redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.04.2023
V HaDivadle se aktuálně připravuje inscenace Moravský kras v režii hostujícího slovenského režiséra Petera Gondy, která zpracovává krajinnou oblast jako námět pro divadelní jeviště. Významnou složkou chystané inscenace bude i hudba slovenského hudebního skladatele Jonatána Pastirčáka, který je odnedávna laureátem ocenění Český lev za nejlepší hudbu. Premiéra inscenace Moravský kras proběhne v pátek 28. dubna.
Existuje ještě vůbec divočina? Autorská inscenace Petera Gondy o nejasné hranici mezi netknutou přírodou a tím, co si do ní lidstvo projektuje. Moravský kras je uzákoněný jako chráněná krajinná oblast, ohraničené, vymezené a korigované území. Je také záznamníkem tisíců let lidské činnosti: v jeskyni Kůlna byl doložen pobyt člověka neandrtálského z doby před 120 000 lety, poblíž Stránské skály se postupně rozrůstalo osídlení dnes známé jako Brno. Komu patří paměť, kterou jsme uložili do hlubin ponorné řeky Punkvy? Nerostné bohatství poznamenala těžba a průmyslová tradice, z lesů se naopak stalo projekční plátno městských snů o přírodě, do které lze zavítat na oddechovou návštěvu. Adamov a Blansko. Lokální folklór, mýty a příběhy. Scénický experiment, který se pokouší uchopit krajinnou oblast jako námět pro divadlo. Co se stane s Moravským krasem, až z planety zmizí člověk?
Dramaturgyně inscenace Moravský kras Anna Prstková představuje, čím bude hudba v inscenaci specifická: „Režisér Peter Gonda chtěl, aby vznikala hudba v inscenaci naživo, pracujeme proto se zpěvem a jedním starším klavírem, který Jonatán Pastirčák preparoval a podpořil jeho jemné rozladění. Hudba se v inscenaci objevuje v několika podobách: dojde v ní na unikátní coververzi jedné známé písně a například také na zvukové zachycení momentu, kdy padla klenba obrovské jeskyně, po které zůstala propast Macocha.“
Jonatán Pastirčák, známý též pod uměleckým jménem Pjoni, je hudební producent, skladatel i zvukový inženýr. Po studiích na SAE Insitute v Londýně se proslavil jako autor elektronických a elektroakustických hudebních děl, vystupoval doposud v Německu, Polsku, Norsku, Británii či na Ukrajině. Komponovat pro divadelní tvar nebude však poprvé: je autorem hudby k řadě divadelních a tanečních inscenací (Skrakt, Trakt). Spolupodílel se i na několika audiovizuálních instalacích a performancích, mimo jiné Plain, uvedené v rámci Pioneer Works v New Yorku. Pastirčák je i autorem hudby k řadě oceňovaných dokumentárních filmů Mečiar (2017), V síti (2020) a Čiary (2022). V roce 2022 ve spolupráci s hudebníkem Aid Kidem vytvořil soundtrack k hranému psychologickému snímku Arvéd, za který byli oceněni na Českých lvech 2022.
redakce 26.09.2023
Síla elektronické hudby v jeho svérázné lekci prostupuje generace i geografické lokace, má až mytologickou a rituální povahu.
redakce 25.09.2023
Label Nyege Nyege se významně podílí na budování africké hudební scény a šíření místní undergroundové produkce do světa.
redakce 23.09.2023
Highlighty podzimní edice jsou DJ Mell G, Animistic Beliefs, Celaviedmai nebo Taahliah.
redakce 22.09.2023
Pavlenko pracuje s tradiční vokální technikou a nejen díky tomu se kapele daří udržovat ukrajinskou lidovou hudbu živou i pro nejmladší generace.
redakce 21.09.2023
Jejich zvuk má různobarevné spektrum a obsahuje vlivy shoegaze, ambientu, doom metal a postrocku.
redakce 21.09.2023
HaDivadlo připravuje vzpomínkový večer na hudebního skladatele a dlouholetého spolupracovníka mnoha alternativních divadel.
redakce 20.09.2023
Kromě hudby se v tvorbě Liturgy mísí vlivy vizuálního umění, filosofie i spekulativních teologických teorií.
redakce 18.09.2023
Cyrilova melodická syntezátorová elektronika se potkává s Francesinou velkoplošnou malbou. A k tomu pomazánkové máslo.
redakce 18.09.2023
Básníkovi a zpěvákovi krautrockové skupiny Sýček vychází v těchto dnech druhá básnická sbírka.
redakce 17.09.2023
Někteří lidé se na život dívají jinak než většina a dokáží vnášet dětský úžas do všeho, co protne jejich cesty. A právě taková je hudba Yoke Lore.