Zprávy / Offtopic-Novinky

Nejlepší dokumentární filmy 2017 online

Nejlepší dokumentární filmy 2017 online

redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 30.12.2017

Konec roku je příležitostí pro bilancování, hodnocení a žebříčky toho nejlepšího. Český portál DAFilms, nabízející přes 1600 dokumentárních filmů online, tradičně na konci roku vybírá nejlepší filmy právě končícího roku. "Mezi Best of 2017 se dostaly filmy, které nejvíce oslovily diváky, festivalové selektory i nás. Přidali jsme navíc i několik novinek z našeho katalogu, které by divákům neměly uniknout," říká Diana Tabakov z týmu DAFilms. Mezi nejlepší filmy roku patří Svět podle Daliborka, portrét Milouše Jakeše s názvem Milda, snímek o ruském opozičním politikovi Můj přítel Boris Němcov nebo držitel Zlatého medvěda z Berlinale Fuocoammare: Požár na moři.

Hojně diskutovaným tématem ve světě dokumentárního filmu se letos stala tenká linie mezi dokumentem a fikcí. Diváci se nyní mohou vydat na vlastní průzkum hraničního pásma: pozornost v tomto ohledu upoutal režisér Vít Klusák snímkem Svět podle Daliborka, jehož hlavní protagonista hraje a přehrává svou roli něžného neonacisty. Hrané i čistě dokumentární scény se střídají ve snímku Všechno bude fajn režiséra Robina Kvapila, který je znám svým sarkastickým pohledem na českou společnost z brněnské perspektivy. "Hranice mezi dokumentárním a hraným filmem se stírá víc než kdykoli dřív," říká ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka. "To je pro diváky velmi lákavé, protože jim tyto filmy ukazují svět, ve kterém žijí, ale dělají to formou velmi poutavou i provokativní."

Na opačný přechod hranic se vydává Petr Václav, jenž se ve svých hraných filmech věnuje problémům lidí, kteří z nejrůznějších důvodů nezapadají do většinové české společnosti. Na portálu DAFilms.cz se nově můžete podívat například na jeho snímek Nikdy nejsme sami. Fantazie a fikce se dynamickým způsobem setkávají také ve filmu Hotel Dallas, který tematicky vychází z východoevropské lásky k americkému seriálu o naftařské rodině Ewingů. Setkání Východu a Západu u televizních obrazovek dokumentuje rumunsko-americká dvojice filmařů Livia Ungur a Sherng-Lee Huang.


K oceňovaným dokumentárním filmům patří ty, které představují stěžejní politická témata a události dnešních dní. K takovým snímkům patří Fuocoammare: Požár na moři, vítězný film Berlinale 2016, v němž ceněný italský režisér Gianfranco Rosi ukazuje obyčejný život obyvatel vzdáleného ostrova Lampedusa. Ti se stali nechtěnými svědky největší humanitární katastrofy naší doby, když mezi loděmi s uprchlíky nacházejí na plážích i mrtvá těla těch, kteří cestu za snem nepřežili. Za pozornost stojí také snímek Já jsem lid od Anny Roussillon. "Filmů o egyptské revoluci vznikly možná stovky, ale tento snímek je unikátní, protože se na demonstrace dívá pohledem chudého farmáře hospodařícího na svém poli několik set kilometrů od egyptské metropole. Právě touto obrácenou perspektivou získává film univerzální přesah. Zatímco novinářské štáby jsou v centru dění, filmový štáb Anny Roussillon se vypravil opačným směrem a přináší fascinující zprávu o měnícím se běhu světa," komentuje film Marek Hovorka, který jménem MFDF Ji.hlava film nominoval na Doc Alliance Selection Award.

Do měkkého podbřišku Evropy nás zve Diana Tabakov, která doporučuje snímek Depth Two: "V době, kdy v Evropě sílí nacionalismus, nebo je minimálně latentně přítomen v rétorice populistických politiků, je klíčové otevřeně reflektovat svou vlastní historii. V Srbsku o to víc. Film Depth Two se po relativně krátké době navrací k hrůzným událostem z roku 1999 během války v Jugoslávii a svým thrillerovým tónem otevírá téma nedávných hrůz, ve kterých se navzájem zabíjeli sousedé a blízcí." Důležitý pohled do minulosti zosobňuje také Milda, který diváky seznamuje s osobností bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše. V týdnech předcházejících prezidentským volbám je pozornosti diváků doporučen také snímek Můj přítel Boris Němcov, s nímž pohlédneme do politické kampaně jednoho z hlavních představitelů protiputinovské opozice, zavražděného v únoru 2015 u zdí Kremlu.

Zakončete rok 2017 ohlédnutím za nejlepšími dokumentárními filmy, které můžete zhlédnout online. Best of DAFilms 2017 je pestrým výběrem kvalitních filmů, ať už dáváte přednost klasickým portrétům, společenským sondám, politickým tématům nebo filmům na pomezí dokumentu a fikce. Viděli jste je všechny?

Info

Best of DAFilms 2017

www.dafilms.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vychází Lymfom City – ponuře úsměvný černobílý sitkomiks

redakce 02.05.2021

Lucie Trávníčková ve své knize svérázně zaznamenává autobiografii své onkologické léčby. Podpořte na Hithitu!

Slovensko sa zapojilo do prípravy Nového európskeho Bauhausu

redakce 18.04.2021

Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je spájať udržateľnosť, kultúru, rozvoj komunít a investície tak, aby pomohla naplniť zámery Európskej zelenej dohody.

Novinky v Nakladatelství AMU

redakce 16.11.2020

Vychází dílo Michela Chiona věnované analýze lidského hlasu ve filmu a monografie, zabývající se dílem Karla Teigeho a Vítězslava Nezvala.

Fortnite chystá další virtuální koncert

redakce 22.10.2020

Střílečka nabízí speciální halloweenský event reggaetonového prince J Balvina.

Vychází kniha srbského režiséra Gorana Markoviće Česká škola neexistuje

redakce 04.06.2020

Název knihy vychází z označení skupiny jugoslávských filmařů, která na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století vystudovala pražskou FAMU.

Pomozte postavit Novou Perlu

redakce 04.05.2020

Pomoct můžete dobrovolnickou prací, zakoupením knih z nakladatelství Divus, návštevou kavárny Perla i na webu darujme.cz.

Trystero vydává první díl nové trilogie Charlese Burnse: Bludiště

redakce 30.04.2020

Kniha má pozoruhodný osud. Poprvé vyšla loni na podzim ve francouzském překladu, aniž by se předtím objevila v anglickém originále.

Unikátní projekt hudebních promotérů propojuje hudební komunitu

redakce 27.04.2020

Díky zkušeným hudebním dramaturgům se rádio může chlubit různorodými (nejen) hudebními pořady.

Promotéři a producenti založili asociaci APPOK

redakce 20.04.2020

Spolek sdružuje všechny ty, které současná situace zasahuje a pracují na místech, kde se organizují koncerty nebo jiné kulturní akce.

Kino u vás doma: Aerovod

redakce 18.03.2020

Původní česká online videopůjčovna Aerovod nabízí kurátorovaný výběr více než 300 snímků, jejichž kvalitu prověřila plátna kin.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace