Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 14.01.2022

„Obrazy dětství se věkem mění a podléhají zapomínání, je to idealizovaný čas,“ přečtu si na letáku k výstavě Nadějné vyhlídky v pražském Doxu. O moment později zahlédnu Kinterova Revolucionáře, jak bezmocně tluče hlavou do zdi. Ano, vyhlídky jsou nadějné, jak by ne. Krásný začátek roku, lepší alegorii pro časy, ve kterých žijeme, bychom asi nenašli. Nevinný vzdor nám sice pomůže stejně dobře, jako tomu bylo v dětství, ale proč to alespoň nezkusit. Rok 2022, Šejkr letos první, vítejte.


O výstavě se dočtete víc v únorovém Full Moonu, ale pár slov si ještě povolím. Krom toho, že je to vážně parádní zážitek, který si ještě minimálně jednou zopakuji, tak mi pořád nejde do hlavy, kolik humoru a ironie dokázal do expozice kurátor Otto M. Urban dostat. Můžeme začít třeba zmíněným, ehm, tvrdohlavým Revolucionářem umístěným hned u vstupu na výstavu, pokračovat nevtíravě jízlivým titulem přehlídky a skončit „dialogem“ Davida Černého a Milana Knížáka, jejichž díla jsou zde umístěna hned vedle sebe. Strašně by mě zajímalo, co na to oba kohouti říkají. Právě kombinace a propojení děl jednotlivých autorek a autorů jsou famózně řešená, musel jsem se hned několikrát vracet a zkoumat významy rozložení v místnostech galerie. Částečně je to hra s vjemy, částečně s paradoxy, každopádně velmi pestrá, vkusná a… jiskřivě zábavná. Propojené kontexty a významy budou pochopitelně vnímány individuálně, ale to patří ke hře.


První dny letošního roku připomínají zlomyslnou ruletu. Covid tu je s námi už nějakou dobu, mohli jsme si zvyknout, ale zprávy o známých, kteří se s ním někde potkali, čelně nebo bokem, se letos množí hodinu od hodiny. Jen dneska se to dozvídám různými cestami o pěti z nich. Uff. Opět se můžeme zastavit u vyhlídek. Nebo mi dochází, že to vlastně nemusí být ruleta, ale, ehm, spirála. No nic. Taky se znovu roztáčí kolotoč s daty a přesuny, křest Okupace řešíme několik týdnů, nakonec jsme nějaký průnik našli, ale byl to boj. Zdraví je samozřejmě důležitější, jenže hlava snese taky jen určitý počet vjemů. Tohle všechno a mnohem víc se mi v ní točí i ve chvíli, kdy kolem Revolucionáře procházím cestou z výstavy. Jak já ti rozumím, chlapče.


S chutí si přečtu každou Karlovu recenzi, tu o novém albu The Weeknda ale nakonec zavírám v polovině. Napsáno skvěle a tradičně vnímavě, ale temnoty, tísně a úzkosti je už moc. Ne snad že by podobné emoce nebyly na místě, ale jednoduše každý má své limity. Tenhle Šejkr sice není zřídlem optimismu, ale aktuálně vítám spíš katarzi a uvolnění, které dýchají z nového alba Combo Chimbita. Recenze bude taky v dalším čísle, deska vychází ale už příští týden, a navíc je venku už pět singlů. Aplikujte, prosím, nebo to alespoň zkuste. „Tyhle písně jsou darem, který jsem se rozhodla dát si sama sobě. Potvrzením, že si bez výčitek zasloužíme užít si odměny, na jejímž dosažení jsme tak dlouho pracovali,“ říká v průvodním textu k albu zpěvačka newyorské kapely Carolina Oliveros. Ano, tomu rozumím, tohle potřebuji. Hned jsou ty vyhlídky o něco lepší. Navíc prý vstupujeme do roku tygra, takže jak to bude s tou nadějí?

Dneska zase trochu ode zdi ke zdi, The Ronettes (s velkou lítostí) zařazuji na poslední chvíli. Kromě nich se v tracklistu potká Srnka s Barrym Adamsonem, Don Cherry s Fvck_Kvltem, plus Thistle, Vera Sola, Annet X i čerstvý objev jménem Priestgate. V osm večer na Radiu 1.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Priestgate – Now
Ezra Collective & Novelist – More Than a Hustler
Fvck_Kvlt – In dispute with Osman Spare
Don Cherry – Birdboy
Aua – Post Human Blossom
Beach House – Superstar
Oan Kim & the Dirty Jazz – Mambo
Abiodun Oyewole – Occupy (feat. Mosi)
Bill Callahan & Bonnie "Prince" Billy – The Wild Kindness (feat. Cassie Berman)
Spellling – Dirty Desert Dreams
Thistle – Down to Bare Bones
Black Flower – O Fogo
The Ronettes – Baby, I Love You
Carmen Villain – Gestures with Arve Henriksen
Mod Con – X-Ray
Annet X – Hlavolamy
Mark Sewart VS Lee Scratch Perry VS Peter Harris – Alpha (Adrian Sherwood Mix)
Escape-ism – I Ain't Got No Hammer
Vera Sola – The Colony
Barry Adamson – Let's Steal Away
Srnka – Z čoho ťa bolia nohy?
Bernard Lubat – Aubergine Time
Tarta Relena – Me yelassan
Binker and Moses – Feed Infinite
Combo Chimbita – Mujer Jaguar
Grace Cummings – Storm Queen
The Waterboys – Don’t Bang the Drum

foto © Josef Bolf

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Primavera Sound 2022 – to nejlepší

redakce 06.06.2022

Tradičně vybíráme to nejzajímavější z prvního víkendu, legendy i nová jména, obsáhlý report s historkami čekejte v letním dvojčísle magazínu Full Moon.

Žibafýř švrňblón

Samčo brat dážďoviek 05.06.2022

Ve Full Moonu #133 vyšel obsáhlý rozhovor se sloveským svérázem, který si říká Samčo, brat dážďoviek, nádavkem přinášíme ještě jeho aktuální povídku Žibafýř švrňblón, již vytáhl ze svého závratného klobouk…

Šejkr #80: Něco divokého

Michal Pařízek 03.06.2022

Měl jsem moc rád Raye Liottu. Mafiáni, jasně, jeden z nejlepších filmů vůbec, dodnes je nepochopitelné, že nebyl ve své době víc oceňovaný...

Šejkr #79: Tak daleko, tak blízko

Michal Pařízek 20.05.2022

Gentrifikace se nevyhýbá ani distriktu 36, majitel domu zvedl provozovatelům hostelu nájem víc než čtyřnásobně. Přemýšlím nad zážitky, co jsem tu za ta léta nashromáždil...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace