Články / Sloupky/Blogy

Hádanky z Utrechtu #1: Kdo tam byl?

Hádanky z Utrechtu #1: Kdo tam byl?

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 10.11.2023

Kdo byl uvnitř? Otázka, která trápila první den festivalu Le Guess Who? většinu jeho návštěvníků. Groote Zaal patřil celý úvodní den projektu Anonymous, kterým pořadatelé svou snahu nechat mluvit pouze hudbu, dovedli až na hranu. Group chat české výpravy samozřejmě okamžitě ožil zaručenými tipy, koho že tajemný box, postavený na parketu jednoho z nejhezčích sálů celého komplexu TivoliVredenburg, skrývá, pořád ale nevíme, který z těch tří anonymních slotů patřil Thomu Yorkeovi. A nedozvíme se to.


Po roce znovu v Utrechtu, zase doma. Cesta rychlá a plynulá, což je dobře, protože první rozhovor mě čekal ještě dřív, než začaly koncerty. Se členy libanonské skupiny Sanam se potkáváme v jednom z hotelů, kde jsem během těch let, co do nizozemského města jezdím, bydlel několikrát. Tehdy se jmenoval jinak, ale na tom nezáleží. Vtipkujeme na toto téma, šestice cení jak Full Moony, tak tetování Einstürzende Neubaten. Začínáme parádní deskou Aykathani Malakon, recenzi najdete v říjnovém jubilejním Full Moonu, ale nakonec stejně skončíme tam, kde se očekávalo. Slovo war se mi poznámkách k rozhovoru opakovalo hned několikrát, co také jiného. „Víš, pro nás to není nic nového, žijeme v tom pomalu odjakživa,“ říkají a mě – kupodivu – dochází slova. Nakonec se loučíme celkem vesele, některé věci změnit nemůžeme a večer je čeká první evropský koncert.


Oblíbených míst je za ty roky tolik, že už přijíždím smířen, že stihnu obejít sotva půlku, nicméně Café deRat si s kolegou Terminusem ujít nenecháme. Chuť červeného souru kombinující třešně a čokoládu cítím ještě teď. U posledních dvou stánků z vinyl marketu umístěného pravidelně ve čtvrtek odpoledne na náměstí Vredenburg objevuji milovanou Jukebox Baby od Alana Vegy, přes sílící déšť se projdu kolem kanálu Oudegracht a směju se vlastní nemotornosti při vyhýbání se cyklistům. Na procházky musí zbýt nějaký čas hlavně v příštích dnech, obávám se, že kolo si asi (raději) zase nepůjčím. Koncert Sanam je naprosto hypnotický, zejména Ayouha Al-Taiin Fi Al-Mawt أيها الطاعن في الموت s gradujícím recitativem zpěvačky Sandy Chamoun je strhující, novinka na závěr taky parádní. Před Sanam jsem toho moc nestihl, nebo se nikam nedostal – Le Guess Who? je asi jedinou akcí na světě, kde skotská dudačka vyprodá kostel pro několik set lidí ještě před začátkem –, po nich už soustředění příliš nefungovalo. Ale minimálně African Head Charge stáli určitě za to.


Totožnost vystupujících schovaných uprostřed mohutné plátěné krychle zná podle pořadatelů sotva pět lidí, zveřejňovat se (prý) nebude ani po festivalu. Koncept dokonalý, záviděníhodný a rozčilující. Na posledním ze tří anonymních koncertů nakonec zůstávám skoro půl hodiny, decentní spirituální jazz s jemným vokálem je konejšivý a uklidňující. Mohla by to být Nala Sinephro, píšu do messengeru, ale nakonec se nad tím zastydím. Vždyť je úplně jedno, kdo je uvnitř. Cenit je třeba příběh.

Info

Le Guess Who?
9.–12. 11. 2023
Utrecht, Nizozemí
web festivalu

foto © Tengbeh Kamara

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Šejkr #121: Nanovo

Michal Pařízek 12.01.2024

Přelom roku je mimo jiné ve znamení koncertní pauzy. Pokaždé si to užívám víc, je třeba vypnout a povolit... Na jak dlouho?

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 04.01.2024

Výsledky nejsou nic menšího než vzrušující. Redakční hlasování o nejlepší nahrávku roku 2023 ovládli...

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 03.01.2024

Jedno údolí je magické i skličující, to druhé syrové a vznětlivé jako troudná sojka, neukojitelný hněv.

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 02.01.2024

Něha dvakrát jinak a třetí místa v rámci redakčního hlasování redaktorů Full Moonu. Krásně se to sešlo!

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 01.01.2024

Kdo byl nejmladší umělkyní, která se dostala na titulní stránku Full Moonu? Redakční hlasování o nejlepších nahrávkách uplynulého roku, stoupáme pořadím.

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 31.12.2023

Redakční hlasování o nejlepších nahrávkách uplynulého roku startuje dvěma emotivními alby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace