Zprávy / Festivalové

Fiction s Elektrickým Pánem, Letní alternativa

Fiction s Elektrickým Pánem, Letní alternativa

redakce | Zprávy / Festivalové | 15.07.2021

Nádvoří zámku v Bystřici pod Hostýnem bude poslední červencovou sobotu opět patřit příznivcům festivalu Letní alternativa. Rozhodnutím vedení města tak, po dlouhé společenské odmlce způsobené pandemickými opatřeními, nebude ani letos Bystřice ochuzena o svůj tradiční letní festival.

Festival zahájí unikátní úkaz tuzemské scény, ostravská rodačka Vladivojna La Chia. „Vladivojnu sledujeme již od dob, kdy působila v naprosto originální ostravské sestavě Banana. Její hudební i literární záběr je opravdu velký, i proto nám letos bude festival zahajovat v nezvykle komorní póze za doprovodu excelentní violoncellistky Terezie Kovalové,“ sděluje Tomáš Hradil, dramaturg festivalu z agentury Seventy.cz, která festival produkčně zajišťuje.

V tradičně stylově rozevřeném programu se diváci dočkají i světové premiéry. „První oficiální koncert v Bystřici zažije nová pražská sestava Frankie and The Deadbeats, která je naprosto celá ponořena do country a nádvoří se přenese do amerického Nashvillu,“ nastiňuje další účinkující produkční Martin Táborský. Dodává, že muzikanti, kteří působili v kapelách jako Hanba, Prague Conspiracy, Unholy Preachers, TiNG nebo Inverta Storca, hodlají dobýt srdce posluchačů Country Rádia, stejně jako přesvědčit posluchače všech ostatních rádií, že není country jako country a klobouky, košile a koňáky jsou prostě cool.

Tahákem lineupu budou bezesporu Elektrick Mann z Valmezu. Svého času nejkontroverznější hudební seskupení ve střední Evropě se od 1996 pohybuje na pomezí hip hopu, metalu a punku. Jejich skladby zlidověly po celém Česku a kapela proslula svým nekompromisním ostrovtipem, sebeironií, vztahem k drogám, alkoholu, ženám a svědectvím o životě v drsném kraji jménem Valmez.

Hlavní lahůdkou letošní Letní alternativy bude Fiktivní Šílenství - kapela, která vznikla pro uctění památky a díla Mejly Hlavsy, nejvýraznější osobnosti českého undergroundu a hudebníka, vizionáře. „Mejla by letos oslavil sedmdesátku, zároveň uplynulo dvacet let od jeho velmi předčasného odchodu. Proto se dali dohromady původní muzikanti z jeho skvělých projektů Fiction a Šílenství, aby připomněli tyto dva výrazné hudební počiny druhé půle 90. let. Na zámku tedy přivítáme, jak je u nás zvykem, opět legendy a stěžejní kameny československé muziky,“ udává důvod vzniku speciální kapely Tomáš Hradil a přibližuje výjimečnou sestavu. „Bratři Dušan a Jan Vozáryové byli spolu s klávesistou Petrem Kučerou základem novovlnného Oceánu, ve kterém zároveň v současnosti zpívá i Jitka Charvátová. Sestavu pak umocňuje éterická basistka Eva Turnová, která působila v Plastic People nebo DG 307, a skvělý kytarista Ivan Manolov. Největším hudebním přínosem v osobě Dušana Vozáryho je především jeho brilantní práce se samply. Nemá prostě konkurenci,“ dodává Hradil.

Info

Letní alternativa
31. 7. 2021 18:00
nádvoří zámku, Bystřice pod Hostýnem
fb událost

foto © Valdemar Bednarz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Gilberto Gil na Colours of Ostrava

redakce 08.12.2022

Na Colours of Ostrava se představí ve třináctičlenné sestavě, včetně slavných dcer Prety, Flor a Nary nebo syna Bema.

Foals, Yungblud, M83 a Moderat na Grape festivale

redakce 05.12.2022

Na potešenie všetkých fanúšikov Moderat vydali nový album More D4ta. Rovnako ohlásili aj svoje prvé koncerty a my ich opäť uvidíme v lete na Grape.

Editors a White Lies na Metronome Prague

redakce 02.12.2022

White Lies vyzkoušeli syntetické příchutě i novovlnné groovy, prozkoumali neznámé elektronické zvukové krajiny a šli i cestou progresivních experimentů.

OFF Festival nabídne hardcore, psychodelii, k-pop i noise

redakce 01.12.2022

Katovický OFF vykopává prvních 14 důvodů, proč se těšit na léto. Festival proběhne tradičně v Údolí tří rybníků.

Na KovnaFestu se představí trap, noise i klezmer

redakce 30.11.2022

KovnaFest je jednodenní komunitní festival, který proběhne v žižkovském prostoru Punctum–Krásovka v osmé edici.

Rock for People 2023: The 1975

redakce 29.11.2022

Většina alb The 1975 se umístila na vrcholných příčkách britských i amerických hitparád a v roce 2020 si vysloužili i nominaci na cenu Grammy.

PAF Olomouc začíná po neděli

redakce 27.11.2022

V průběhu festivalu se několik desítek umělců světového významu společně s diváky pokusí nalézt odpovědi na kryptický odkaz faustovské legendy.

Eurosonic rozšiřuje program

redakce 22.11.2022

K dříve oznámeným domácím jménům, jako jsou jsou zpěvačky Aiko, Amelie Siba a Nina Kohout vystoupí i Hentai Corporation, Adela Mede nebo 52 Hertz Whale.

Festival proti násiliu

redakce 15.11.2022

Okrem odkazu Nežnej revolúcie sa chcú spoločne postaviť proti prejavom neznášanlivosti a násiliu, ktoré je ich dôsledkom.

Festival Sharpe oznámil prvé mená

redakce 14.11.2022

Koncerty v ateliéroch, kabinete či na dvore bývalej školy. V ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace