Články / Recenze

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

Záhadný Bitcoin a průvodce světem krypta (Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti)

prof. Neutrino | Články / Recenze | 27.10.2022

Svět kryptoměn je čím dál populárnější a mnoho lidí se ptá, co to ten bitcoin vlastně je a k čemu slouží. K pochopení zdánlivě tajemného fenoménu světa kryptoměn je ideálním průvodcem kniha autorů Dominika Stroukala a Jana Skalického. Stroukal jako liberální ekonom se tématu kryptopeněz věnuje už dlouhá léta a stal se jejich vlivným mediálním propagátorem. Po zdařilých knihách Dark web: Sex, drogy a Bitcoiny (2020) o temných zákoutích internetu a Ekonomické bubliny (2021), pojednávající o historii ekonomických krizí, se pustil do třetího, rozšířeného vydání knihy o fenoménu kryptoměn.

Bitcoin (BTC) je dnes pro některé zasvěcence téměř náboženstvím. Jak by ne, když jeho tvůrce Satoshi Nakamoto je i po třinácti letech po vytěžení prvního bitcoinu stále záhadnou postavou, o které nikdo nic neví. Spiklenecká teorie, že jde o skupinu vývojářů, a také není jistá. Nakamoto přišel s geniálním nápadem virtuální decentralizované měny, která není regulovaná žádnou bankou ani státem. Platby se provádějí P2P (peer-to-peer), jednotlivec platí přímo jednotlivci bez prostředníka a hlavně zůstává anonymní. Dokonalý sen libertariánů, ale i „black hat“ hackerů, kteří ho hojně využívají k nekalým účelům. Transakce se potvrzují v blockchainu – digitální účetní knize, kde najdete všechny záznamy od prvotního „genesis bloku“ z roku 2009 až po současnost. Každých deset minut se blok uzavře a už nemůže být padělán.

Postupně z otevřeného kódu bitcoinu vzniklo tisíce odvozených měn – altcoiny jako ethereum, ripple, litecoin nebo monero. I o nich se v knize dozvíte mnohé. Stejně tak o tom, kde a jak kryptoměny získat a jak je bezpečně uchovávat. Nutno dodat, že česká kryptoscéna je světová, takže u nás vznikly první bankomaty nebo první hardwarová peněženka Trezor. Zdá se, že se vše posunulo směrem do mainstreamu, zvláště po tom, co Salvador loni vyhlásil bitcoin za státní měnu, což je však zcela proti jeho smyslu.

Nevýhodou kryptoměn je jejich velká nestabilita, hodnota směrem k běžným měnám se mění jako na houpačce, problém je i velká energetická náročnost při jeho těžbě, což je dnes ožehavé téma. Minusem je i to, že bitcoin se stal spíš než alternativní měnou komoditou pro movité spekulanty – kryptooligarchii, která s nám už nenakládá dle původních cílů komunity.

Publikace Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti vás velmi čtivým způsobem seznámí se světem kryptoměn. Možná s nimi budete chtít začít a pořídit si alespoň nějaký ten satoshi na kryptoburze, než čekat na to, co s vašimi penězi udělá inflace. Jen pozor, abyste v nich neutopily všechny svoje úspory. Někde se už dá za bitcoin oficiálně nakupovat, to je jeho částečná výhra, ale zároveň i počátek jeho zkrocení. Uvidíme, co bude dál – třeba jednou půjde o první globální měnu, která je čistě virtuální a není ničím podložena, jen sama sebou. Prostě velmi cenné nic.

Info

Dominik Stroukal, Jan Skalický - Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti (Grada, 2021, třetí rozšířené vydání)
web

foto © se svolením nakladatelství Grada

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Od tanečního parketu k soustředěnému poslechu (Kai Whiston)

Dominik Polívka 08.01.2023

S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.

Dopisy ze zvuku (Michal Rataj a Oskar Török)

prof. Neutrino 27.12.2022

Agilní vydavatelství Blue Lizard Michala Kořána vydalo jako svůj stý počin pravděpodobně jedno z nejpozoruhodnějších alb letošního roku.

Vesmír, život a vůbec podle Briana Greena (Až do konce času)

prof. Neutrino 23.12.2022

V této podobě je to tedy spíš hra kreativců a jistý druh umění než skutečně aplikovaná věda, i když se odvolává na matematiku.

7krát3, sázka na pop

Riikka Hajman 21.12.2022

Otázkou je, jestli je to správná volba. Když se dobře vyváží s hudební inovací, vznikají hity, ale na albu II je jich jen pár.

Ohnout punkovou matérii (Wire)

Akana 20.12.2022

S přestávkami dodnes fungující a stále relevantní nahrávky produkující Wire se oficiálnímu vydání tohoto bootlegu dlouho bránili.

V hlavě Eddieho Veddera

Tomáš Hladký 15.12.2022

Eddie Vedder vždy tvrdil, že nejlepší na tom být rockovou hvězdou je, že se potkáte s jinými rockovými hvězdami.

Feministický pop-protest Pussy Riot

prof. Neutrino 08.12.2022

Ruské anarcho-aktivistky Pussy Riot mají obdobnou strategii jako hackerská skupina Anonymous. Může jimi být kdokoliv. Poslechněte si jejich poslední mixtape Matriarchy Now.

Nasaďte si anarchistické brýle a uvidíte svět jinak (Dvakrát sláva anarchismu)

prof. Neutrino 19.11.2022

Další kniha z nakladatelství Neklid, tentokrát práce Jamese. C. Scotta Dvakrát sláva anarchismu, která přináší jiný pohled na organizaci věcí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace