Články / Seriály

10 + 1 = Nikolaj Svaneborg

10 + 1 = Nikolaj Svaneborg

redakce | Články / Seriály | 07.03.2024

Svaneborg Kardyb vystoupí 14. března v rámci festivalu Spectaculare. Dvojice z dánského města Aarhus hraje ve složení Nikolaj Svaneborg (klávesové nástroje) a Jonas Kardyb (bicí, perkuse) a jejich hudba je radostným spojením krásných melodií, jemného minimalismu, chytlavých groovů, jemných vibrací elektroniky a severské atmosféry, to vše podpořené čirou radostí ze společného hraní. Níže najdete výběr oblíbených skladeb pianisty Nikolaje Svaneborga.


Esbjörn Svensson Trio - Eighthundred Streets by Feet
Esbjörn Svensson odešel z tohoto světa příliš brzy, ale zanechal neuvěřitelné dílo plné citu a lásky k hudbě. Skutečně znovuobjevil klavírní trio. Tato píseň pro mě hodně znamená. Cvičil jsem ji celý rok, abych se dostal na hudební akademii, a nikdy mě nenudila.


Nils Frahm - Keep
Kdybych mohl, vybral bych většinu diskografie Nilse. Tato skladba je tak nádherná a plná detailů. Ach, ty detaily! Pokaždé, když si ji pustím, objevím nové.


Gustaf Ljunggren & Skúli Sverrisson - Codimar
Několik let předtím, než jsme založili duo, nás týden učil Gustaf Ljunggren. Jeho přístup ke společnému hraní s nekompromisní pozorností k sobě navzájem a jeho velkorysost při sdílení lásky k hudbě nám změnily život. Na tomto semináři jsme hráli skladbu Codimar, která v té době ještě nebyla vydána. Když jsem ji slyšel poprvé, byl jsem tak uchvácen, že jsem musel zastavit auto.


Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily - Haseen Thi
Viděl jsem Arooj Aftab hrát v Berlíně s Vijayem Iyerem a Shahzadem Ismailym. Šel jsem s kamarádkou, kterou jsem rok neviděl, přijeli jsme v nadšené a radostné náladě. Po pár minutách koncertu jsme stáli jako proměnění, úplně paralyzovaní a po tvářích nám tekly slzy. Její hlas s nadpozemskou autoritou ovládal každou molekulu vzduchu. Nikdy v životě jsem se necítil tak malý a plný úžasu.


Joni Mitchell - A Case of You
Nejprve jsem slyšel a zamiloval si verzi Jamese Blakea, ale pak jsem slyšel originál. Nikdo se nepřiblížil muzikálnosti a vypravěčství Joni Mitchell.


Tigran Hamasyan - Markos and Markos
Vyprávění příběhů ve své nejčistší podobě. Skladba má tolik zvratů a je podána s takovým zaujetím - a samozřejmě s pozoruhodnou zručností.


Bob Dylan - Don’t Think Twice, Itʼs Alright
Nejsilnější píseň, jaká kdy byla napsána. (Hned po A Case of You)


Kashmir - Bewildered in the City
Tato živá verze je mnohem lepší než albová. A to kytarové sólo je k nezaplacení.


Keith Jarrett - The Köln Concert (1975)
Kouzlení na místě. Slyšíte, jak zkouší nápad, buď ho zavrhne, nebo se mu líbí, studuje jeho možnosti, rozvíjí ho, nechá ho naplno rozvinout a pak ho odloží ve prospěch dalšího nápadu. Mistrovská třída improvizace a kompozice.


Bagland - Eick
Krásná skladba od mého kamaráda Jakoba Sørensena.


Guilty pleasure:
Jamie Cullum - Don’t Stop the Music
Můj bývalý učitel klavíru se na mě zlobil, když jsem chtěl hrát tuhle skladbu. „Jamie Cullum není skutečný jazzový pianista.“ No a co, je sakra skvělý!

Info

Svaneborg Kardyb (dk)
Instagram

živě:
Spectaculare: Svaneborg Kardyb (dk) + Conic Rose (de)
14. 3. 2024 19:30
Palác Akropolis, Praha
vstupenky

foto © Nick Maroudias

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Protokol: Brother Michael (Psymon Spine)

redakce 16.05.2024

V našem protokolu jsme vyzpovídali klávesistu a producenta Brother Michaela, abychom nahmátli hlubší kořeny kapely.

Kam na rajz s Bárou Hodonickou (Regiony)

redakce 15.05.2024

„Jedinečná atmosféra, očekávaná i naprosto náhodná setkání dělají z divadelního Hradce to jediný místo, kde v červnu chce a musí být každý,“ říká ta, která žije kulturou.

Vstupní prohlídka: Lament

redakce 13.05.2024

Apokalyptické vize i sociální kritika, poezie, u které se tančí. A dvojice Lament v naší čekárně u příležitosti aktuálního alba.

Pořadatelská: Tomáš Jarkovský (Regiony)

redakce 11.05.2024

Na jaké divadelní představení a festivaly nás pozve vášnivý divadelní nadšenec a ředitel Draku? Regiony a nejen ty.

Vstupní prohlídka: Jonathan Roy

redakce 06.05.2024

„Je to alternativní, psychedelické, popové i písničkářské. Zvláštní a zároveň cool,“ láká zpěvák. Na desku i na koncert v Kasárnách. Vstupní průklep.

Pořadatelská: Ivo Lorenc (MeetFactory)

redakce 02.05.2024

Kytarista několika brněnských kapel a produkční MeetFactory v pořadatelské rubrice.

Protokol: Alex Stephens (Strawberry Guy)

redakce 26.04.2024

Jahodový kluk se s námi podělil o nejdůležitější alba, hudební guilty pleasures a písně, u kterých pláče jeho srdce. V květnu ho uslyšíte v Praze.

Preview: Dunk!festival

redakce 25.04.2024

Lineup štandardne ponúka velikánov žánru ako This Will Destroy You, sleepmakeswaves, Emma Ruth Rundle, ako i menšie, no nemenej zaujímavé projekty z celého sveta.

Vstupní prohlídka: ||ALA|MEDA||

redakce 24.04.2024

Jejich čerstvá novinka Spectre 02 vyšla minulý týden pod labelem Brutality Garden. Už tento týden ji můžete slyšet naživo na bratislavském Sharpu, o týden později v Praze, v červenci na…

Pořadatelská: Martina Lesner (United Islands of Prague)

redakce 18.04.2024

Položili jsme několik otázek hledačce nových talentů, bookerce a dramaturgyni festivalů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace