Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 14.01.2022

„Obrazy dětství se věkem mění a podléhají zapomínání, je to idealizovaný čas,“ přečtu si na letáku k výstavě Nadějné vyhlídky v pražském Doxu. O moment později zahlédnu Kinterova Revolucionáře, jak bezmocně tluče hlavou do zdi. Ano, vyhlídky jsou nadějné, jak by ne. Krásný začátek roku, lepší alegorii pro časy, ve kterých žijeme, bychom asi nenašli. Nevinný vzdor nám sice pomůže stejně dobře, jako tomu bylo v dětství, ale proč to alespoň nezkusit. Rok 2022, Šejkr letos první, vítejte.


O výstavě se dočtete víc v únorovém Full Moonu, ale pár slov si ještě povolím. Krom toho, že je to vážně parádní zážitek, který si ještě minimálně jednou zopakuji, tak mi pořád nejde do hlavy, kolik humoru a ironie dokázal do expozice kurátor Otto M. Urban dostat. Můžeme začít třeba zmíněným, ehm, tvrdohlavým Revolucionářem umístěným hned u vstupu na výstavu, pokračovat nevtíravě jízlivým titulem přehlídky a skončit „dialogem“ Davida Černého a Milana Knížáka, jejichž díla jsou zde umístěna hned vedle sebe. Strašně by mě zajímalo, co na to oba kohouti říkají. Právě kombinace a propojení děl jednotlivých autorek a autorů jsou famózně řešená, musel jsem se hned několikrát vracet a zkoumat významy rozložení v místnostech galerie. Částečně je to hra s vjemy, částečně s paradoxy, každopádně velmi pestrá, vkusná a… jiskřivě zábavná. Propojené kontexty a významy budou pochopitelně vnímány individuálně, ale to patří ke hře.


První dny letošního roku připomínají zlomyslnou ruletu. Covid tu je s námi už nějakou dobu, mohli jsme si zvyknout, ale zprávy o známých, kteří se s ním někde potkali, čelně nebo bokem, se letos množí hodinu od hodiny. Jen dneska se to dozvídám různými cestami o pěti z nich. Uff. Opět se můžeme zastavit u vyhlídek. Nebo mi dochází, že to vlastně nemusí být ruleta, ale, ehm, spirála. No nic. Taky se znovu roztáčí kolotoč s daty a přesuny, křest Okupace řešíme několik týdnů, nakonec jsme nějaký průnik našli, ale byl to boj. Zdraví je samozřejmě důležitější, jenže hlava snese taky jen určitý počet vjemů. Tohle všechno a mnohem víc se mi v ní točí i ve chvíli, kdy kolem Revolucionáře procházím cestou z výstavy. Jak já ti rozumím, chlapče.


S chutí si přečtu každou Karlovu recenzi, tu o novém albu The Weeknda ale nakonec zavírám v polovině. Napsáno skvěle a tradičně vnímavě, ale temnoty, tísně a úzkosti je už moc. Ne snad že by podobné emoce nebyly na místě, ale jednoduše každý má své limity. Tenhle Šejkr sice není zřídlem optimismu, ale aktuálně vítám spíš katarzi a uvolnění, které dýchají z nového alba Combo Chimbita. Recenze bude taky v dalším čísle, deska vychází ale už příští týden, a navíc je venku už pět singlů. Aplikujte, prosím, nebo to alespoň zkuste. „Tyhle písně jsou darem, který jsem se rozhodla dát si sama sobě. Potvrzením, že si bez výčitek zasloužíme užít si odměny, na jejímž dosažení jsme tak dlouho pracovali,“ říká v průvodním textu k albu zpěvačka newyorské kapely Carolina Oliveros. Ano, tomu rozumím, tohle potřebuji. Hned jsou ty vyhlídky o něco lepší. Navíc prý vstupujeme do roku tygra, takže jak to bude s tou nadějí?

Dneska zase trochu ode zdi ke zdi, The Ronettes (s velkou lítostí) zařazuji na poslední chvíli. Kromě nich se v tracklistu potká Srnka s Barrym Adamsonem, Don Cherry s Fvck_Kvltem, plus Thistle, Vera Sola, Annet X i čerstvý objev jménem Priestgate. V osm večer na Radiu 1.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Priestgate – Now
Ezra Collective & Novelist – More Than a Hustler
Fvck_Kvlt – In dispute with Osman Spare
Don Cherry – Birdboy
Aua – Post Human Blossom
Beach House – Superstar
Oan Kim & the Dirty Jazz – Mambo
Abiodun Oyewole – Occupy (feat. Mosi)
Bill Callahan & Bonnie "Prince" Billy – The Wild Kindness (feat. Cassie Berman)
Spellling – Dirty Desert Dreams
Thistle – Down to Bare Bones
Black Flower – O Fogo
The Ronettes – Baby, I Love You
Carmen Villain – Gestures with Arve Henriksen
Mod Con – X-Ray
Annet X – Hlavolamy
Mark Sewart VS Lee Scratch Perry VS Peter Harris – Alpha (Adrian Sherwood Mix)
Escape-ism – I Ain't Got No Hammer
Vera Sola – The Colony
Barry Adamson – Let's Steal Away
Srnka – Z čoho ťa bolia nohy?
Bernard Lubat – Aubergine Time
Tarta Relena – Me yelassan
Binker and Moses – Feed Infinite
Combo Chimbita – Mujer Jaguar
Grace Cummings – Storm Queen
The Waterboys – Don’t Bang the Drum

foto © Josef Bolf

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: ESNS 2022

redakce 17.01.2022

V rámci přesunutí kompletního programu do online prostředí sice některá jména zmizela, postrádáme hlavně Bob Vylan nebo Wu-Lu, ale i tak vybíráme ze tří stovek umělců.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moon odhalila počínaje s Novým rokem pátá až druhá místa a s premianty tu máme i celkové pořadí nejlepších loňských nahrávek.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2022

Tentokrát tu máme dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Desky roku podle magazínu Full Moon.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moonu pokračuje a po pátém a čtvrtém místě tu máme krásné třetí. Srážka světů nebo blízká setkání jiných druhů?

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2022

Po včerejším pátém místě tu máme čtvrté ve výroční anketě magazínu Full Moon. Brno vs. Brighton!

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2022

Pátá příčka Desky roku podle magazínu Full Moon přináší za rok 2021 pozoruhodné setkání, a takových nebude málo ani v dalších dílech tradiční ankety málo.

Šejkr #69: Open the gates!

Michal Pařízek 31.12.2021

A je to tady, poslední den roku. Bilancování nemám příliš v oblibě, ale nacházím na něm jednu zajímavou věc...

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Michal Pařízek 17.12.2021

Konec roku. Klasika. Jako by toho stresu nebylo celý rok dost, na závěr si to vždycky ještě vyšperkujeme...

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek 03.12.2021

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své.

Šejkr #66: Pozdravy (z) Utrechtu

Michal Pařízek 19.11.2021

Opatrnější, ale stále dobře naladění. Záviděníhodné. Zvlášť když pak o pár dní později vidím záběry z pražských oslav 17. listopadu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace