Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit. Je úterý podvečer a táborákový odér je všude kolem nás. Hlavou mi probleskne, jak jsem si psal s kamarády z Austrálie, když tam tehdy těsně před covidem tak hrozně hořelo, a připadá mi, že to vlastně bylo dávno. Nebylo. „Nejhorší na tom je, že mi ten kouř voní,“ kaje se kamarádka. Rozumím.


Ani nevím, co jsem posledních pár dní dělal. Všechno kolem Full Moon Stage na Colours bylo tak intenzivní, že alespoň částečný oddych byl nezbytností. Koncerty skvělé – Amálka, Squid, EABS, Annet, FVLCRVM, Velloceto orchestra, Tamara, Denisova crew – vlastně všechny. Ale atmosféra – alespoň tam u nás v ďolíku – ještě lepší. Před pódiem i za ním. Jeden den holandská radost, další zase slovenská merenda a na závěr vinohradská party (s trnavským přízvukem). Bylo to náramné. Po třech letech práce na tom přichází (snad zasloužená) úleva, stres ze stěhování v rámci areálu byl na tom celém nejhorší. Povedlo se to, těším se na příště, i když si tenhle ročník nějak nedokážu zařadit do kategorie „vybaveno“. Pořád se to usazuje. A asi to tak ještě nějakou dobu bude, nehledě na to, že zrovna teď žijeme Vilou.


Třetí pokus je z těch, co dopadnou dobře, říká Denis. Nevím, jak to dělá, ale je to zase banger. Nevydržím to a píšu mu to, přesně těmito slovy, po pár hodinách přiletí zpátky černé srdce. Adekvátní. Moody Moon Noize letos potřetí, stejně jako Vila, spojili jsme síly, ale možná jsme vlastně pořádně nevěděli, do čeho jdeme. Minulé dva ročníky byly bez ohledu na neblahé okolnosti euforické, letos nám to trochu skřípe. Ostatně celé tohle léto je takové… podivné. Menší akce obecně trpí, na resumé, zda jde o efekt „návratu“ velkých festivalů, ekonomiky nebo jednoduše obecného nastavení, si ještě musíme počkat. Sloupek logicky píšu ještě před odjezdem do Prachatic, pořad je taky dávno nahraný, na reflexe přijde čas později. Ale těším se, sakra, i když to bude náročné. Lidi, kteří do toho jdou s námi – před pódiem nebo za ním – za tu míru námahy stojí.


V rámci očisty po Colours jsem se zbavil dilematu, zda jít na J.Zunz nebo paní Smithovou, seděl jsem doma na balkóně a bylo mi to… jedno. I od milé společnosti je třeba si odpočinout. I když odpočinout – to by jeden musel umět. Nedávno o tom v Respektu měli celé téma, v těch (mnoha) špatných příkladech, jak „odpočívat“, jsem se vyloženě našel. Komedie. Kolikrát jsem si jen vyřizoval ne úplně podstatné maily u televize, desky, při hovorech s přáteli. Například. Co z toho vlastně bylo kulisa, mi tak napadá. Napadá teď, těžko mohu vyloučit, že to neudělám příští týden znovu. Chtělo by to vypnout, nejen notifikace, ale i uvažování o nich, fomo efekt funguje i v rámci povinností, co si budeme. A do toho hoří. Tak, že už ty zprávy ani nechci číst. A pak naskočí znova Mizéria a odpověď přichází hned v první větě: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“ Pak mi vyprávějte o odpočinku.

Dneska na Radio 1, v osm večer. Přijde Denis, Arooj Aftab, Jimetta Rose, Janko Nilović nebo Makaya McCraven. Thee Sacred Souls. Oblaka. Rudá.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto @ Wim Wenders

tracklist:
Flash Amazonas – Panda
Camilla George – Abasi Isang
Danger Mouse & Black Thought – Aquamarine (feat. Michael Kiwanuka)
Nia Archives – Forbidden Feelingz
Oblaka – Secret (feat. Arleta)
TC & The Groove Family – Weh Dem A Do ft. Franz Von
Floral Image – Magic Train
Sessa – Pele da Esfera
Black midi – Dangerous Liaisons
Rachika Nayer – Heaven Come Crashing (feat. maria bc)
Fvck_kvlt – Mizéria
Cosmic Analog Ensemble – La corde sensible
Alhaji Waziri Oshomah – Jealousy
Young Fathers – Geronimo
Barry Adamson feat. Jarvis Cocker – Set the Controls for the Heart of the Pelvis – single version
DJ Gäp – Burning Brakes (TAYHANA Remix)
Holy Other – Heartrendering
Jimetta Rose & Voices of Creation – How Good It Is
Interpol – Big Shot City
Ree-Vo – Groove with It
Janko Nilović – Sacha Pacha
Makaya McCraven – Dream Another
BKO – Bamako
Tumi Mogorosi – Walk with Me
Loraine James – Maybe If I (Stay On It)
Thee Sacred Souls – Can I Call You Rose?
Arooj Aftab – Suroor
The Slits – I Heard It Through the Grapevine

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace