Zprávy / Festivalové

Fiction s Elektrickým Pánem, Letní alternativa

Fiction s Elektrickým Pánem, Letní alternativa

redakce | Zprávy / Festivalové | 15.07.2021

Nádvoří zámku v Bystřici pod Hostýnem bude poslední červencovou sobotu opět patřit příznivcům festivalu Letní alternativa. Rozhodnutím vedení města tak, po dlouhé společenské odmlce způsobené pandemickými opatřeními, nebude ani letos Bystřice ochuzena o svůj tradiční letní festival.

Festival zahájí unikátní úkaz tuzemské scény, ostravská rodačka Vladivojna La Chia. „Vladivojnu sledujeme již od dob, kdy působila v naprosto originální ostravské sestavě Banana. Její hudební i literární záběr je opravdu velký, i proto nám letos bude festival zahajovat v nezvykle komorní póze za doprovodu excelentní violoncellistky Terezie Kovalové,“ sděluje Tomáš Hradil, dramaturg festivalu z agentury Seventy.cz, která festival produkčně zajišťuje.

V tradičně stylově rozevřeném programu se diváci dočkají i světové premiéry. „První oficiální koncert v Bystřici zažije nová pražská sestava Frankie and The Deadbeats, která je naprosto celá ponořena do country a nádvoří se přenese do amerického Nashvillu,“ nastiňuje další účinkující produkční Martin Táborský. Dodává, že muzikanti, kteří působili v kapelách jako Hanba, Prague Conspiracy, Unholy Preachers, TiNG nebo Inverta Storca, hodlají dobýt srdce posluchačů Country Rádia, stejně jako přesvědčit posluchače všech ostatních rádií, že není country jako country a klobouky, košile a koňáky jsou prostě cool.

Tahákem lineupu budou bezesporu Elektrick Mann z Valmezu. Svého času nejkontroverznější hudební seskupení ve střední Evropě se od 1996 pohybuje na pomezí hip hopu, metalu a punku. Jejich skladby zlidověly po celém Česku a kapela proslula svým nekompromisním ostrovtipem, sebeironií, vztahem k drogám, alkoholu, ženám a svědectvím o životě v drsném kraji jménem Valmez.

Hlavní lahůdkou letošní Letní alternativy bude Fiktivní Šílenství - kapela, která vznikla pro uctění památky a díla Mejly Hlavsy, nejvýraznější osobnosti českého undergroundu a hudebníka, vizionáře. „Mejla by letos oslavil sedmdesátku, zároveň uplynulo dvacet let od jeho velmi předčasného odchodu. Proto se dali dohromady původní muzikanti z jeho skvělých projektů Fiction a Šílenství, aby připomněli tyto dva výrazné hudební počiny druhé půle 90. let. Na zámku tedy přivítáme, jak je u nás zvykem, opět legendy a stěžejní kameny československé muziky,“ udává důvod vzniku speciální kapely Tomáš Hradil a přibližuje výjimečnou sestavu. „Bratři Dušan a Jan Vozáryové byli spolu s klávesistou Petrem Kučerou základem novovlnného Oceánu, ve kterém zároveň v současnosti zpívá i Jitka Charvátová. Sestavu pak umocňuje éterická basistka Eva Turnová, která působila v Plastic People nebo DG 307, a skvělý kytarista Ivan Manolov. Největším hudebním přínosem v osobě Dušana Vozáryho je především jeho brilantní práce se samply. Nemá prostě konkurenci,“ dodává Hradil.

Info

Letní alternativa
31. 7. 2021 18:00
nádvoří zámku, Bystřice pod Hostýnem
fb událost

foto © Valdemar Bednarz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prichádza festival Hudba sveta Žilina

redakce 25.09.2021

Siedmi ročník festivalu opäť prinesie všetkým milovníkom hudby rôznych kultúr dva dni plné kvalitnej a nesmierne pestrej hudby.

Mezipatra nabídnou vítěze z Cannes nebo dokument Moniky Treut

redakce 24.09.2021

Tématem 22. ročníku je Oslava života. Kromě celovečerních, krátkých nebo dokumentárních snímků nabídne festival oblíbenou Industry sekci.

Lunchmeat Moon 2021

redakce 23.09.2021

Lunchmeat festival už klepe na dveře, klepe v nejasných beatových vzorcích, luštíme jeho kody.

Knižní festival LITR je tu

redakce 22.09.2021

Prašina s Vojtěchem Matochou, básně s Petrem Borkovcem, Nejkrásnější české knihy a otevřené ateliéry. A svazky dalšího!

Hudba za klima potřetí

redakce 21.09.2021

Třetí ročník hudebně klimatického minifestivalu tentokrát v Olomouci. Vystoupí Khoiba.

Přírodní saunový festival Hiki Joki

redakce 20.09.2021

Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Včetně gurmánských, mystických nebo hudebních.

Prague Music Performance představí Braxtona, Brendela i členy King Crimson

redakce 20.09.2021

PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu. Do svých projektů integruje i další umělecké oblasti, jako je výtvarné, filmové a slovesné umění.

Be2Can odkrývá všech jedenáct filmů

redakce 19.09.2021

Berlín, Benátky a Cannes po roce okleštěných festivalů otevřely své brány naplno a Be2Can se tak vrací s širokou nabídkou.

Opavský páv už za měsíc

redakce 19.09.2021

Na půdě Slezské univerzity proběhne další ročník mezinárodního festivalu studentských filmů Opavský páv.

Less is Sound: Koncerty postavené na zvukoch lesa

redakce 17.09.2021

Slovensko-britské vydavateľstvo Proto Sites uvádza sériu koncertov experimentálnej hudby a zvukových performancií Less is Sound.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace