Zprávy / Pozvánky

OC Dornych jako Dům kultury a konců

OC Dornych jako Dům kultury a konců

redakce | Zprávy / Pozvánky | 22.05.2023

Již třetím rokem se v Brně odehraje společně pořádaná akce dvou scén Centra experimentálního divadla –⁠ platformy Terén a HaDivadla. Mezioborová událost, která se tentokrát koná pod názvem Dům kultury a konců, se uskuteční v sobotu 10. června v prostorách OC Dornych. Cílem je přitom vytvořit společný prostor pro sdílení a promýšlení toho, jakou roli hrají konce v našich životech, a nahlížet je skrze rozmanité umělecké činnosti i reflektivní diskuze.

Momentálně prázdné brutalistní prostory obchodního centra Dornych, známého v Brně též pod bývalým názvem Prior, začátkem května oživí společná akce HaDivadla a Terénu. Bude se přitom jednat už o třetí ročník mezioborové události Dům kultury a, který bude letos zasvěcen koncům a tomu, jakou roli hrají v našich životech. Přesun do OC Dornych bude jednak navázáním předchozích projektů, které zde Terén v rámci své dramaturgie uvádí, a zároveň poslední poctou tomuto architektonicky významnému místu před jeho plánovanou demolicí.

Celodenní událost v sobotu 10. června započne ve 13:30, kdy se návštěvníkům otevřou dveře. Konce se v průběhu dne a večera budou zkoumat v řadě scénických, zvukových a výtvarných miniprojektů a diskuzí. Podle pořadatelů totiž konce nemusí být jen znakem krachu, úpadku, smrti a zániku, ale také transformace či pobídky ke vzniku čehosi nového. Po celou dobu bude možné občerstvit se v baru Los Překápkos s odpočinkovou zónou a volně na program přicházet i z něj odcházet.

Od 14:30 bude probíhat přednáška s názvem Zkáza Veřejných paláců v podání sochaře a vizuálního umělce Pavla Karouse, který promluví o konci brutalistní architektury a jejích monumentálních ikonických budov. Od 15:30 po přednášce bude následovat diskuze s platformou Město a autory Deníku Referendum o architektuře, jejím smyslu a roli. Ke Karousovi se v debatování přidají architektky Šárka Svobodová a Eliška Pomyjová. V diskuzi se dotknou například tématu památkové péče a historické paměti či vlivu environmentální krize na architekturu.

Následovat bude workshop s názvem Konce v našich životech? Já v koncích? od 17:00 do 18:30. Povede jej Adam Čajka, lektor metody nenásilné komunikace a člen organizace NaZemi, společně s Evou Dittingerovou, lektorkou a pedagožkou se zaměřením na dramatickou výchovu. Dalšími lektory budou Tereza Volmutová, Martin Jestřábek, Petr Jestřábek a Soňa Malá. Workshop bude prozkoumávat pozoruhodné konce v našich životech a vytvářet tak sumář poznatků a příběhů, které ukazují, jak s konci dobře nakládat a poučit se z nich.

V 19:00 potom bude navazovat Společná akce: Vyprovázení, jakožto kolektivní sdílení zkušeností a prostor pro zamýšlení se nad tím, jak osobní konce hlouběji souvisí s celým společenským systémem. Doprovázet jej bude hudebník a zvukový designer Matúš Kobolka, který se často podílí na divadelních projektech. Kromě toho bude také autorem hudebních vstupů po celou dobu trvání akce a následné hudební performance. Po skončení kruhu sdílení Dům kultury a konců nabídne možnost pokračovat v hovoru, občerstvit se a společně odpočívat a bavit se v netradičních prostorech.

Po celou dobu události budou probíhat výtvarné zásahy do prostoru, které bude možnost kdykoliv volně navštívit. Kolektiv Tabula Rasa připraví scénografickou intervenci, ve které bude zachycen specifický genius loci brutalistního obchodního centra. Tvořit přitom budou z nalezených materiálů ze skladovacích prostor. Instalace Evy Truncové a Georgije Dimitrova s názvem Observace procesu konce bude fungovat jako audiovizuální průvodce a zároveň site specific instalace navázaná na minulost, současnost i budoucnost OC Dornych.

K vidění bude i několikahodinový proces maximalistické malby Alexeye Klyuykova a Vasila Artamonova, která bude s demolicí obchodního centra znovu rozprášena, a zviditelní tak pomíjivost jevů v lidském životě. Alexey Klyuykov a Vasil Artamonov spolu často spolupracují v médiích malby, sochy a instalace a v roce 2010 získali Cenu Jindřicha Chalupeckého.

Info

Dům kultury a konců
10. 6. 2023 13:30
OC Dornych, Brno
web akce

foto © se svolením HaDivadla

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sigur Rós spustili filmový experiment

redakce 05.10.2023

Výsledkem bude deset snímků vytvořených deseti různými režiséry či režisérkami „bez pravidel a hranic“.

Přijedou Orchestral Manoeuvres in the Dark, The Vaccines, Sophie Ellis-Bextor, James Arthur i Giant Rooks

redakce 04.10.2023

OMD se proslavili hned na začátku 80. let, Organisation patří mezi klíčové desky dekády, kterou definovalo někdy bezstarostné, ale často i politicky nabité disko.

Tajemství hluku, improvizátoři a aktuální objevy v Punctu

redakce 04.10.2023

Od avant-popu přes extrémní hluk po rozsáhlý výběr ze současných i zavedených, digitálních i analogových, rytmických i abstraktních experimentů.

Sonitus v říjnu

redakce 03.10.2023

Neotřelý pop, klidná improvizace i peruánská kytarová syntéza. Domovská série komunitního prostoru Punctum uvede v říjnu.

Larkin Poe představí nové album

redakce 02.10.2023

Na svém zatím posledním albu posluchače do prostředí, které znají obě sestry velmi zblízka - do světa jižanského rocku.

Zásadní Frederic Rzewski

redakce 02.10.2023

Intervence Ostravského centra nové hudby do pražského koncertního života pokračuje.

Årabrot, Jaye Jayle a Karin Park v Underdogs'

redakce 29.09.2023

Tvorba Karin Park je jako dělaná pro fanynky a fanoušky výrazných hudebnic jako jsou Zola Jesus, Chelsea Wolfe, Jenny Hval nebo Anna Von Hausswolff.

V Divadle Archa zazní skladby Philipa Glasse

redakce 29.09.2023

Účelem ansámblu bylo rozvíjet interpretační praxi, která by splnila nebývalé technické a umělecké nároky jeho skladeb.

Hudobníčky ovládnu Tabačku Kulturfabrik

redakce 27.09.2023

Marina svojimi vystúpeniami necháva publikum v nemom úžase a prináša si so sebou prívlastky ako “mladšia Björk”.

Akropolis Underground spouští Slast

redakce 26.09.2023

AU je kulturním podhoubím, začátkem pro převážně neznámé interprety, kteří zatím nejsou tolik v zorném poli.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace