Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit. Je úterý podvečer a táborákový odér je všude kolem nás. Hlavou mi probleskne, jak jsem si psal s kamarády z Austrálie, když tam tehdy těsně před covidem tak hrozně hořelo, a připadá mi, že to vlastně bylo dávno. Nebylo. „Nejhorší na tom je, že mi ten kouř voní,“ kaje se kamarádka. Rozumím.


Ani nevím, co jsem posledních pár dní dělal. Všechno kolem Full Moon Stage na Colours bylo tak intenzivní, že alespoň částečný oddych byl nezbytností. Koncerty skvělé – Amálka, Squid, EABS, Annet, FVLCRVM, Velloceto orchestra, Tamara, Denisova crew – vlastně všechny. Ale atmosféra – alespoň tam u nás v ďolíku – ještě lepší. Před pódiem i za ním. Jeden den holandská radost, další zase slovenská merenda a na závěr vinohradská party (s trnavským přízvukem). Bylo to náramné. Po třech letech práce na tom přichází (snad zasloužená) úleva, stres ze stěhování v rámci areálu byl na tom celém nejhorší. Povedlo se to, těším se na příště, i když si tenhle ročník nějak nedokážu zařadit do kategorie „vybaveno“. Pořád se to usazuje. A asi to tak ještě nějakou dobu bude, nehledě na to, že zrovna teď žijeme Vilou.


Třetí pokus je z těch, co dopadnou dobře, říká Denis. Nevím, jak to dělá, ale je to zase banger. Nevydržím to a píšu mu to, přesně těmito slovy, po pár hodinách přiletí zpátky černé srdce. Adekvátní. Moody Moon Noize letos potřetí, stejně jako Vila, spojili jsme síly, ale možná jsme vlastně pořádně nevěděli, do čeho jdeme. Minulé dva ročníky byly bez ohledu na neblahé okolnosti euforické, letos nám to trochu skřípe. Ostatně celé tohle léto je takové… podivné. Menší akce obecně trpí, na resumé, zda jde o efekt „návratu“ velkých festivalů, ekonomiky nebo jednoduše obecného nastavení, si ještě musíme počkat. Sloupek logicky píšu ještě před odjezdem do Prachatic, pořad je taky dávno nahraný, na reflexe přijde čas později. Ale těším se, sakra, i když to bude náročné. Lidi, kteří do toho jdou s námi – před pódiem nebo za ním – za tu míru námahy stojí.


V rámci očisty po Colours jsem se zbavil dilematu, zda jít na J.Zunz nebo paní Smithovou, seděl jsem doma na balkóně a bylo mi to… jedno. I od milé společnosti je třeba si odpočinout. I když odpočinout – to by jeden musel umět. Nedávno o tom v Respektu měli celé téma, v těch (mnoha) špatných příkladech, jak „odpočívat“, jsem se vyloženě našel. Komedie. Kolikrát jsem si jen vyřizoval ne úplně podstatné maily u televize, desky, při hovorech s přáteli. Například. Co z toho vlastně bylo kulisa, mi tak napadá. Napadá teď, těžko mohu vyloučit, že to neudělám příští týden znovu. Chtělo by to vypnout, nejen notifikace, ale i uvažování o nich, fomo efekt funguje i v rámci povinností, co si budeme. A do toho hoří. Tak, že už ty zprávy ani nechci číst. A pak naskočí znova Mizéria a odpověď přichází hned v první větě: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“ Pak mi vyprávějte o odpočinku.

Dneska na Radio 1, v osm večer. Přijde Denis, Arooj Aftab, Jimetta Rose, Janko Nilović nebo Makaya McCraven. Thee Sacred Souls. Oblaka. Rudá.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto @ Wim Wenders

tracklist:
Flash Amazonas – Panda
Camilla George – Abasi Isang
Danger Mouse & Black Thought – Aquamarine (feat. Michael Kiwanuka)
Nia Archives – Forbidden Feelingz
Oblaka – Secret (feat. Arleta)
TC & The Groove Family – Weh Dem A Do ft. Franz Von
Floral Image – Magic Train
Sessa – Pele da Esfera
Black midi – Dangerous Liaisons
Rachika Nayer – Heaven Come Crashing (feat. maria bc)
Fvck_kvlt – Mizéria
Cosmic Analog Ensemble – La corde sensible
Alhaji Waziri Oshomah – Jealousy
Young Fathers – Geronimo
Barry Adamson feat. Jarvis Cocker – Set the Controls for the Heart of the Pelvis – single version
DJ Gäp – Burning Brakes (TAYHANA Remix)
Holy Other – Heartrendering
Jimetta Rose & Voices of Creation – How Good It Is
Interpol – Big Shot City
Ree-Vo – Groove with It
Janko Nilović – Sacha Pacha
Makaya McCraven – Dream Another
BKO – Bamako
Tumi Mogorosi – Walk with Me
Loraine James – Maybe If I (Stay On It)
Thee Sacred Souls – Can I Call You Rose?
Arooj Aftab – Suroor
The Slits – I Heard It Through the Grapevine

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek 09.05.2024

Na smíchovském břehu proběhnou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. A zítra do Brna!

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce 29.04.2024

Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy.

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace