Články / Seriály

Le Guess Who? 2023: To nejlepší

Le Guess Who? 2023: To nejlepší

redakce | Články / Seriály | 14.11.2023

Hádej, kdo se vrací ohromen z Utrechtu? Ano, zase my. Pravidelná dávka nejlepších kapel i koncertů na světě nezklamala ani tentokrát, níže najdete vrcholy členů redakce, spolupracovníků, kamarádů a dalších pacientů. Za rok jedeme znova. Všichni.


DAVID ČAJČÍK (HEARTNOIZE, FULL MOON, JEDNOTA)
Po loňském triumfálním vystoupení Ireny a Vojtěcha Havlových či předcovidové utrechtské zastávce Please the Trees na turné s Mudhoney nesl i letošní ročník Le Guess Who? drobnou českou stopu. V Praze dlouho usazený vizuální umělec Omar El Sadek, tvořící hudbu pod pseudonymem QOW, spojil síly s krajanem z Egypta – producentem Zulim. V nejkrásnějším sále komplexu TivoliVredenburg předvedli premiéru nového projektu λ. Hypnotické vizuály hrají texturami, perspektivou i deformací lidského těla a poskytují rovnocenné partnerství Zuliho hudební produkci, který vyměnil tvrdé beaty za subtilnější rytmy. Zcela zasloužený aplaus vestoje a jeden z mnoha výjimečných okamžiků bohaté egyptské alternativní scény, které jsme letos mohli zažít.

TOMÁŠ GROMBÍŘ (VINYLA)
Nihiloxica
Armand Hammer
Model/Actriz
Selvhenter
Sanam
Backxwash

JIRZA (KABINET MÚZ, KABINET RECORDS)
V Jiříkově vidění, velmi civilní organizace. Na festivalu strašná spousta „starších“ párů, které si to užívaly. Vinyl shopy doslova praskaly pod náporem zakazníků.
Nala Sinephro
Tom Skinner
Selvhenter
Dragonchild x Sunken Cages
Model/Actriz
Facs


VÁCLAV KLÍMA (HEARTNOIZE, JEDNOTA, SOUNDCZECH)
Bombino
Deena Abdelwahed presents Jbal Rsas
Damsel Elysium
Nihiloxica
Model/Actriz

FILIP KOŠŤÁLEK (COLOURS OF OSTRAVA)
Backxwash
Hmatatelná temná energie, která strhla přeplněný sál Rondy. Vybroušená výslovnost, synchronizovaná projekce a démonické charisma. Její příběhy z temných hlubin duše otevřely cestu k přemýšlení o tom, že zklamání, agresivita a naštvání jsou v každém z nás a je v pořádku to někdy vyřvat do světa.

Bixiga 70
Absolutní nářez. Masivní dechy, famózní perkusistka, nezařaditelný žánr. Zboří cokoliv a kdekoliv. Nepřenositelná party, která patřila k vrcholům.

Nusantara Beat
Čest Altın Gün, ke kterým se celá tato scéna vztahuje, ale tahle mladá parta nastavila tomuto groovu nový směr. Originální indonéská tvorba se nezacyklila do žádných klišé, vlnil jsem se od začátku a do konce. Zábavné, odlehčené, pestré.

James Holden
Překvapivě meditativní setík na sezení. Hodně konceptuální a vyhlazený. Holden si přizval jako hosty perkusistu a dechaře.

Faiz Ali Faiz
Průzračně čisté vrstvy hlasů dostaly do tranzu každého, kdo chtěl alespoň trochu naslouchat.

MAREK MIKIČ (TABAČKA, NAA)
Mayssa Jallad
Nah
Deena Abdelwahed presents Jbal Rrsas
Slauson Malone 1
YL Hooi

JIŘÍ MORAVČÍK (UNI)
Mayssa Jallad
Deena Abdelwahed presents Jbal Rrsas
Niño de Elche
Le Cri du Caire
Bill Orcut Guitar Quartet


VIKTOR PALÁK (FOURCE, FULL MOON, JEDNOTA)
Čím méně jmen z lineupu znáš, tolikrát můžeš být znovuzrozeným člověkem. Myslím hlavně na Waynea Phoenixe a jeho křehké, raněné výkřiky. Moin jako kytarová kapela bez ega. Alan Sparhawk, který už loni nemohl přijet s Low, a tak se vrátil s partou v čele s banjem. Lost Girls, u kterých si můžete zpovykaně říct, že sólově to umí Jenny Hval lépe. Anebo Caterina Barbieri, kterou doprovází Space Afrika a nakonec to není na škodu. Nakonec jako vždy bohatá, do konce napínavá remíza. 2:2, jako Utrecht v neděli večer.

MICHAL PAŘÍZEK (FULL MOON)
Pořád mám před očima, jak Nala Sinephro sotva viditelnými pohyby prstů dirigovala své spoluhráče, podobně neokázale, ale přitom důrazně posouvá Bob van Heur a jeho tým vkus a záběr návštěvníků festivalu. V létě mi říkal, že by měl rád festival ještě radikálnější, letos se mu to určitě povedlo. Aniž by to bylo jakkoli na sílu nebo se to podepsalo na kvalitě přehlídky. Africká a blízkovýchodní alternativní scéna představená v záviděníhodném rozsahu – na své první evropské show nadchli libanonští Sanam, podobně suverénně Deena Abdelwahed představila album Jbal Rrsas a Faiz Ali Faiz dojal i příznivce popu. Anonymous projekt je kapitola sama pro sebe, stejně jako zastoupení producentů a DJs – namátkou Kelman Duran, Pedro Ricardo nebo Zakia –, šelest, kam se podíváš. Při tak nabitém programu stačí jen omylem zabloudit do kostela, kde člověka naprosto poznamená prezentace pásek Pauliny Any Strom pod elegantním vedením Marty Salogni. Nic takového už asi nikdy neuvidím. Naštěstí je to jen jednou za rok. Nevratné zápletky.

PAULA POŠTOLKOVÁ (POHODA, SFPM)
Backxwash
Nihiloxica
Nala Sinephro
Phelimuncasi / MC Yallah
Crystallmess

MARIA PYATKINA (FULL MOON)
Niño de Elche
Decisive Pink
film Kokomo City
Pedro Ricardo DJ set
Richard Dawson

DUŠAN SVÍBA (COLOUR MEETING)
Vybrat Top 5 LGW 2023 je hard job, ale když pět, tak pět objevů nebo novinek, protože známá jména jako Bombino, Bixiga 70, Niño de Elche nebo Irreversible Entaglements by je mohly převálcovat.
Backxwash
Bill Orcutt Guitar Quartet
Deena Abdelwahed presents Jbal Rrsas
El Kontessa
Ndox Electrique


NORA TŘÍSKOVÁ (HEARTNOIZE, FULL MOON)
aya – nejvtipnější a nejrozbitější DJ set
Backxwash – terapie křikem
Sanam – arabská poezie a emoce i v nejmenším detailu
Voice Actor – melacholická ambientní procházka
Model/Actriz – moshpit jako už dlouho ne

PAVEL URETŠLÉGR (BESEDA, VINYLA)
James Holden
Richard Dawson
BITOI
Model/Actriz
Memorials

ONDŘEJ ZACHA (HEARTNOIZE NL)
Alessandro Cortini
BITOI
James Holden
Pankisi Ensemble
Rəhman Məmmədli

Info

Le Guess Who?
9.–12. 11. 2023
Utrecht, Nizozemí
web festivalu

foto © Tess Janssen

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10+1 = Will Samson

redakce 20.02.2024

Jemný ambient Willa Samsona doplní dvojici Loscil & Lawrence English na zahajovacím večeru jedenáctého ročníku přehlídky Spectaculare.

Preview: Ment 2024

redakce 15.02.2024

Tradiční preview dala dohromady čtveřice redaktorů, která nás tam bude zastupovat, obsáhlejší report čekejte v jednom z následujících čísel magazínu.

Vstupní prohlídka: Personal Trainer

redakce 08.02.2024

Amsterdamská indierocková formace Personal Trainer kolem frontmana Willema Smita, která se v prosinci upsala labelu Bella Union, se po fluidním období ustálila na sedmi členech a takto se prezentuje i…

Nejlepší texty Full Moonu 2023

redakce 01.02.2024

Rozhovory s Fever Ray, Fvck_Kvlt a Benjaminem Clementinem, zamyšlení se nad raggaetonem a dalšími tématy v tom nejlepším, co jsme sklidili ve Full Moonu za minulý rok.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Od okraje k emancipaci

Julia Pátá 01.02.2024

Značná část úspěchu empowermentu ale spočívá i na našich bedrech a tom, jak kriticky budeme přistupovat k formování našeho individuálního pohledu na hudbu a kulturu obecně.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Bez hlavy a srdce (Merlin Sheldrake)

Štěpán Šanda 31.01.2024

Máme hlavy a srdce. Když vám useknu hlavu nebo nějak zastavím srdce, zemřete. Houby nic takového nemají, proto nám mohou ukázat cesty, jak se různě organizovat..., říká Sheldrake.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Kto sa bojí Elizabeth Grant? (Lana Del Rey)

Paulína Janičíková 30.01.2024

Lana Del Rey vychovala novú generáciu milovníkov hudby a textárov, ktorých sila a krása spočíva v zraniteľnosti a melanchólii.

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Raggaeton a gender

Petra Kratochvílová 30.01.2024

Známé marketingové heslo „sex sells“ (ať už je pravdivé nebo ne), proniká do všech odvětví, takže i textaři a hudební producenti kalkulují s tím, že budoucí megahity je potřeba řádně…

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Postrach okolí? (Fvck_Kvlt)

Michal Pařízek 30.01.2024

„To bude mega, v sobotu máme s The Wilderness takú miestnu akciu, to musíš vidieť,“ říká mi Denis skrz Zoom pár dní předtím, než první březnovou sobotu brzy ráno usedám…

Nejlepší texty Full Moonu 2023: Vtipy povoleny (Marina Herlop)

Zuzana Malá 29.01.2024

Mává rukama a mluví hlasitě, ale pod svým temperamentem skrývá ještě jednu bytost, tichou a introvertní. Utíká do přírody, kde nachází nadpozemské bytosti, se kterými pak tvoří hudbu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace