Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #119: Bratislavská intermezza

Šejkr #119: Bratislavská intermezza

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 15.12.2023

Disciplínu jménem konec roku si člověk asi úplně nevybírá, ale to ještě neznamená, že její parametry nemůže ovlivnit. Kdyby trochu přemýšlel. Což já jsem neudělal a sešlo se mi toho v posledních týdnech tolik, že to odnesl i Šejkr. Text k minulému dílu budete hledat marně, jednou to přijít muselo. Pohoda, purpura, klid a mír.


Pár dní ve zmrzlé vánoční Bratislavě, poslední tzv. výlet tohoto roku. Výlet ve znamení grantové komise Fondu na podporu umění a také procházek po klouzajících uličkách centra, kde voní skořice a medovina. Podobné příležitosti většinou vynechávám, v Praze se trhům vyhýbám obloukem, ale tady mi to nevadí. Paradoxně mi přijde, že tu ani není tolik lidí. Zajímavé je, kolik má Bratislava tváří, člověk zahne za dva rohy a je v jiném světě. Dobře, možná není tak jiný, ale jinak vypadá. Místo zářících luceren a zvonečků tma a ticho. Ani ten svařák tam není tolik cítit, jen mráz je stejný.


S Táňou a Gešom se potkáváme v Café Verne, kultovní kavárně. Když vidím na policích srovnané edice dobrodružných klasik, ladí to ke svátečnímu veselí, co se odehrává za okny na Hviezdoslavově náměstí. Nechávám si vyprávět o zážitcích ze Sphere, přečtete si v příštím čísle, v průběhu toho mi bleskne hlavou, že na Pink Whale ani nemusíme. Okamžitě to ale zavrhuji, ve městě jsem zůstal o večer déle právě kvůli postrachu ulice. Trnavští stokári hlásí poslední koncert roku, ani by mi nevadilo, kdybych to měl podobně. Asi to nemuselo být zrovna na lodi, o to větší je to výzva. Překvapuje mě, jak je Pink Whale z centra blízko, u řeky je dvakrát větší zima. V podpalubí je ale útulno, i když se tu trochu hýbe, ehm, podlaha. A pak to přichází, na tohle jsem se těšil: „Co tady sakra děláš?“


Zdravíme se s Denisem a ostatními, nastavení ideální, málokterou desku jsem letos slyšel víckrát. Prožili jsme toho spolu hodně – číslo, oslavu Full Moonu, The Wilderness na Colours a další. Pár hodin na lodi uplyne strašně rychle, Kvlt crew do toho šlapou jako vždy naplno, ale stejně mi připadá, že je to volaké unavené. Razítko přichází, když se u populární Miery půlka publika posadí. To má být jako co? Ale možná je to jen mnou, letos se toho odehrálo až moc. Postupně přichází další známí, přesouváme se, potkáváme jiné obvyklé podezřelé, poslední večer, jak má být. A tohle je taky skoro poslední letošní vydání Šejkru, trochu bilancujeme a trochu... opúšťame kvadrant, bejbe. Možná přijde i anděl.

Dneska večer na Radiu 1 nocturnos, hluboké zářezy z letoška, plus pár novinek. Spolu s Erikou Rein, Tuulikki Bartosik, Bronquio & 41V1L, Diepkloof United Voice a pochopitelně Fvck_Kvltem. Chantaje Emocional.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Yussef Dayes – Black Classical Music feat. Venna & Charlie Stacey
Erika Rein – hihi feat. Isama Zing
Liv.e – Ghost Los Yolos – Estrella Lol Tolhurst, Budgie, Jacknife Lee – Bodies feat. Lonnie Holley and Mary Lattimore
Sven Wunder – Sundown Ginger Wizard & The Peter Jacksons – Can I Choose My Own Psychopompos?
Cleo Sol – Self
Irreversible Entanglements – Protect Your Light
yanntray & kvítek – Vlčí dítě
Tuulikki Bartosik – London
Kate NV – confessions at the dinner table
Art Feynman – In CD
Bronquio & 41V1L – La Rumba del Chino
Lankum – The New York Trader
Public Image Ltd. – Pretty Awful
Lunch Money Life – Mother feat. Lady Lykez & Suku Ward
Dave Okumu & The 7 Generations – My Negritude
Diepkloof United Voice – Too Late for Mama
FVLCRVM x Berlin Manson – Hotel Kyjev
Anohni and the Johnsons – Can’t
Vera Sola – I’m Lying
Adela Mede – Sing with Us
Los Yolos – Tratar de descansar
Jaimie Branch – take over the world
Airto & Flora Purim – Samba de Flora
Algiers – I Can’t Stand It!
Bronquio & 41V1L – Chantaje Emocional
Fvck_Kvlt – Planeta rýb
The Style Council – Shout to the Top (USA Remix)

foto © Gerald Jenkins

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Šejkr #126: „Ono se to k tobě blíží“

Michal Pařízek 22.03.2024

„Světová zpráva o štěstí zařadila Česko na 18. místo.“ No to se mi ulevilo, pak že jsme na tom špatně.

Preview: Jeden svět 2024

Ondra Helar 19.03.2024

Šest festivalových tipů, a to napříč tématy, protože i to je letošní novinkou – schází jednotné téma, zato je spoustu různých kategorií.

Šejkr #125: Jako v křesle

Michal Pařízek 08.03.2024

Dělo se toho spoustu, možná nejsilnějším zážitkem ale byla návštěva Kunstmuzea v Haagu. V hlavní roli Max Beckmann, Piet Mondrian, De Stijl. A Can.

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace