Zprávy / Pozvánky

HaDivadlo se představí Praze

HaDivadlo se představí Praze

redakce | Zprávy / Pozvánky | 06.03.2022

Brněnské HaDivadlo, scéna Centra experimentálního divadla, se 31. března a 1. dubna představí v Divadle Archa. Do Prahy přiveze dvě inscenace v režii uměleckého šéfa Ivana BurajeNaši a Vnímání. Diváci tak budou mít jedinečnou příležitost setkat se s kolektivem a energií divadla, které je v odborných kruzích považováno za jedno z nejprogresivnějších. HaDivadlo klade důraz na tvůrčí svobodu, udržitelnost, radost z tvorby a společného setkávání.

Intro: HaDivadlo
Představení brněnského HaDivadla pražskému publiku, nejen pro odbornou veřejnost. Scéna progresivní dramaturgie, součást Centra experimentálního divadla. Od svých počátků, sahajících do Prostějova 70. let, si HaDivadlo buduje pozici jedné z předních alternativních divadelních scén, kterou prošla řada výrazných osobností. Od roku 2015 je uměleckým šéfem Ivan Buraj.

Naši
Společná konverzace čtyř postav, rodinných členů na návštěvě v neděli po obědě, rozvíjí osobní a citlivá témata pro všechny zúčastněné. Rozbuškou rodinné hádky se stává jedna z krizí současnosti, ta klimatická. Dialogy inscenace vznikaly spoluprací tří tvůrců na základě pozorování konkrétních lidí a jejich různých postojů právě k tématu klimatické krize. Vznikl tak nebývale civilní scénář, na němž se podílel mimo jiné oceňovaný filmový scenárista Bohdan Karásek. Manželský pár, podnikající se solárními panely, ztvárňují na jevišti manželé Jiří Miroslav a Kamila Valůškovi, mladší sestru aktivní v ekologickém studentském hnutí hraje Táňa Malíková a matku, bývalou disidentku a ochránkyni přírody, která se snaží zmírnit napjatou situaci mezi svými dětmi, Simona Peková

Vnímání
Inscenace je poklidnou revoltou k dnešnímu uhnanému způsobu života kladoucího nároky na neustálý výkon a produktivitu. Námět Vnímání vznikl v roce 2019, v období, kdy ještě nikdo netušil, že se jeho téma promítne do života každého z nás. Průvodní věta inscenace „Tvůj pokoj je středem světa.“ se tak znenadání stala aktuální pro všechny. Jak být celé dny jen sám se sebou? Intimní atmosféra inscenace nabízí divákovi zklidnění a prostor k zahloubání se. Kromě herců Jiřího Svobody, Marka Kristiána Hochmana a Magdaleny Strakové je na scéně přítomen také sound designer Matúš Kobolka, díky němuž jde i akusticky o pozoruhodné dílo. Autorský projekt kolektivu HaDivadla navazuje na spolupráci se scenáristou Bohdanem Karáskem.

Info

HaDivadlo
web divadla

foto © se svolením HaDivadla

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Röyksopp v Praze uvedou albovou trilogii

redakce 07.02.2023

Spolupracovali s řadou globálních vizuálních a hudebních umělců včetně designéra Jonathana Zawady, zpěvačky Alison Golfrapp a mnoha dalšími.

Esben And the Witch v Kasárnách Karlín

redakce 06.02.2023

Jejich temně melancholická hudba stojí na klidných pasážích i divokosti vyjádřené punkovými riffy, které dohromady spojuje svůdný hlas zpěvačky Rachel Davies.

Do Prahy dorazí Only the Poets, Alina Pash, Blanco White a Yves Tumor

redakce 04.02.2023

Hranice mezi popem a avantgardní hudbou Yves Tumor pokouší od samého začátku.

The Devil & The Universe a Lamia Vox v Underdogs'

redakce 02.02.2023

Originální mix soundtrackového zvuku, řádně nakopnutého valivými beaty a samply, kozlové tentokrát okořenili tribálními motivy a ozvuky krautrocku.

Sun Kil Moon v Bratislave

redakce 02.02.2023

Program sa skladá z prierezu z rôznych materiálov, ktoré vznikli medzi rokmi 2003 až po súčasnosť.

Billy F. Gibbons (ZZ Top) sólově, tedy s kapelou

redakce 02.02.2023

Billy F. Gibbons je jako frontman s kapelou ZZ Top spojen přes půl století, v posledních letech se vedle toho věnuje sólové kariéře.

Björk oznámila turné Cornucopia, vystoupí i v Praze

redakce 01.02.2023

Björk oznámila turné Cornucopia, které zahájí v září tohoto roku v portugalském Lisabonu.

Rolo Tomassi s Holy Fawn a Heriot v Underdogs'

redakce 01.02.2023

Svěží mix, kde se potkává mathcore, dream pop a experimentální (post-)rock.

Koncertní nabídka P&J Music se rozšiřuje

redakce 01.02.2023

Achinoam Nini, profesně známá také jako Noa, je izraelská zpěvačka, skladatelka, perkusistka, působící na mezinárodní scéně.

A Place to Bury Strangers ve Futurum Music Baru

redakce 31.01.2023

Již dvě desetiletí kombinací postpunku, noise rocku, shoegaze, psychedelie a avantgardní hudby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace