Články / Rozhovory

Pavel Bicek (Mezipatra): Začal bych tím pozitivním…

Pavel Bicek (Mezipatra): Začal bych tím pozitivním…

Viktor Palák | Články / Rozhovory | 01.11.2023

Čtyřiadvacátý ročník queer filmového festivalu Mezipatra se letos ocitá na rozcestí, lépe řečeno jeho téma zní Na rozcestí. Odkazuje na každodenní malá rozhodnutí, ale i velké životní křižovatky, které bude letos dokumentovat na 24 celovečerních a 45 krátkometrážních snímků, a to začátkem listopadu v Praze (2.–9.) a hned na to i v Brně (10.–17.). Na programu budou samozřejmě lovestory, sociálně laděné snímky, retrospektiva, soutěž krátkých snímků, distribuční filmy značky Queer Kino nebo bohatý doprovodný program. Více nám prozradil šéf celé přehlídky, Pavel Bicek.

Že jsou Mezipatra festivalem pro kohokoliv, potvrdí každý, kdo ho kdy navštívil. Setkáváte se ale s tím, že ho lidi pořád berou jako uzavřenou záležitost queer lidí pro queer lidi?
Mezipatra nabízejí každému prostor pro objevování různorodosti genderových a sexuálních identit. Středobodem našeho snažení je kvalitní artový film, proto jsme vedle queer komunity vyhledávanou akcí pro všechny, kdo milují film a kulturu. Řekl bych dokonce, že jsme akcí, na které je dobré se ukázat, což nás velmi těší. Setkáváme se také s tím, že na Mezipatra berou queer lidé svou rodinu nebo hetero kamarády a kamarádky proto, že mají pocit, že Mezipatra nabízejí ucelený obrázek o životě queer komunit.

Kam chodíte na filmy z programu? Jezdíte po jiných festivalech? Necháváte si posílat screenery, anebo vám spíše chodí samospádem? S čím souvisí otázka – jaký zvuk mají Mezipatra mezi světovými queer festivaly?
Výběr filmů má několik důležitých vrstev. V první řadě sledujeme nebo navštěvujeme soutěže velkých „áčkových" festivalů jako Berlinale, Cannes, Locarno a dalších. Největší „buzz" bývá tradičně na Berlinale, které slouží jako nejdůležitější bod setkávání pro queer filmový průmysl na evropském kontinentu. Potom se necháváme inspirovat dalšími festivaly po celém světě, které máme dlouhodobě v oblibě. Queer film je vlastně uznávanou sekcí artového filmu, proto existují i specializované sales firmy, které každoročně představují celou řadu snímků, s nimi udržujeme pevné vazby. Na Mezipatra se také každoročně samo přihlásí několik stovek krátkých i celovečerních filmů.

Mezipatra rozšířila svou působnost a pod hlavičkou Queer Kino distribuujete několik filmů ročně. Jaké jsou plány s touhle aktivitou?
Budeme s chutí pokračovat! V rámci Queer Kina se nám daří rozšiřovat se do regionálních kin v menších městech, které tuto nabídku opravdu milují. Nechceme trh s filmy nijak přehlcovat, ale jsme přesvědčení, že několik snímků ročně si zaslouží možnost promítání po celé republice, a v téhle filozofii budeme pokračovat.

Festival je pro mnohé synonymem párty a do značné míry to dává smysl. Co čekat letos za hudby a veselí? Přesně tak, jak bývá na Mezipatrech zvykem, tak i hudebně bude na co se těšit. V rámci Prahy se vracíme do našeho oblíbeného klubu, letos zabereme v sobotu 4. 11. jak Planetu Za, tak i nově otevřený poslechový prostor Pluto. Zahrají nám headlinerka Violet nebo taky Microchic, FFFHHH a další. A nesmíme zapomenout ani na Brno. Tam srdečně zvu 17. 11. na Flédu, kde vystoupí třeba slovenská rising star Vojtik a další.

A pojďme to veselí vyvážit temnější otázkou – jak vnímáte posun práv a vůbec společenského statutu queer lidí v Česku 2023? Převládá frustrace, anebo naděje?
Začal bych tím pozitivním: žijeme ve velmi otevřené společnosti a většina lidí u nás si myslí, že svazky hetero a nehetero lidí by měly být narovnány, což je skvělá zpráva! Myslím si, že nad tím, zda má rovnoprávnost existovat nebo nikoliv, není třeba vést debaty, protože většina už je o narovnání přesvědčena. Naše politická reprezentace ale zaostává a jim musíme neustále nastavovat zrcadlo a při volbách jim skládat účet. Málokdo si pak uvědomuje, že narovnání práv je teprve prvním krokem k tomu, aby se nehetero lidé mohli začít cítit plně uznáni a aby generace po nás mohly žít svobodně bez neustálé hrozby útlaku.

Info

Mezipatra
web festivalu

foto © se svolením festivalu Pavla Bicka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Curk: Většinou je to o lidech

Veronika Miksová 22.04.2024

Charismatického kluka z Jihlavy nebylo úplně snadné rozpovídat, než mi došlo, že všechno podstatné ze svého vnitřního světa sublimuje do hudby. Rozhovor.

Margaux Sauvé (Ghostly Kisses): Příběhy posluchačů ovlivňují proces psaní

Kristina Kratochvilová 29.03.2024

Kanadská zpěvačka Margaux Sauvé je středobodem Ghostly Kisses a ve snových zvukových krajinách rozpíná příběhy o lásce, touze a ztrátě. Rozhovor.

Václav Havelka (fyield): KEXP vnímám jako milník

Michal Pařízek 25.03.2024

Dostat se s kapelou do studia legendární radiové stanice KEXP v Seattlu je snem mnoha hudebníků z celého světa. Rozhovor.

Josef Buchta (B-Side Band): Vždycky jsem snil o tom, že budu mít big band

Jiří V. Matýsek 11.03.2024

„Spotify je skvělý nápad, uživatelsky neuvěřitelně fantastická věc. Člověk nemusí nic tahat, nic nosit. Ale všichni ti muzikanti jsou okradení," říká principál. Rozhovor.

The Bladderstones: Záskoky nevedeme

Jiří V. Matýsek 06.03.2024

Slánské artbluesové trio se po sedmi letech od debutu Without Cover vrátilo s chválenou studiovkou a zároveň slaví deset let na scéně. Rozhovor.

Boris Schubert (Skvot Czech): Tvorba úspešného kurzu je tímová záležitosť

Mariia Smirnova 05.03.2024

„... snažíme sa oslovovať naozaj zaujímavých a úspešných ľudí vo svojom obore. Základom je vzájomná dôvera, sympatie a ochota lektora s nami aktívne spolupracovať.“ Rozhovor.

Pragueshorts: Piotr Jasiński (Mimo), Natálie Durchánková (Přes střepy)

Viktor Palák 28.02.2024

Ve finálním díle ankety odpovídají Piotr Jasiński, v jehož filmu Mimo ztvárnili Josef Trojan a Jakub Kalián kamarády, kteří narazí na situaci, která může být spouštěčem revize jejich vztahu.

Julie Martinková, Anna Horáková (FAMUFEST): Nesmíme se strachem nechat odradit od růstu

Mariia Smirnova 27.02.2024

„V programové dramaturgii si hrajeme hodně s pocity či smysly a chceme, aby i diváci při návštěvě festivalu mohli více reflektovat tuto část sebe sama..." Rozhovor.

Pragueshorts: Greta Stocklassa (Bzukot Země), Marie-Magdalena Kochová (3MWh)

Viktor Palák 26.02.2024

Bzukot Země zachycuje absurdní i povědomou šarvátku o to, jak formulovat zprávu mimozemským civilizacím. V kontaktu se současnými tématy je i film 3MWh, který volí atmosféričtější cestu.

Pragueshorts: Philippe Kastner (Deniska umřela), David Payne & Tomáš Navrátil (Baroko)

Viktor Palák 25.02.2024

V národní soutěži největší domácí přehlídky krátkých filmů se potkalo ke dvěma desítkám titulů, oslovili jsme tvůrce a tvůrkyně některých z nich.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace