Zprávy / Úplňkové

Full Moon #142: John Cale znovu zasahuje

Full Moon #142: John Cale znovu zasahuje

redakce | Zprávy / Úplňkové | 06.02.2023

Po dlouhých jedenácti letech přichází velšský hudebník a producent John Cale s novým albem. Už to by samo o sobě bylo velkou událostí, jeden ze členů legendární skupiny The Velvet Underground ostatně novou nahrávku neohlašuje každý týden. Ani každý rok. John Cale znovu zasahuje, navíc na novém albu Mercy dává obrovský prostor často o dvě generace mladším kolegyním i kolegům a v neposlední řadě se 1. března objeví na jevišti DIvadla Archa. O titulním tématu únorového čísla nebylo nejmenších pochyb, Full Moon #142 věnovaný Johnu Caleovi vychází v pondělí 6. února.


Únorové vydání magazínu rozebírá postavu ikonického hudebníka na celých dvaceti stranách. Téma otevírá pečlivý profil Johna Calea, následuje jedno z několika málo interview, které osmdesátiletý hudebník ke své novince poskytl. Nechybí standardní výběr z Caleovy mimořádné diskografie, nahlédnutí do jeho bohaté knihovny filmové hudby nebo článek věnovaný jeho spolupráci s Nico. Samostatný text je věnován albu Songs for Drella, jeho poslední autorské spolupráci s dalším členem pověstných „Velvetů“ Lou Reedem. Exkluzivním dílem do mozaiky věnované Johnu Caleovi je kontextový článek o raném minimalismu z New Yorku nebo výběr pěti pozoruhodných umělců, jejichž nahrávky Velšan během několika dekád své kariéry produkoval.


Full Moon #142 ovšem pochopitelně nepatří pouze Caleovi. Vydání o 112 stranách obsahuje i rozhovory s výraznými jmény domácí scény jako jsou Tokyo Drift, 7krát3, Marie Kieslowski nebo Waterbased, podobně jako profilové texty věnované Christině Vantzou či pozoruhodnému projektu Moon Wiring Club. Výjimečnými příspěvky jsou pak také detailní report z „knižního“ turné Stories of Surrender Bona, zpěváka slavných U2, podobně jako obsáhlý rozhovor se španělským zpěvákem Tomásem de Perratem. V jeho případě jde o jeden z prvních podobných textů mimo španělský kontext věnovaných zástupci rodu, jehož přímí předkové stáli u základů žánru flamenco. Albem měsíce se stala novinka americké umělkyně Kelely, mezi dalšími recenzovanými jsou jména jako Big | Brave, Pigs7x, Little Simz, Stormzy, The Men nebo domácí FDK.

Nechybí ani další pravidelné rubriky jako Song Story – tentokrát vyprávějící příběh písně The Cutter liverpoolských Echo & the Bunnymen, podobně jako stránky věnované novým filmům, televizním seriálům nebo výtvarnému umění. Samozřejmostí jsou recenze aktuálních knih či komiksů, rubrika Knihovna se ocitla i v popředí díky rozboru výjimečného titulu Všechno je špatně, zpátky na stromy!, který představuje výběr z textů českého punku a hardcore z let 1979–1989. Rubrika Do černého přináší rozhovor s uměleckým ředitelem platformy Terén Matyášem Dlabem, sekce Preview zase odhaluje program letošního ročníku festivalu Spectaculare.

Důležitá data:
1. 3. 2023 – křest alba Toyota Vangelis – Výklopný světlomety – Bike Jesus, Praha + hosté
7. 3. 2023 – vychází Full Moon #143
14. 3. 2023 – křest alba Toyota Vangelis – Výklopný světlomety – Kabinet Múz, Brno + Tokyo Drift – křest alba Scorpio Season + hosté
30. 3. 2023 – křest alba Post-hudba – My všichni tady a teď – Fuchs 2, Praha + Dukla

Info

Tištěné číslo hledejte v trafikách nebo na e-shopu.

Full Moon #142 na Spotify
Full Moon Facebook
Full Moon Instagram

foto © Marlene Marino

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon #143: Co je to láska?

redakce 08.03.2023

Březnový Full Moon patří lásce, byť možná lásce mnohem přímočařejší a otevřenější, než bývá zvykem. Fever Ray.

Full Moon #142 na Spotify

redakce 19.02.2023

Čtěte únorové vydání s tradičním playlistem.

Post-hudba na novém albu popisuje realitu dnešních třicátníků

redakce 13.02.2023

Po tradiční dvouleté odmlce se elektronické duo post-hudba vrací s novou deskou, pojmenovanou My všichni tady a teď.

Toyota Vangelis: Pátrání po euforii

redakce 27.01.2023

V Praze usazený digitální písničkář Václav Peloušek přichází s debutovým albem Výklopný světlomety.

Full Moon #141 na Spotify

redakce 15.01.2023

Lednové číslo magazínu Full Moon čtěte s hudbou v zádech!

Full Moon #141: Africké klenoty

redakce 06.01.2023

Lednové číslo se ohlíží za minulým rokem, výroční obálku ovládly africké klenoty. Nyege Nyege.

Full Moon #140 na Spotify

redakce 19.12.2022

Prosincový Full Moon věnoval titulní téma skupině Kalle a celé táborské scéně. Začněte playlistem!

Radio FMz: Tokyo Drift, Arca i Habibi

redakce 14.12.2022

Výroční žebříčky jsou za rohem a venku tolik písniček. Která byla nejlepší?

Full Moon #140: Za hřmotu Žižkova bubnu

redakce 08.12.2022

Prosincový Full Moon je věnován nejen dvojici Kalle, ale celé hudební scéně malebného jihočeského města Tábor.

Radio FMz: Stormzy s novou deskou, Annet X a další novoty

redakce 30.11.2022

Stormzy si selfíčkem s Taylor Swift připravil živnou půdu pro vydání nové desky This Is What I Mean, na které ceníme nejen titulní track, ale i autorský posun a bangery.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace