Zprávy / Festivalové

Sylvain Chauveau a ensemble 0 v klášteře sv. Gabriela

Sylvain Chauveau a ensemble 0 v klášteře sv. Gabriela

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.12.2023

Se svým projektem ensemble 0 přijíždí na Spectaculare festival francouzský ambientní skladatel Sylvain Chauveau, jeden z nejvýznamnějších současných představitelů „tiché“ hudby. V tělese, které reprezentují hudebníci z celého světa, se zabývá podobami minimalismu hraného na akustické nástroje. Speciální večer v eklektickém prostoru Rajské Zahrady v Gabriel Loci se představí také nizozemský skladatel a producent Andert Tysma, který 27. března pozve posluchače ambientu na introspektivní hudební zážitek, který v obou případech doplní site-specific vizuály.

Bodem nula pro ensemble 0 byl rok 2004, kdy se čtveřice přátel v čele se Sylvainem Chauveaum rozhodla sestavit těleso, které by bylo věnované současné akustické hudbě. Tehdy se také zrodila představa proměnlivé a geometricky neustálené sestavy, původní členové byli z Francie, Katalánska a Belgie, v následujících letech ale Ensemble 0 prošlo několik desítek spřátelených hudebníků z celého světa. Vydali zatím deset alb na značkách jako flau nebo Crammed Disc. Repertoár ensemble 0 se točí kolem nejrůznějších podob minimalismu. Symbolicky zahájili svoji kariéru největší žánrovou klasikou – slavnou „němou“ skladbou Johna Cage 4'33", kterou na debutové desce z roku 2006 vydali hned v pěti verzích. Za dobu své existence hrál ensemble 0 třeba skladby od Moondoga, Julia Eastmana, Arthura Russella nebo George Ligetiho. Do Prahy ale přijíždí s vlastní kompozicí jojoni, kterou napsalo trio Sylvain Chauveau, Stéphane Garin a Joël Mérah a na desce vyšla v létě 2023. Ve stejné sestavě dorazí ensemble 0 i do sálu Rajská zahrada v smíchovském prostoru Gabriel Loci, kde zahrají akustický koncert.


První pražský koncert ensemble 0 doprovodí nizozemský skladatel a producent Andert Tysma, který je usazený střídavě v Berlíně a Amsterdamu. Studoval jazz, ale osvědčené postupy a tradiční nástroje nemá problém míchat se současnou elektronikou. Jeho hudba se vyznačuje výrazným citem pro melodii a snahou vytvořit vtahující a introspektivní posluchačský zážitek. Jeho debutové album Children Of Trinoom vydal na podzim 2022 britský label Apollo a Tysma na něm v abstraktním, neoklasickém stylu zachycuje svoje vzpomínky na dětství. Tysma v minulosti objel svět s kapelami všech možných žánrů, jeho basa nebo klavír jsou slyšet na spoustě nahrávek a má za sebou také několik velmi originálních remixů. Vždy ale směřoval k vlastním kompozicím.

Info

Spectaculare_11:
Sylvain Chauveau (fr) & ensemble 0 + Andert Tysma (nl)
27. 3. 2024 19:00
Gabriel Loci, Praha
Fb událost

foto © Jérémie Kerling

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hudba je taky věda, říká hudební program festivalu AFO

redakce 18.04.2024

Zvuk současnosti i budoucnosti, noci na tanečním parketě a nové objevy. Jako každý rok i letos překračuje program Music is Science festivalu Academia Film Olomouc hranice žánrů.

A Day of Sound v kutnohorské GASK

redakce 18.04.2024

Na hudebním festivalu A Day of Sound vystoupí Monty Adkins, Alessandro Bosetti nebo Sisa Fehér.

The Dillinger Escape Plan na Brutal Assault

redakce 18.04.2024

TDEP, kteří posunuli hranice extrémního metalu, mají miliony příznivců a ovlivnili tisíce hudebníků se k této speciální příležitosti vrátí po sedmi letech na pódium.

Pop Messe sází silná jména

redakce 17.04.2024

Festival se také stěhuje do většího areálu brněnského Velodromu a jeho okolí na výstavišti BVV, který nabídne sedm nejen hudebních scén.

Koncert Symphony for Humanity upozorní na xenofobii

redakce 16.04.2024

Pražské ostrovy budou patřit žánrově pestré náloži neoposlouchaných hudebních tónů ze všech zemí evropské sedmadvacítky.

Kompletní lineup Meltu

redakce 15.04.2024

Z novější vlny domácích interpretů a interpretek zahrají např. Souly nebo Domiziana, která ve své tvorbě šikovně kombinuje hyperpop a eurodance.

Ji.hlava se letos prodlužuje na deset dní

redakce 13.04.2024

Návštěvníci a návštěvnice si nově budou moci vybrat, zda přijedou na první polovinu festivalu či na druhou. Je možné si koupit i akreditaci na celých deset dní.

Metronome Prague přiveze Raye

redakce 12.04.2024

V letošním roce se zapsala do historie Brit Awards, když sedm nominací proměnila v hned šest cen.

Nia Archives na Pohode 2024

redakce 10.04.2024

Jej tvorba nadväzuje na intepretov ako Roni Size, Shy FX alebo DJ Die, ale prináša absolútne čerstvý prístup.

Festival Spontana 3

redakce 09.04.2024

Myšlenka festivalu zůstává stále stejná - probudit neobyčejný místo životem a spoustou kvalitní hudby na dvou stagích.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace