Zprávy / Pozvánky

HaDivadlo spolupracuje s Jonatánem Pastirčákem

HaDivadlo spolupracuje s Jonatánem Pastirčákem

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.04.2023

V HaDivadle se aktuálně připravuje inscenace Moravský kras v režii hostujícího slovenského režiséra Petera Gondy, která zpracovává krajinnou oblast jako námět pro divadelní jeviště. Významnou složkou chystané inscenace bude i hudba slovenského hudebního skladatele Jonatána Pastirčáka, který je odnedávna laureátem ocenění Český lev za nejlepší hudbu. Premiéra inscenace Moravský kras proběhne v pátek 28. dubna.

Existuje ještě vůbec divočina? Autorská inscenace Petera Gondy o nejasné hranici mezi netknutou přírodou a tím, co si do ní lidstvo projektuje. Moravský kras je uzákoněný jako chráněná krajinná oblast, ohraničené, vymezené a korigované území. Je také záznamníkem tisíců let lidské činnosti: v jeskyni Kůlna byl doložen pobyt člověka neandrtálského z doby před 120 000 lety, poblíž Stránské skály se postupně rozrůstalo osídlení dnes známé jako Brno. Komu patří paměť, kterou jsme uložili do hlubin ponorné řeky Punkvy? Nerostné bohatství poznamenala těžba a průmyslová tradice, z lesů se naopak stalo projekční plátno městských snů o přírodě, do které lze zavítat na oddechovou návštěvu. Adamov a Blansko. Lokální folklór, mýty a příběhy. Scénický experiment, který se pokouší uchopit krajinnou oblast jako námět pro divadlo. Co se stane s Moravským krasem, až z planety zmizí člověk?

Dramaturgyně inscenace Moravský kras Anna Prstková představuje, čím bude hudba v inscenaci specifická: „Režisér Peter Gonda chtěl, aby vznikala hudba v inscenaci naživo, pracujeme proto se zpěvem a jedním starším klavírem, který Jonatán Pastirčák preparoval a podpořil jeho jemné rozladění. Hudba se v inscenaci objevuje v několika podobách: dojde v ní na unikátní coververzi jedné známé písně a například také na zvukové zachycení momentu, kdy padla klenba obrovské jeskyně, po které zůstala propast Macocha.“

Jonatán Pastirčák, známý též pod uměleckým jménem Pjoni, je hudební producent, skladatel i zvukový inženýr. Po studiích na SAE Insitute v Londýně se proslavil jako autor elektronických a elektroakustických hudebních děl, vystupoval doposud v Německu, Polsku, Norsku, Británii či na Ukrajině. Komponovat pro divadelní tvar nebude však poprvé: je autorem hudby k řadě divadelních a tanečních inscenací (Skrakt, Trakt). Spolupodílel se i na několika audiovizuálních instalacích a performancích, mimo jiné Plain, uvedené v rámci Pioneer Works v New Yorku. Pastirčák je i autorem hudby k řadě oceňovaných dokumentárních filmů Mečiar (2017), V síti (2020) a Čiary (2022). V roce 2022 ve spolupráci s hudebníkem Aid Kidem vytvořil soundtrack k hranému psychologickému snímku Arvéd, za který byli oceněni na Českých lvech 2022.

Info

HaDivadlo
web divadla

foto © David Konečný

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Burnout, nový klip Island Mint

redakce 23.06.2024

Videoklip vypráví příběh dvou milenců kráčejících světem sužovaným válkou i klimatickou krizí.

Vratislav v Olomouci

redakce 23.06.2024

9 galerií, 9 zastávek, 9. ročník akce, při níž se při cestě za uměním příjemně projdete.

Andy the Doorbum v kopřivnické Galaxii

redakce 21.06.2024

Zapomenuté modlitby a magično nikdy nezrozeného kmene. Folkové litanie a originální kostýmní a světelná show.

Avéčko: Seaslugs

redakce 20.06.2024

Prostory kina Aero se rozezní ve vibracích magických podvodních světů, které propojí vícekanálový zvuk, světelný design a scénografii.

Glory Affairs x Glück x Lunchmeat x Rare x Wrong present Till The Last

redakce 19.06.2024

Na třech stagích se představí jednadvacet hudebních projektů, které budou doprovázeny na míru šitým světelným designem.

Black Eyed Peas v Praze

redakce 19.06.2024

Skupina neustále překonává hranice žánrů a přináší svěží a inovativní hudbu svým fanouškům po celém světě.

Molchat Doma přivezou novou desku

redakce 18.06.2024

Prorazili v roce 2020, kdy nasbírali víc než milion zhlédnutí na YouTube a stali se fenoménem na Bandcampu.

Sonic Meditation v kostele U Salvátora

redakce 17.06.2024

Nový koncept hudebně-komunitních událostí varhanice Katty, bude hostit její přátele z hudebního prostředí.

Performance mapující vývoj heavy metalu v podání Johna Dorana

redakce 16.06.2024

Editor, hudební publicista, autor a moderátor John Doran (The Quietus, The Guardian, BBC) v MeetFactory před koncertem Chelsea Wolfe.

Multimediální výstava Singularita.

redakce 16.06.2024

Skupina Homo_Digitalis_3.2.1 odhalí v Hradci Králové svou multimediální instalaci #Singularity - Human Expiration: 2045 vytvořenou za pomocí AI nástrojů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace