Zprávy / Pozvánky

Slavnostní vyhlášení cen Vinyla 2023

Slavnostní vyhlášení cen Vinyla 2023

redakce | Zprávy / Pozvánky | 21.02.2024

Už za dva týdny vybere odborná porota nejlepší loňskou desku, nejzajímavější objev na scéně a počin spojený s hudbou. Ocenění přeberou také laureáti výzvy Bastl Electronic Track pro začínající hudební producenty*ky, kterých se letos přihlásilo rekordních dvaačtyřicet, a Ceny Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku. Slavnostní udílení XIII. ročníku cen Vinyla proběhne ve středu 6. března v pražském Lucerna Music Baru, kde vystoupí čtveřice nominovaných: Anna Vaverková, Klara Wodehn, Petra Hermanova a Toyota Vangelis. O vizuální stránku letošní ceny se postarala Pavla Bastlová. Provázet celým večerem jako moderátorka bude Linda Bartošová.

nominace na Vinylu 2023 najdete zde

Koncertní večer odstartuje Klara Wodehn, která je nominovaná na objev roku. Zajímavá je mj. tím, že ve své tvorbě zahodila všechna klišé rapu, který upgraduje o vlivy pokojíčkové elektroniky. Hned poté bude následovat křest výročního vinylu, který letos připravila výtvarnice a hudebnice Pavla Bastlová alias Tokyo Drift, jinak také vítězka open callu Bastl Electronic Track za rok 2021. „Obal vinylu se inspiroval základním technickým záznamem hudby – notou, kterou proměnil v ilustraci samotného poslechu. Její původní funkce je redukována na estetický symbol, podobně jako tetování na něčím zápěstí, a poukazuje tak na vztah noty k populární kultuře,” říká Pavla Bastlová k vizuálu limitované stokusové série výroční LP desky. Ta obsahuje po jedné skladbě od všech nominovaných a zároveň slouží jako ocenění pro vítěze ve všech kategoriích.


Další účinkující mají nominaci na album roku. Jako druhá zahraje songwriterka Anna Vaverková, která na své debutové dlouhohrající desce Pozdravy z polepšovny znamenitě zachytila nejistotu i absurditu společenských tlaků. Hudebnice byla jako objev zastoupena už v minulých nominacích a vystoupí v sólovém setu. Ve druhé polovině večera podium na čtyřicet minut zahalí produkce Petry Hermanove, jež se na svém sólovém debutu In Death's Eyes vyrovnává se smrtí blízkého člověka. „Pro tuto příležitost přivezu minimalističtější set s bubeníkem. Tento program se více soustředí na samotné písně, které se občas hroutí do dronů a zvukových ploch. Zahraju ve dvojici s Jonem Eirikem,“ upřesňuje v Česku sporadicky koncertující Hermanova. A na úplný závěr, po předání všech ocenění, odehraje plnohodnotný hodinový koncert s řadou hostů Toyota Vangelis. Jeho debutové album Výklopný světlomety je příběhem o hledání vlastní identity na pozadí erupce hudebních nápadů sahajících od popu po experimentální elektroniku.


Ocenění pro mladé hudební novinářeky se bude udělovat už počtvrté. Porota, kterou u Ceny Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku tvoří stejně jako v loňském roce Miloš Hroch, Eva Klíčová, Pavel Turek a Táňa Zabloudilová, vybírala z 6 přihlášených mladých publicistůtek, což je o 3 méně než v loňském roce. Naopak nárůst oproti loňským 39 přihlášeným organizátoři zaznamenali u třetího ročníku výzvy Bastl Electronic Track, kam se letos přihlásilo 42 mladých hudebních producentů a producentek. Zde stejně jako loni vybírala porota v obsazení Natálie Pleváková, Sára Vondrášková (Never Sol), Ondřej Mikula (Aid Kid), Ondřej Lasák a Matěj Kotouček.

„Těší nás, že zájem o výzvu Bastl Electronic Track rok od roku roste. Letos jsme v této výzvě dali příležitost všem začínajícím tvůrcům bez rozdílu věku. Chtěli jsme podpořit všechny začínající kreativní tvůrce, věk totiž v hudebním světě hraje stále menší roli,“ dodává za koordinátory cen Tomáš Grombíř.

Info

Hudební ceny Vinyla 2023: Toyota Vangelis + Petra Hermanova + další
6. 3. 2024 19:30
Lucerna Music Bar, Praha
Fb událost

foto © Tobias Humble

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sport na půdě

redakce 15.07.2024

Kapela Sport z francouzského Lyonu se vrací po pětileté odmlce. Jejich osobitý styl, kde kombinují prvky punku, indie a ema, si našel spoustu fanoušků.

Společný koncert Bardo a Ankramu

redakce 15.07.2024

Přestože jsou všechny skladby originální, mluvící vlastním jazykem, v Bardu lze nalézt i jistou fiktivní příchuť slovenského folklóru.

Šimanský & Niesner v Džungli BKAO

redakce 14.07.2024

Jan, řečený Člověk Krve, si nese slovo sen i v rodovém jméně. Z magických prostor jeho písní se noří živé postavy, důvěrně známá místa i povědomá slova.

Psychedelic Porn Crumpets ve Futuru

redakce 14.07.2024

Odkud by měl do světa proudit ten nejlepší psychedelický rock, když ne z Austrálie.

Berlin Atonal představuje nový projekt Openless

redakce 11.07.2024

Poté, co v loňském roce přešli na dvouletý režim, představují Openless jako sérii tří výjimečných koncertních večerů plných audio-vizuálních zážitků.

David Tibet s Current 93 v Kostele sv. Šimona a Judy

redakce 08.07.2024

Svět C93 je pestrý, chaotický, má spoustu odboček a zákoutí, ale v konečném důsledku jde především o upřímnou snahu vydat ze sebe mimořádný umělecký výkon.

Za Fuchsem Arleta, Berlin Manson nebo Dušan Vlk

redakce 07.07.2024

Po třech slovenských edicích míří Underground Overtake poprvé do Prahy, kde obsadí open air prostor za Fuchsem.

Opulence: letní eventová série Radia Wave a GHMP

redakce 06.07.2024

Kromě několika opulentních koncertů v zákoutích zdejších zahrad se můžete těšit na tematické debaty vedené hudební publicistkou Anetou Martínkovou.

Okay Kaya, Yann Destal a Kavinsky v Praze

redakce 05.07.2024

Dva večery s tou nejlepší francouzskou elektronikou a jeden s tajuplnou hudebnici. Fource.

CocoRosie oslaví v Praze dvacet let na scéně

redakce 04.07.2024

Svým uměním se zasazují o lidská práva, zpochybňují společenské normy a často si pohrávají s různými tabu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace