly and See

Preview: Peel Slowly and See

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 06.03.2023

„I think that everything happens for a reason, everything happens when it’s going to happen,“ říkával Lou Reed. Podobného názoru jsou i pořadatelé přehlídky Peel Slowly and See, která se již od roku 2013 pravidelně koná nizozemském Leidenu. Vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground. Ostatně z titulu vzpomínkové kolekce rarit newyorské legendární kapely pochází i název celé akce. Dramaturgie dvoudenní přehlídky je bystrá, zvídavá i odvážná, vzhledem k zapojení agentury Yugofuturism není žádným překvapením, že pořadatelé nezapomínají ani na kapely ze Střední a Východní Evropy, včetně „starých známých“ jako Siksa nebo Koikoi. Níže pár dalších jmen z letošního programu, podrobný report čekejte po festivalu.

NUSANTARA BEAT
Zbrusu nová formace složená ze členů kapel Altin Gün, EUT nebo Jungle by Night. Hudebníci s indonéskými kořeny interpretují po svém psychedelický beat groove zvaný pop sunda, který byl na přelomu 60. a 70. let minulého století právě v Indonésii náramně populární. Pocta tradici a odkazu předků je zřejmá, Nusantara Beat k ní ale přidávají notnou porci vášnivé energie.


POIL UEDA
Výsledek propojení japonské lidové hudby a vypravěčské tradice s citem pro progresivní rock a alternativu. Tematický základ eponymního alba Poil Ueda, na kterém se japonský zpěvák a hudebník Junko Ueda spojil s francouzskou skupinou Poil, tvoří epická báseň Heike-Monogatari pocházející ze 13. století, pozorný posluchač zde odhalí také vlivy rocku v opozici nebo skupin jako Current 93 či Death in June.


SMANDEM.
Amsterdamský neojazzový kvartet, vycházející z širokého fusion řečiště notně kořeněného moderním odérem, mezi synkopami nechybí hip hop ani trap. Eponymní EP z roku 2021 obohatil vokál Pink Oculus nebo part americké flétnistky Eleny Pinderhughes, na letošní duben chystají osmipísňovou kolekci Elle (reworked) s nizozemskou zpěvačkou kamerunského původu Ntjam Rosie. Horký tip pro festival Mladí ladí jazz.


THE NOTWIST
Němečtí veteráni spojující elektronickou hudbu a kytary sobě i fanouškům loni ke třiceti letům existence nadělili zbrusu nové a velmi dobře přijaté album Vertigo Days. Na něm hostují osobnosti jako Juana Molina, Angel Bat Dawid nebo Ben LaMar Gay a vyšlo dokonce ve čtyřech různých verzích. The Notwist si loni zahráli například na festivale Le Guess Who? a podle všeho jsou aktuálně ve fantastické formě.


VULVA
Další nebezpečný výhonek pestré rotterdamské scény. Sludge garážovou dámskou dvojku Vulva tvoří kytaristka Kim Hoorweg a bubenice Nadya van Osnabrugge, obě se navíc doplňují ve zpěvech. Loňský hutný debut Woe to the Wicked nabízí majestátní riffy i přímočará poselství, kromě Peel Slowly and See si dámy zahrají letos také na mnohem prestižnějších akcích, jako jsou festivaly Grauzone nebo Roadburn. Což je jasným doporučením samo o sobě.

Info

Peel Slowly and See
10.-11. 3. 2023 Leiden, Nizozemsko
web

foto © Peel Slowly and See

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tallinn Music Week 2023: To Nejlepší

redakce 16.05.2023

Nabízíme tradiční výběr toho nejlepšího od zástupců Full Moonu a dalších kolegů i kamarádů, probírala se Eurovize i gotici a tančilo se dokonce i v bačkorách.

Donaufestival 2023: To nejlepší

redakce 09.05.2023

Máme za sebou dva povedené víkendy v rakouském městečku Kremže a jako vždy bylo z čeho vybírat. Prosíme si!

A ten beat smrdí jak punk (O Fvck_Kvltovi)

Zdenko Fajčák 01.05.2023

Punk na Slovensku bol v posledných rokoch bez iskry ako vypraný zapaľovač, vyprázdnené retro v štýle Ein Punkes Buntes.

Sharpe 2023 – to nejlepší

redakce 24.04.2023

Popáté a zase jinak. A zase nejlepší.

Ment 2023 – to nejlepší

redakce 03.04.2023

Podrobný report čekejte později, zatím prozkoumejte vrcholy zástupců početných výprav z Česka i Slovenska a dalších obvyklých podezřelých.

Maledivy, Žižkov... (Žižkovská noc 2023)

Zuzana Jelínková 01.04.2023

V dnešnom izolovanom odcudzenom svete sa vytvoril priestoročasový komunitný ostrovček, anomália, ktorá poskytla zážitok, akému nedostojí ani luxusný výlet na Maledivy.

Švejkovský hyperrealismus (Jan Šafránek)

redakce 31.03.2023

Filozof undergroundu Egon Bondy o malířském stylu královéhradeckého rodáka Jana Šafránka kdysi napsal, že jde o „švejkovský hyperrealismus“.

Šejkr#100: Slova jako sekery, myšlenky jako třísky

Michal Pařízek 10.03.2023

Sedím v trnavském obýváku a poslouchám nezmasterované manifesty. Koho asi tak může sakra napadnout vyprávět události u baru Tepláreň z pohledu vraha?

Šejkr #99: Co všechno se může hodit?

Michal Pařízek 24.02.2023

Cítíme se osaměle, protože příliš plánujeme? Protože se nedokážeme uvolnit a udělat něco živelného, nepředvídaného?

Šejkr #98: Příliš povyku pro... nic?

Michal Pařízek 10.02.2023

„I nic se musí umět,“ píše v parádním komentáři na serveru Aktuálně David Klimeš a nedá se s ním než souhlasit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace