Články / Seriály

Kam na rajz s Vilémem Spilkou

Kam na rajz s Vilémem Spilkou

redakce | Články / Seriály | 27.02.2023

Spoluzakladatel a umělecký ředitel festivalu JazzFestBrno, člen umělecké rady festivalu Prague Sounds, pedagog a vedoucí Katedry jazzu JAMU, jazzový kytarista v poslední době pilně cvičící hru na kontrabas. Vilém Spilka je člověk, který čas rozhodně nemarní. U jeho „rajzovacích“ tipů se tak můžete spolehnout, že nepůjde o ztracený čas.

JazzFestBrno 2023, 7. 3. – 25. 6. 2023
Jazz is not dead. Že je džez mrtvý, říkal opakovaně už od šedesátých let kdekdo, ale jak vidno, tenhle americký vynález stále žije, vyvíjí se a má co říci. Brněnský JazzFest je i moje dítě a každoročně na něm můžu slyšet něco vzrušujícího. Letos se mi do vkusu trefují třeba legendy Dave Holland, John Scofield nebo progresivní nastupující umělci Melissa Aldana a Tigran Hamasyan, ale celý program je super v tom, že si na své přijde třeba i rocker, milovník alternativního popu nebo soudobé hudby.

více o festivalu zde

Gerald Clayton: White Cities, 6. 3. 2023 Konzerthaus, Vídeň
Do vídeňského Konzerthausu jezdím pravidelně už mnoho let. Nabízí skvělé koncerty klasické, jazzové, soudobé i popové. Gerald je můj oblíbený muzikant, parádně fúzuje tradici se současností a je fajn, že mu dává takto významný koncertní sál šanci vystoupit před téměř dvěma tisícovkami diváků.

Jaromír Honzák Quintet, 7. 3. 2023 JazzDock, Praha
Kdybych musel vybrat jednoho jediného českého hudebníka, který mě ovlivnil, vybral bych Míru. Jeho skladby, přístup k hudbě i chování na podiu mi opravdu sedí. V JazzDocku pokřtí nové CD Twenties své kapely, která drží pohromadě už celá léta. To v jazzovém žánru není až tak obvyklé, a o to víc je jejich souhra telepatická.

Carlos Piñana: Body and Soul, 19. 4. 2023 Besední dům, Brno
Flamencová kytara je fantastická věc, ale té dřiny za tím. Člověk musí být téhle hudbě naprosto oddaný. Carlos Piñana flamenco miluje a evidentně je ochoten s kytarou trávit dlouhé hodiny každý den – hraje totiž skvěle! Flamenco je trochu jako blues, má v sobě radost i utrpení. Takovou hudbu mám nejraději.

Możdżer / Danielsson / Fresco, 3. 5. 2023 NOSPR, Katovice
Tohle trio je stejně zajímavé jako místo, kde zahraje. Katovický NOSPR je totiž jeden z nejkrásnějších a nejlépe znějících sálů, ve kterých jsem měl možnost být. Funguje na klasickou hudbu, jazz i world music. Doufám, že sál podobné kvality bude brzy stát i v Brně…

Info

foto © Jan Líbal

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Marcel Gidote’s Holy Crab

redakce 10.04.2024

Loni se jim toho povedlo hodně: v březnu vydali album Farm Alarm, pak dva singly, první evropskou tour a k tomu vydávají soundtrack k počítačové hře.

Douška vydavatelská: Ancestral Vision (Unizone)

redakce 04.04.2024

Pokud budu mluvit sám za sebe, tak u mě teď panuje zdravá euforie, protože se mi asi po x letech podařilo dotáhnout do konce moje debutové EP, které vyšlo u…

Vstupní prohlídka: Marta De Pascalis

redakce 03.04.2024

Co ji inspiruje, co ji vyruší, na co jí stačí jedna věta? Marta De Pascalis v našem dotazníčku, před pražským koncertem.

Preview: Tallinn Music Week 2024

Michal Pařízek 02.04.2024

V programu najdeme známá jména jako místní hrdinky Vera Vice nebo Kitty Florentine, všudypřítomné Tramhaus, kteří vystoupí na akci Vikendica, nebo řeckého croonera Johnnyho Labella.

Vstupní prohlídka: Marie Kieslowski

redakce 26.03.2024

Marie Kieslowski vydala své debutové sólové album Je všechno dobrý? před dvěma lety, nyní na něj navazuje EP s názvem Je to složitější.

Preview: Rewire 2024

Zuzana Malá 24.03.2024

Holandský festival experimentální hudby a umění má pro letošek tučnou soupisku v kategorii legend i ikon součásné avantgardy.

Pořadatelská: Dominik Prok (Nová Cvernovka)

redakce 21.03.2024

"Podlaha bude ružovo-glittrová zaliatá epoxidom, jeden zo stejdžov bude práve na wc v štýle boiler room a zahrá napríklad DJ Záchod (Matwe), I Hate Berlin Manson DJs alebo..." Pár tipů.

Pořadatelská: Matěj Samec (MeetFactory)

redakce 10.03.2024

„Obzvlášť zvu na Dech - ten zvolte v případě, že máte chuť se s námi ponořit do naprosté tmy a naladit se na vnitřní drama jednoho člověka," říká dívadelní dramaturg…

10 + 1 = Nikolaj Svaneborg

redakce 07.03.2024

Jejich hudba je radostným spojením krásných melodií, jemného minimalismu, chytlavých groovů, jemných vibrací elektroniky a severské atmosféry, to vše podepřené čirou radostí ze společného hraní.

Vstupní prohlídka: Herbal Dentists

redakce 04.03.2024

Nahrávka "plná temnejch i zasněnejch míst, zajímavejch dialogů kytar, syntezátorů a specifického zpěvu"? Tip Moimira Papalescua, tip i náš.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace