Akce

Marienbad Film Festivalu v duchu Regenerace

Marienbad Film Festival
13. 06. 2024 16:00 - 16. 06.
, Mariánské Lázně

Marienbad Film Festival, který proběhne od 13. do 16. června 2024 v Městském divadle a Domě Chopin v Mariánských Lázních, již po deváté představí výrazné tvůrce a tvůrkyně experimentálního filmu, pohyblivého obrazu a audiovizuálních esejí. Tématem letošního ročníku je Regenerace. Součástí festivalu jsou také již tradičně dvě soutěže, a to o nejlepší experimentální film a nejlepší audiovizuální esej.

Novou výkonnou ředitelkou festivalu se v letošním roce stala Anna Kopecká, bývalá umělecká ředitelka MFF Febiofest a Mezinárodního filmového festivalu v irském Corku. „Marienbad jsem navštěvovala od jeho počátků jako divák a užívala si úžasnou lázeňskou atmosféru Mariánských Lázní v kombinaci s projekcemi experimentálních a klasických filmů. Proto jsem velmi ráda, že se letos mohu, díky důvěře Zuzany Stejskalové, zakladatelky festivalu, do příprav zapojit i na straně organizátorů. Festival je kompaktnější a odehrává se už v červnu, a věříme, že jeho program naláká jak milovníky experimentální tvorby tak ale díky klasických českým i zahraničním filmům, i ty, kdo v Mariánkách pracují či sem přijeli relaxovat.“

Tématem letošního ročníku je Regenerace. „V době probíhajících válek, prohlubující environmentální krize a škrtů v živé kultuře, které způsobily konec menších kulturních událostí obracíme pozornost dovnitř týmu, zjednodušujeme program a zaměřuje letošní ročník energii na péči o lokální vazby a publikum oživením kulturního programu Domu Chopin. Programově se téma zrcadlí ve výběru celovečerních filmů, které akcentují vztah ke krajině a vlastní minulosti a spoluprací s internetovou platformou pro současné umění Artyčok TV,“ dodává programový ředitel festivalu Tomáš Vobořil.

Celý festival zahájí projekce nového filmu režisérské legendy španělského filmu Víctora Ericeho Zavřít oči (2023). Film, který Erice představuje po třicetiletém tvůrčím odmlčení, vypráví příběh o filmaři, jež rozkrývá záhadu dávno opuštěného projektu. Projekt zůstal nedokončen proto, že představitel hlavní role beze stopy zmizel. Diváci a divačky dále uvidí kurátorský výběr celovečerních filmů, které budou uvedeny jak zvanými hosty tak členy programového týmu. Těšit se mohou například na Cestu pustým lesem (1997) Ivana Vojnára či Případ pro začínajícího kata (1969) Pavla Juráčka.


V programu nechybí ani novější snímky jako belgická komedie Příšera z jezera Éléonore Saintagnan či rumunský thriller Toma Wilsona Zlé časy, který je uveden v rámci programu věnovanému českému muzikantovi a multimediálnímu umělci Aidu Kidovi. Aid Kid na Marienbadu pokřtí vinyl s hudbou, kterou pro Zlé časy složil, a odehraje i speciální koncert. Navíc se zúčastní diskuse o skládání filmové hudby v rámci Marienbad Industry. Další z hostů festivalu, scenárista, režisér a autor komiksů Vojtěch Mašek přijede uvést zapomenutou perlu českého sci-fi filmu Ztracenou tvář Pavla Hobla (1965). Chybět nebude ani již tradiční projekce filmu jednoho z nejvýznamnějších francouzských režisérů Alaina Resnaise. Tentokrát bude uveden snímek Divoká tráva (2009), bláznivou lehkou komedii o ztrátě soudnosti a neovladatelné touze.

Info

Marienbad Film Festival
13.–16. 6. 2024
Mariánské Lázně
web festivalu

foto © se svolením Marienbad Film Festival

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Továreň v Smolníku na 66 hodín ožije kultúrou

redakce 24.06.2024

Volovské vrchy a kráľovské banské mestečko Smolník ponúka prechádzky po okolí, objavovanie baníckej štôlne aj kúpanie sa v Smolníckom tajchu.

Jubilejní Letní filmovou školu zakončí Vlny

redakce 23.06.2024

Vrátí se oceňovaní zahraniční režiséři, kteří Filmovku navštívili v uplynulých letech – Fridrik Thór Fridriksson, Mohsen Makhmalbaf či Sean Ellis.

Desetidenní Ji.hlava láká k objevování

redakce 22.06.2024

Program nabídne velkou retrospektivu režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy a jejich producentské společnosti.

Hosti MFF Karlovy Vary a zahajovací koncert Kosheen

redakce 21.06.2024

Respektovaný tvůrce uvede své dva filmy Kafka a Mr. Kneff, zařazené do sekce Touha stát se Indiánem: Kafka a film.

Grape ohlásil Michaela Kiwanuku, Toma Odella nebo Charlotte De Witte

redakce 18.06.2024

Hip hop má aj tento rok dramaturgicky na starosti NobodyListen s jeho projektom Addict.

Unsound a první vlna jmen

redakce 17.06.2024

To nejlepší z alternativní a elektronické scény, letos pod mottem NOISE. Kali Malone, Mica Levi, Actress a mraky dalších.

Hudební maraton Bear Stone v nedotčené příhodě

redakce 16.06.2024

Headlinery jako High On Fire a Kadavar doplní třeba Colour Haze, 1000mods a Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs a další.

Knižní lázně na čtyři dny

redakce 15.06.2024

Vedle autorských čtení a rozhovorů Knižní lázně připomenou také výročí Franze Kafky, který Mariánské Lázně navštívil uprostřed první světové války.

Kompletní program festivalu Vivat vila!

redakce 14.06.2024

Pro pátý ročník si dramaturgický tým dává za úkol inovativnější využití přilehlé zahrady za vilou, kde se odehrají táborové koncerty folkového zaměření.

HALP prinesie klubový zvuk do historického kaštieľu

redakce 13.06.2024

Na pôde kaštieľa v Moravanoch nad Váhom bude znieť techno, post-club, jungle, východoafrické polyrytmy, extatické zvukové krajiny aj industriálne ozveny.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace