Zprávy / Úplňkové

Jirka Korn ruku v ruce s Justice v XPLAYMIXu Lukáše Grygara

Jirka Korn ruku v ruce s Justice v XPLAYMIXu Lukáše Grygara

redakce | Zprávy / Úplňkové | 02.07.2015

Jedna z prvních věcí, kterou se naučí hlavní hrdina knížky Tracyho tygr, když nastoupí do práce k Otto Seyfangovi, je ta, že rozdíl mezi dobrou a prvotřídní kávou spočívá v reklamě. S DJi je to jakbysmet - ti nejslavnější cestují po celém světě a užívají výhod, které byly dříve vyhrazeny rockovým hvězdám. Do taneční nirvány vás ale stejně tak může přivést povedený set méně známého adepta DJského řemesla, na kterého natrefíte nad ránem v potemnělém klubu či na svatbě známého, se kterým se vlastně zas tak dobře neznáte. Všechno záleží na hudební vnímavosti a schopnosti kombinovat dohromady skladby, které mají podobné rodokmeny nebo naopak objevovat styčné plochy tam, kde by je nikdo jiný nehledal.

Nový XPLAYMIX je přesně takového ražení. Má ho na svědomí Lukáš Grygar, kterého můžete znát z tiráže Fullmoonu, případně coby Gingera z nočního vysílání Radia 1. Mezi dalšími charakteristikami nesmí chybět slova jako herní novinář, zrzek, sportovec, potetovanec a syn astronoma Jiřího Grygara. Lukáš samozřejmě není DJ v tradičním slova smyslu, pokud ale chápeme DJský mix jako svébytnou uměleckou disciplínu, pak jeho příspěvek do naší podcastové série pravidla této disciplíny bezezbytku naplňuje. Troufáme si dokonce tvrdit, že kdyby tenhle mix vyšel pod hlavičkou některé zavedené série, jako je třeba řada DJ-Kicks, stal by se z něj velký hit. Pravdou ale je, že by v tomhle kontextu úplně zapadl vtípek s použitím skladby Jiřího Korna Karel asi nese čaj a právě kontext je při poslechu Lukášova podcastu klíčovým pojmem.

Vedle sebe se tu totiž objevují skladby různých žánrů a různých dat vzniku. Jednou zazní skladba skoro celá, jindy z ní zbyde jen několikasekundová citace, jejímž prostřednictvím na nás autor pomrkává a dává najevo, na jaké hudbě vyrostl jako posluchač. Výsledný dojem je asi takový, jako když nahlížíte do cizího adresáře s empétrojkami, kde některá jména důvěrně znáte, o jiných víte jen to, že existují a o jiných jste zase neslyšeli vůbec. Pro majitele empétrojkové kolekce ale mají všechny položky nějaký význam a dohromady tvoří výpověď o jeho osobním vkusu. Zařazení do mixu pak z konkrétních skladeb stírá poněkud muzeální prach a vdechuje jim nový život.

Stalo se zvykem, že podcasty vydáváme k nějaké významné události v hudebním životě jejich autora. Aktuálně je takovou událostí vydání singlu Cukr, kterým Lukáš Grygar láká na své připravované album Parket. Když počítáme i různé jednorázové projekty, jedná se už o jeho pátou desku. Její bezprostřední předchůdkyní byla kolekce klavírních DIY šansonů Láska Bystrouška. Novinka by měla být podstatně roztančenější, zvukově rozkročená mezi alternativním rockem a taneční elektronickou hudbou. Přesně taková je i skladba Cukr, která zní jako koktejl namíchaný ze skladeb kapel Midi Lidi a Vložte kočku. Na celou desku si ještě pár týdnů budete muset počkat, filmový videoklip ke skladbě Cukr si ale můžete pustit už nyní.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Říjnové novinky na portále XPlaylist

redakce 13.10.2020

Říjnové hlasování patří kultovnímu osmdesátkovému metalu. Která kapela podle vás tenkrát vládla? Byli to Slayer, Iron Maiden, Judas Priest, Metallica, Anthrax nebo Megadeath?

Full Moon #114 na Spotify

redakce 11.10.2020

V hlavní roli tentokrát nestojí žádné konkrétní jméno, ale samotné spojení hudby a technologie, tedy i Spotify.

Full Moon #114 – Technologie v hlavní roli

redakce 01.10.2020

V hlavní roli tentokrát nestojí žádné konkrétní jméno, ale samotné spojení hudby a technologie, které je stejně staré jako touha člověka po hudební produkci.

Soundtrack: Uprostřed příběhu (Michal Pařízek)

redakce 15.09.2020

U příležitosti desátého výročí založení magazínu Full Moon vychází kniha Michala Pařízka Uprostřed příběhu. Dejte si soundtrack ke knize.

Full Moon #113 na Spotify

redakce 13.09.2020

K četbě nového čísla s Idles na obálce doporučujeme jako přílohu soundtrack na Spotify!

Uprostřed příběhu (nejen) Michala Pařízka

redakce 09.09.2020

U příležitosti desátého výročí založení magazínu Full Moon vychází kniha Michala Pařízka Uprostřed příběhu. Křest proběhne 23. září 2020 v pražském klubu Underdogs‘.

Full Moon #113 – Idles volí brutální upřímnost

redakce 02.09.2020

Zářijový Full Moon patří bristolské formaci Idles. Během pár let se vytáhli na samou špičku ostrovní scény a jejich novinka Ultra Mono patří mezi nejočekávanější desky letošního roku.

Full Moon #111-112 na Spotify

redakce 01.08.2020

Letní vydání je sice zasvěceno fotografii, ale to neznamená, že by hudební zaměření bylo potlačované, naopak. Ochutnávku hledejte v následujícím playlistu.

Mooncloud #48: Veselý Hroch: Všechny kočky jsou šedé

redakce 24.07.2020

Proč dnes zní populární hudba tak smutně, kde se vzaly deprese v rocku a dá se dnešních hitech vůbec slyšet nějaká naděje? Hudební publicisté Karel Veselý a Miloš Hroch nabízí…

Mooncloud #47: Malagelo

redakce 22.07.2020

Meg Janderová vystoupí v Mariánských Lázních coby DJka Malagelo a sdílí své srdcovky plné postpunku, synthpunku a dalších bizárů.