Články / Rozhovory

Pavel Bicek (Mezipatra): Začal bych tím pozitivním…

Pavel Bicek (Mezipatra): Začal bych tím pozitivním…

Viktor Palák | Články / Rozhovory | 01.11.2023

Čtyřiadvacátý ročník queer filmového festivalu Mezipatra se letos ocitá na rozcestí, lépe řečeno jeho téma zní Na rozcestí. Odkazuje na každodenní malá rozhodnutí, ale i velké životní křižovatky, které bude letos dokumentovat na 24 celovečerních a 45 krátkometrážních snímků, a to začátkem listopadu v Praze (2.–9.) a hned na to i v Brně (10.–17.). Na programu budou samozřejmě lovestory, sociálně laděné snímky, retrospektiva, soutěž krátkých snímků, distribuční filmy značky Queer Kino nebo bohatý doprovodný program. Více nám prozradil šéf celé přehlídky, Pavel Bicek.

Že jsou Mezipatra festivalem pro kohokoliv, potvrdí každý, kdo ho kdy navštívil. Setkáváte se ale s tím, že ho lidi pořád berou jako uzavřenou záležitost queer lidí pro queer lidi?
Mezipatra nabízejí každému prostor pro objevování různorodosti genderových a sexuálních identit. Středobodem našeho snažení je kvalitní artový film, proto jsme vedle queer komunity vyhledávanou akcí pro všechny, kdo milují film a kulturu. Řekl bych dokonce, že jsme akcí, na které je dobré se ukázat, což nás velmi těší. Setkáváme se také s tím, že na Mezipatra berou queer lidé svou rodinu nebo hetero kamarády a kamarádky proto, že mají pocit, že Mezipatra nabízejí ucelený obrázek o životě queer komunit.

Kam chodíte na filmy z programu? Jezdíte po jiných festivalech? Necháváte si posílat screenery, anebo vám spíše chodí samospádem? S čím souvisí otázka – jaký zvuk mají Mezipatra mezi světovými queer festivaly?
Výběr filmů má několik důležitých vrstev. V první řadě sledujeme nebo navštěvujeme soutěže velkých „áčkových" festivalů jako Berlinale, Cannes, Locarno a dalších. Největší „buzz" bývá tradičně na Berlinale, které slouží jako nejdůležitější bod setkávání pro queer filmový průmysl na evropském kontinentu. Potom se necháváme inspirovat dalšími festivaly po celém světě, které máme dlouhodobě v oblibě. Queer film je vlastně uznávanou sekcí artového filmu, proto existují i specializované sales firmy, které každoročně představují celou řadu snímků, s nimi udržujeme pevné vazby. Na Mezipatra se také každoročně samo přihlásí několik stovek krátkých i celovečerních filmů.

Mezipatra rozšířila svou působnost a pod hlavičkou Queer Kino distribuujete několik filmů ročně. Jaké jsou plány s touhle aktivitou?
Budeme s chutí pokračovat! V rámci Queer Kina se nám daří rozšiřovat se do regionálních kin v menších městech, které tuto nabídku opravdu milují. Nechceme trh s filmy nijak přehlcovat, ale jsme přesvědčení, že několik snímků ročně si zaslouží možnost promítání po celé republice, a v téhle filozofii budeme pokračovat.

Festival je pro mnohé synonymem párty a do značné míry to dává smysl. Co čekat letos za hudby a veselí? Přesně tak, jak bývá na Mezipatrech zvykem, tak i hudebně bude na co se těšit. V rámci Prahy se vracíme do našeho oblíbeného klubu, letos zabereme v sobotu 4. 11. jak Planetu Za, tak i nově otevřený poslechový prostor Pluto. Zahrají nám headlinerka Violet nebo taky Microchic, FFFHHH a další. A nesmíme zapomenout ani na Brno. Tam srdečně zvu 17. 11. na Flédu, kde vystoupí třeba slovenská rising star Vojtik a další.

A pojďme to veselí vyvážit temnější otázkou – jak vnímáte posun práv a vůbec společenského statutu queer lidí v Česku 2023? Převládá frustrace, anebo naděje?
Začal bych tím pozitivním: žijeme ve velmi otevřené společnosti a většina lidí u nás si myslí, že svazky hetero a nehetero lidí by měly být narovnány, což je skvělá zpráva! Myslím si, že nad tím, zda má rovnoprávnost existovat nebo nikoliv, není třeba vést debaty, protože většina už je o narovnání přesvědčena. Naše politická reprezentace ale zaostává a jim musíme neustále nastavovat zrcadlo a při volbách jim skládat účet. Málokdo si pak uvědomuje, že narovnání práv je teprve prvním krokem k tomu, aby se nehetero lidé mohli začít cítit plně uznáni a aby generace po nás mohly žít svobodně bez neustálé hrozby útlaku.

Info

Mezipatra
web festivalu

foto © se svolením festivalu Pavla Bicka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tomáš Jirsa, Adéla Konečná (Hear Me!): Poslyš, vyslyš, slyš

Jiří Přivřel 27.11.2023

Jedenáctý ročník putovního festivalu Hear Me! poprvé v Olomouci. Rozhovor s pořadateli o HLUBINĚ, Staré síti i nových jménech.

Robert Finley: Nejlepší cvičení je tanec

Jiří V. Matýsek 08.11.2023

Do Jeseníků míří z Louisiany s novou deskou Black Bayou, na níž se opět podílel Dan Auerbach z The Black Keys, přidal se k nim i jeho kapelní souputník Patrick…

Marek Vrabec (Prague Sounds): Nadčasová hodnota a krása svého druhu

Mariia Smirnova 29.10.2023

"V kultuře, v umění se nejvíc vyplatí to, co se nevyplatí! A díky partnerům můžeme přivážet to nejhodnotnější, přestože to nemusí znamenat, že se to automaticky dobře prodává..." Rozhovor.

Být kabaretiérkou (Lauren Mayberry)

Michaela Šedinová 16.10.2023

Lauren Mayberry je známá zejména jako členka skotské kapely Chvrches, ale taky chystá první sólovku. Zahraje z ní už zítra v Rock Café. Rozhovor.

Igor Sidorenko (Stoned Jesus): Kdo chtěl, už slyšel, co potřeboval

Alexander Proletarskyi 23.08.2023

Nejprve to bylo hlasité a hravé, pak vtipy ustaly a bylo více ticho, protože se všechna slova stala trochu zbytečnými... Rozhovor.

Chorobopop: Lidi tady žijou a nezmizí

Michal Smrčina 17.08.2023

Kapela, o které je v posledních letech slyšet víc a víc. Aby ne, když se u nich potkává energie, písnička s punkem a nevšední, nebývale obrazné, často subversivní texty takzvaně…

Radim Svatoň, Petr Pošvic (MikuLove): Dělat věci poctivě a kontinuálně

Adéla Polka 09.08.2023

Petr Pošvic a Radim Svatoň se před třemi lety pustili do pokračování Eurotrialogu pod hlavičkou MikuLove. A jsou v tom až po uši, v lásce k hudbě, i místu.

Keith Morris a Dimitri Coats (Off!): Poslední, co jsme chtěli udělat, bylo další punkrockové album

Banán 07.08.2023

"Free LSD není jenom album, je to také sci-fi film, který vyjde příští rok a dohromady tvoří koncept. Odvázali jsme se," říkají Off! A zvou na koncert v MeetFactory.

Štefan Szabó: Zásadní věci se dějí (i) náhodou

Veronika Miksová 12.07.2023

Se Štefanem Szabóem jsme si povídali o zákulisí festivalu N:ear, některých interpretech, stáži na kodaňské Rhythmic Music Conservatory i kurátorování výstavy.

Harry McVeigh (White Lies): Lidi často špatně chápou naši hudbu

Filip Peloušek 22.06.2023

S frontmanem Harrym McVeighem jsme si povídali o loňské desce, dopadech umělé inteligence na hudbu nebo proč bychom neměli letět na Mars.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace