Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 1. místo

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 1. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 04.01.2024

Redakční hlasování o nejlepší nahrávku roku 2023 ovládli... Ten, jehož převaha je v historii našich žebříčků bezprecedentní, ještě nikdy nedostal interpret tolik bodů a nezvítězil s takovým náskokem. A ta, jež se řídí čistými pocity, které se v jednotlivých skladbách liší, na což odkazuje i pojmenování alba. Výsledky nejsou nic menšího než vzrušující.


Domácí

1. Fvck_Kvlt – Cigán (KVLT Records | Kabinet Records) 142 bodů
Před třemi lety se v našem výročním hlasování o nahrávku roku umístil punker/(t)raper Denis Bango alias Fvck_Kvlt s titulem Zabijem sa! na pátém místě, s tím dalším už nemá konkurenci. Jeho převaha je v historii našich žebříčků bezprecedentní, ještě nikdy nedostal interpret tolik bodů a nezvítězil s takovým náskokem. Čím to? Jeho temné introspektivní hymny plné pocitů zmaru nahradily o poznání bojovněji naladěné tracky ukazující na zdroje zla i vlastních slabostí, navíc Bango tady ukazuje to, co nemuselo být doposud každému zřejmé: že umí složit písničku téměř v jakémkoliv stylu, která je hit i aktivistický úder najednou. Cigán je král.

„Osobná sloboda a potreba spájať sa alebo aspoň spájať sa s tými, s ktorými zdieľame rovnaké hodnoty, srší z Fvck_kvltovej novej hudby. Cigán je mimoriadny album plný autenticity, naštvanosti na zlo a bezmocnosti s tým niečo robiť, ale i silnej vôle pozdvihnúť v nás to dobré. Cigán nás pozýva ponoriť sa do jeho hĺbok a počúvať a vnímať hudbu, hlas, aj texty. Ja si od albumu dám na chvíľu pauzu a verím, že keď ho budem najbližšie počuť live, alebo si ho o nejaký čas opäť vyhľadám, objavím na ňom zase niečo nové, alebo nájdem slová na to, čo dnes ešte neviem opísať.“ (Niko Bernáth, Newtranslation.net)Zahraniční

1. Caroline Polachek – Desire, I Want to Turn into You (Sony Music | The Orchard | Perpetual Novice) 66 bodů
„Caroline jednotlivé skladby žánrově nesměruje, namísto toho se řídí čistými pocity, které se v jednotlivých skladbách liší, na což odkazuje i pojmenování alba. Interpretací má hned několik a každý si může najít svou vlastní. Chcete přestat být osobou a stát se touhou samotnou? Přejete si být objektem vaší touhy? Vidět skrz oči onoho objektu? Nebo chcete, aby vás někdo držel v objetí? Láska může být kouzelná stejně jako bolestivá,“ psali jsme ve Full Moonu #146 jehož titulní téma patřilo právě Caroline Polachek. Paní míst a světů potom vystoupila také na festivalu Pohoda, což pro mnoho přítomných znamenalo zážitek roku. Roku, který ovládla touha. Touha jménem Caroline.

„Vokální projev Caroline Polachek je pro Desire, I Want to Turn into You skutečně zásadní. Její rychle klesající arpeggia na latinou ovlivněné skladbě Sunset jsou zaneprázdněná a nabitá, odrážející energetickou výměnu fyzické intimity v novém vztahu. Její vzletné a éterické výšky v tracku Crude Drawing of an Angel, s úvodním motivem, který z nějakého důvodu absentuje na soundtracku k Twin Peaks, jsou euforickými a dechberoucími zástupci smyslné blaženosti. Přesnost, s jakou Polachek dokáže přecházet z hlasu v hrudi k hlasu v hlavě, je absurdní, jak nádherně ukazuje závěr alba v podobě tracku Billions. Je to skryto v její vokální a hudební všestrannosti, Polachek dokáže vytvořit novou mapu vedoucí k objevům, a výsledky nejsou nic menšího než vzrušující.“ (Paolo Ragusa, Consequence of Sound)

Info

foto © archiv

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Šejkr #121: Nanovo

Michal Pařízek 12.01.2024

Přelom roku je mimo jiné ve znamení koncertní pauzy. Pokaždé si to užívám víc, je třeba vypnout a povolit... Na jak dlouho?

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 03.01.2024

Jedno údolí je magické i skličující, to druhé syrové a vznětlivé jako troudná sojka, neukojitelný hněv.

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 02.01.2024

Něha dvakrát jinak a třetí místa v rámci redakčního hlasování redaktorů Full Moonu. Krásně se to sešlo!

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 01.01.2024

Kdo byl nejmladší umělkyní, která se dostala na titulní stránku Full Moonu? Redakční hlasování o nejlepších nahrávkách uplynulého roku, stoupáme pořadím.

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 31.12.2023

Redakční hlasování o nejlepších nahrávkách uplynulého roku startuje dvěma emotivními alby.

Šejkr #119: Bratislavská intermezza

Michal Pařízek 15.12.2023

Disciplínu jménem konec roku si člověk asi úplně nevybírá, ale to ještě neznamená, že její parametry nemůže ovlivnit. Kdyby trochu přemýšlel.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace