Zprávy / Offtopic-Novinky

Koza: na pomezí filmu a dokumentu

Koza: na pomezí filmu a dokumentu

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 25.10.2015

Slavnostní premiéra celovečerního dramatu Koza režiséra Ivana Ostrochovského, kandidáta na Oscara a Evropské filmové ceny, se uskuteční 26. října v pražském klubovém kině Bio Oko. 29. října proběhne distribuční premiéra na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava a od tohoto dne jej diváci budou moci zhlédnout v dalších desítkách kin po celé České republice.

Snímek ironicky převrací typický syžet o sportovci-outsiderovi, který se svým úsilím vypracuje na vrchol. Což naznačuje už samotný podtitul filmu "Boxuje až do úplného konce". Bývalý olympionik, boxer Peter Baláž, přezdívaný Koza, žije se svou partnerkou Mišou v ghettu sociálně vyloučených. Miša nečekaně otěhotní a je rozhodnuta nechat si dítě vzít. Nutí Kozu, aby sehnal peníze na potrat. Koza, který už delší dobu netrénuje, se rozhodne vstoupit opět do ringu, ale nechce vydělat na potrat – chce získat peníze na to, aby Mišu přesvědčil, že si dalšího potomka mohou dovolit. Koza se tak vydává se svým manažerem na "turné", ve kterém však nejde o vítězství, ale o to, kolik úderů dokáže boxer vydržet. Ve filmu hrají sami sebe nejen Peter Baláž, účastník olympiády v Atlantě, ale také jeho trenér Ján Franek, bronzový medailista z olympiády v Moskvě.


Sám režisér Ostrochovský o snímku říká: "Příběh Kozy je těžký a smutný, řeší se v něm několik naléhavých a složitých otázek, to ale neznamená, že je patetický. Právě patosu jsme se snažili vyvarovat. Společně s kameramanem Martinem Kollárem jsme se rozhodli natočit snímek v dlouhých statických záběrech – to divákovi poskytuje od postavy psychologický distanc a zároveň emocionální svobodu prožít příběh." Prvotní záměr směřoval k tomu, pojmout natáčení Balážova života jako dokumentární, během vzniku snímku však přibývalo zinscenovaných sekvencí. Logicky se tak tvůrci rozhodli pro cestu hraného filmu, který však svůj původní záměr nezapře.

Film měl světovou premiéru na letošním Berlinale, kde si vysloužil nominaci na nejlepší celovečerní hraný debut. Následovaly nadšené recenze v prestižních médiích jako Variety nebo Hollywood Reporter: "Charaktery jsou naprosto uvěřitelné a také dojemné, jak úporně se snaží dosáhnout svého," píše právě Hollywood Reporter. "Vizuálně působivý dokufiktivní hybrid nabízí syrový pohled na život boxerského veterána," láká diváky Variety. Film se poté vydal na velmi úspěšnou cestu po festivalech, na kterých získal již více než desítku cen, stal se slovenským kandidátem na Oscara a dostal se i do výběru pro Evropské filmové ceny.

Vizuální složka, promyšlené a pečlivě vystavěné záběry i jemný obrazový humor. Box v podání Ostrochovského není drsný zápas ani divadlo, ve kterém jsou výsledky dopředu naplánované. Je to jen upocená, často i krvavá dřina, kde není vítěz a poražený – jen dva zklamaní, vyčerpaní muži. Je to ale i film o ochotě nechat se zbít kvůli věcem, na kterých v životě opravdu záleží. Což potvrzují i slova hlavního dramaturga AČFK, Jana Jílka: "Jedná se o absolutní zjevení na československé scéně, unikátní melange dokumentu a hraného filmu, tragiky a komiky, minulosti a budoucnosti, touhy a zklamání."

Info

Asociace českých filmových klubů

www.facebook.com/filmovekluby
www.acfk.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace