Zprávy / Nové desky

Kadé chim? Rez želez

Kadé chim? Rez želez

redakce | Zprávy / Nové desky | 13.05.2024

Rez želez je nový název kapely Kadé chim, která se na českých klubových a hospodských podiích objevuje od roku 2001.

Po boku frontmana Vládi Güntera tvoří dnes jádro kapely “Plastic Man“ Pepa Janíček, jeden ze dvou irských dudáků v Česku Daniel „Fána“ Vališ, basák Marek Poledna (kromě irské muziky též člen či host mj. kapel Meccaverius Society, ale i PPU nebo Velvet Underground Revival). Na bicí v současné sestavě hraje Braňo Štefanča (mj. 100% FrREEDOM) a před dvěma lety nahradil zesnulého dlouholetého spoluhráče a kamaráda Lukáše Radostného kytarista Jarda Fikr (mj. Let rourou).

Zatímco předchozí desky vznikly fakticky metodou “do it yourself“, novou desku Ty kráso, láska… kapela nahrála v péči zkušeného zvukového mistra Ondřeje Ježka v jeho studiu Jámor. „Výsledek na jedné straně zachovává kontinuitu a odkazy na veškeré vlivy od Irska přes Balkán, folk-punk či hospodský šraml, na druhou stranu má snad potenciál nás právě z těchhle škatulek vytáhnout,“ míní Vláďa Günter. Poprvé se v tvorbě kapely namísto obligátního akordeonu v některých skladbách dostane ke slovu i třeba klavír. Jak název napovídá, deska se hojně dotýká „nedorozumění a konfliktů, takže od lásky a nenávisti dvou se nějak dotýkáme i větších věcí… Ať už jde o aktuální válku na Ukrajině nebo předtím epidemii covid,“ doplňuje frontman.

Deska obsahuje třináct skladeb, většina z nich je nových či novějších, jen na úvod alba zní pár písniček, z nichž některé pamatují ještě 90. léta a tehdy studentskou formaci Sen Vesen. Ta byla prvotní inkarnací současné kapely, ze které je právě Vláďa Günter dnes jediným původním členem.


Album, jehož vizuální doprovod má na svědomí výtvarník Josef Bolf, vyšlo digitálně v pátek 3. května. Nejbližší jistou možností, kde kapelu vidět a slyšet naživo, je společný koncert se spřízněnými Byl pes v Praze Na Slamníku 27. června. Pokud uspěje běžící kampaň na Doniu (Kapela Rez želez natáčí desku Ty kráso, láska | Donio) kromě digitální verze se dočkají fanoušci i vydání ve formátu CD či dokonce vinylu. Video-ochutnávkou z desky je “kocovinový šanson“ Když ráno vstávám s hostující zpěvačkou Kristýnou Trojanovou.

Info

Rez želez
Fb kapely

foto © se svolením kapely Rez želez

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Fæ Bestia zamířila do dubstepu

redakce 21.06.2024

Hate na mysogynii i světový konflikt optikou bionické vážky. Fæ Bestia na nahrávce Heart Transplant prochází životní proměnou.

Nová deska kapely Veneer

redakce 17.06.2024

I zde hraje prim elektronická produkce navzdory tomu, že oba kytaristé do skladeb dodali spoustu kytarových partů.

Čáry života chystají album

redakce 14.06.2024

Tematicky se na nahrávce prolnou současná společenská témata jako bytová situace, enviromentální problémy a kritika kapitalismu.

Martyyna vydala novou desku

redakce 12.06.2024

Spíše než do probuzení se však nyní noří do atmosféričtějších snových krajin. Album vyšlo u mexického labelu Infinite Machine.

Toad Planet debutují u Kabinet Records

redakce 11.06.2024

Hudební projekt organicky zformovaný kolem muzikantů z Ostravy a divadelníků z brněnské JAMU po třech singlech vydává debutové album.

Ploy vydávají druhé album

redakce 02.06.2024

Prostor hudby lze žánrově popsat těžko, stále slouží někdejší definice „pop se strychninovým úsměvem, nakyslý jazz s příměsí TNT“.

Karol Mikloš zverejnil singel avizujúci septembrový album

redakce 31.05.2024

Retrospektívna pieseň prekypujúca emóciami sa zásluhou textára Pavla Bartoša vracia na bratislavské ulice deväťdesiatych rokov.

Nový singl Niny Kohout

redakce 29.05.2024

Ve Flavoured & Eaten jsou slyšet prvky funku, mluveného slova à la Laurie Anderson a hudební produkce, která udržuje diváka v absolutním střehu během celé skladby.

Zdeněk Lichnovský na Bad Names

redakce 28.05.2024

Vyhořelý umělec vydává první sólo singl z debutové desky. Spolupracuje s Martinem Nouzou a Lenkou Zbořilovou.

Sun+Dead u Polí5

redakce 26.05.2024

Hosty na nahrávce jsou baskytarista Mike Watt, kytarista Paul Leary z The Butthole Surfers, zpěvák Slim Cessna ze Slim Cessna's Auto Club a další.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace