Zprávy / Festivalové

Le Guess Who? ohlašuje speciální projekty letošního ročníku

Le Guess Who? ohlašuje speciální projekty letošního ročníku

redakce | Zprávy / Festivalové | 06.07.2023

Na konci května odhalili pořadatelé festivalu Le Guess Who? první část programu a kurátory letošního ročníku, mezi kterými najdeme Nalu Sinephro, Stereolab, Slauson Malone 1 nebo masteringovou inženýrku Hebu Kadry, nyní přichází jedna z nejodvážnějších přehlídek na světě s dalšími specialitami letošního ročníku, včetně úplné a radikální novinky The Anonymous Project.

Projekt COSMOS je celosvětová iniciativa festivalu, která rozšiřuje povědomí o zajímavých místních scénách z celého světa. Tato iniciativa prostřednictvím filmů, rozhovorů, vystoupení nebo rezidenčních pobytů umělců propojuje mezinárodní hudební komunity a sdílí jejich příběhy. V roce 2023 budou na festivalu uvedeny filmy o komunitách okolo peruánského vydavatelství Buh Records, radiostanic Movement Radio sídlící v Aténách nebo Oroko Radio z Akry, metropole Ghany, podobně jako Sharjah Art Foundation ze Spojených arabských emirátů nebo magazínu V2X Mag z vietnamského Ho Či Minhova města. Snímky budou také k dispozici na stránkách festivalu a jeho další kanálech.


Letos poprvé se projekt COSMOS propsal i do hudebního programu přehlídky, díky koncertům vietnamského experimentálního souboru Rắn Cạp Đuôi Collective, kteří jsou v popředí zvukového umění a experimentální hudby v Ho Či Minově Městě ve Vietnamu nebo producentů Ruhaila Qaisara, jehož zvukové koláže paměti vycházejí z mýtů a vzpomínek na vyrůstání v Ladakhu, pouštní vysokohorské oblasti v Himálajích, či Bengal Chemicals z indické Kalkaty. Projekt Phantasmagoria of Jathilan zase představí lidový tranzovní tanec jathilan, který se na Jávě praktikuje již několik století. Skupina tanečníků vedená duchovním průvodcem a vůdcem bičem jezdí na tkaných koních v rytmickém unisonu, dokud do nich nevstoupí duchové.

Počtvrté se v rámci festivalu Le Guess Who? odehraje také program Hidden Music, který vznikl ve spolupráci se známými prooducenty a hudebníky Chrisem Eckmanem a Ianem Brenannem. Tento projekt představuje umělce, jejichž produkce je postavena na bohatých a často celá staletí starých hudebních tradic, které se zachovaly do dnešních dnů s minimálními nebo dokonce žádnými vnějšími vlivy. Letos se pod značkou Hidden Music v Utrechtu představí ženská tradiční hudební skupina z Gruzie Pankisi Ensemble nebo Sophia Nzayisenga, první ženská mistryně tradičního strunného hudebního nástroje Inanga. Z daleké Rwandy přijede skupina The Good Ones, která původně vznikla v rámci léčebného procesu po tamní tragické genocidě a prostřednictvím hudby se snaží znovu sjednotit rwandské kmeny Tutsi, Hutu a Abatwa, z Azerbajdžánu zase kytarista Rəhman Məmmədli, kterému se přezdívá „muž se zpívajícími prsty“.

Vůbec nejodvážnější částí programu Le Guess Who? bude letošní novinka příznačně nazvaná The Anonymous Project. Radikální nový projekt představí během zahajovacího večera několik umělců v bílé kostce na pódiu se zvláštní scénografií, která zajistí, že umělci zůstanou anonymní po celou dobu: před, během i po vlastním vystoupení. Jejich jména nebudou nikdy zveřejněna. V tiskové zprávě tento projekt pořadatelé představují jako „prostor pro volné experimentování s novým zvukem a novým uměleckým směřováním, bez jakéhokoli posuzování nebo očekávání na základě předchozí práce umělce nebo jeho veřejného profilu“. Festival Le Guess Who? prostřednictvím tohoto programu učinil další krok ke zbavení se jakýchkoli předsudků.

Info

Le Guess Who?
9.–12. 11. 2023
Utrecht, Nizozemí
web festivalu

foto © se svolením Le Guess Who?

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na Pohode Peggy Gou

redakce 03.03.2024

Peggy sa stala rýchlo populárnou vďaka svojmu štýlu, v ktorom kombinuje house, techno, electro a elementy tradičnej kórejskej hudby.

Další jména našlapaného Meltu

redakce 02.03.2024

Podle ředitele festivalu Floriana Czoka chce Melt potvrdit svou pozici na německé festivalové scéně v představování off-popové a elektronické hudby.

Letošní ročník FAMUFESTu je jubilejní

redakce 02.03.2024

Festival nabídne nejen filmy, ale i divadelní představení, koncerty a přednášky. Pozvání přijala polská režisérka Agnieszka Holland.

Jazzanova i Prago Union na Mladí ladí jazz Open air

redakce 01.03.2024

Festival Mladí ladí jazz šestnáctým rokem nabízí koncerty interpretů, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům.

Sound festival promění opuštěnou pražskou halu v berlinský warehouse

redakce 29.02.2024

Prostor se během páteční noci promění ve středobod české techno komunity.

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Festival Spectaculare má kompletní program

redakce 20.02.2024

Headlinery jsou britský hudební inovátor Clark, oxfordští Mammal Hands nebo ambientní Loscil & Lawrence English.

Panteón Rococó na Mighty Sounds

redakce 14.02.2024

Jejich charakteristický styl vychází z punku, ska, reggae, salsy i mariachi. To vše transformuje na podiu osmičlenný soubor v masu energie.

Brutal Assault: dřevní thrash i stoner

redakce 13.02.2024

Kapela Baroness, která byla se svým ambiciózním albem Gold & Grey nominovaná na Grammy, přiveze do pevnosti své nejnovější šesté studiové album Stone.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace