Články / Rozhovory

Jera Topolovec, Jaša Bužinel (CE/MENT): Celonoční rave jsem v Lublani ještě nezažil

Jera Topolovec, Jaša Bužinel (CE/MENT): Celonoční rave jsem v Lublani ještě nezažil

Zdeněk Němec | Články / Rozhovory | 17.02.2024

Lublaňský showcasový festival MENT letos slaví deset let existence. V programu se nově objeví část CE/MENT zaměřená na elektronickou hudbu. O tom, co všechno tato novinka nabídne a kde bude probíhat, jsme si povídali se dvěma programovými kurátory. S Jerou Topolovec, která vydává hudbu pod aliasem dvidevat, a Jašou Bužinelem, dopisovatalem The Quietus a spolupracovníkem Radia Študent.


CE/MENT je zbrusu nová část MENTu zaměřená na elektronickou hudbu. Čeho tímto krokem chcete dosáhnout?

Jera: Na slovinské scéně aktivně působím poslední čtyři roky, což opravdu není dlouhá doba v porovnání s tím, jak dlouho žánrová subkultura existuje v našem regionu a hlavně celosvětově. Takže jsem se začala věnovat profesionalizaci a talentům, které naše zatím venkovská a malá scéna nabízí. Téměř nikdy nepřekročí hranice, a proto pro nás bylo jediným logickým krokem pokusit se ji sjednotit a posouvat mimo komfortní zónu. S tímto vědomím jsme loni zahájili iniciativu setkáním aktivních promotérů. Zpětná vazba byla ohromující a s programem CE/MENT chceme letos uvést do pohybu snahu udělat z naší scény něco víc.

Jaša: Věřím, že žijeme v zajímavém období, pokud jde o obecný zájem o elektronickou hudbu mezi mladšími generacemi. Ve Slovinsku máme spoustu talentů, ale chybí nám profesionální infrastruktura, labely, agentury, kluby i zapálení lidé, kteří jsou ochotni investovat čas do rozvoje domácí scény. Proto chceme slovinský underground „postrčit“ a pomoci mu dostat se dál. Jak řekla Jera, rádi bychom propojovali a sjednocovali hlavní protagonisty rozmanitých mikroscén. CE/MENT má být platformou, která poskytne prostředí pro umělce a profesionály, aby mohli zlepšovat své dovednosti, navazovat kontakty a získávat nové poznatky z mezinárodní scény. Doufáme, že se stane vstupní branou pro místní umělce a regionálně zaměřeným spin-offem ADE, chcete-li.

Pokud se chcete zúčastnit CE/MENTu, musíte si zakoupit vstupenku. Proč by to lidi měli udělat?

Jaša: Program je pro lidi pracující v elektronickém/tanečním segmentu a lidi zapojené do klubové scény. Pokud jste producent, DJ, zvukový inženýr, šéf labelu, booking agent, dramaturg nebo cokoli souvisejícího, CE/MENT je pro vás.

Jera: MENT mi ukázal nový, nečekaný úhel pohledu na to, jak prožívat hudbu a jak přijmout prvek pospolitosti na scéně, daný vášní k hudbě. Pro mě je každá edice zastřena specifickou rouškou záhady, která se odhalí v okamžiku, kdy se festival rozjede a přijdou lidi. Na CE/MENTu tomu nebude jinak, ale protože MENT byl mnoha lidem znám především jako festival s živými hudebními vystoupeními, rozhodli jsme elektronickou muziku vypíchnout prostřednictvím CE/MENTu.


JAK VYBRAT FAVORITA

Program kurátorujete s Andražem Kajzerem. Představte se.

Jaša: Andraž, umělecký ředitel a festivalový mamanger MENTu, stojí v čele od jeho vzniku v roce 2014. Elektroniku na MENTu prosazoval už v minulosti, ale loni přišel s nápadem vytvořit speciální sekci pro elektronickou hudbu a pozval mě a Jeru, abychom mu pomohli.

Já jsem se v posledních deseti letech věnoval hudbě, většinou jako organizátor akcí. V týmu MENTu jsem začal jako dobrovolník a asistent, později jsem se stal šéfem PR a teď i spolukurátorem. Kromě toho jsem na volné noze a pracuju v kultuře. Jsem spolukurátorem lublaňského Sonica Festivalu, věnovaného elektronické a experimentální hudbě, a spolupracuju s dalšími festivaly jako Glabe sveta a Mesto knjige. Taky píšu pro The Quietus, kde mám svůj sloupek Hyperspecific, a pravidelně píšu pro kultovní slovinský týdeník Mladina. Spolumoderuju pořad Partijska linija na lublaňském Rádiu Študent, jsem rezident DJ v klubu Channel Zero. Od roku 2017 vedu se svým kolektivem klubovou noc Cosmic Sex, která se po pandemii dobře rozjela, hlavně díky našim skvělým hostům, jako jsou Nick Leon, DJ Babatr, Toumba a Simo Cell. V létě pořádáme secret rave Monade.

Jera: Posledních šest let jsem součástí MENTu. Dělala jsem programový management pro United We Stream Balkan a sérii klubových akcí v klubu K4 s kolektivem KNAUF, organizaci a management akcí pro Butik Festival a Druga Godba. Taky vedu workshopy elektronické hudby a poslední čtyři roky vystupuju jako djka a producentka dvidevat.

Vypadá to, že CE/MENT bude festival uvnitř festivalu. Co by si návštěvníci neměli nechat ujít?

Jera: Rozhodně bych každému doporučila, aby si našel hodinu nebo dvě na prozkoumání našich webových stránek a programu, protože jsme skoro na celý týden připravili tolik různých hudebních žánrů a konferenčních témat. Jasného favorita nemám, beru kompletní line-up CE/MENTu a konference, těším se na panel Electronic Music Agencies v regionu CEE.

Jaša: Je těžké vybrat favorita, ale nejvíc mě těší závěrečný festivalový večer v Kině Šiška. Vůbec poprvé tam pořádáme pořádný rave, kde Blawan předvede svůj ohromující živý set. Hodně se těším na supertalentovanou českou selektorku Marii Pravdu, slovinsko-chorvatské EBM/darkwave duo Black Dot a regionální DJs Douchean a Babilonska.

Konference je jen pro profesionály?

Jera: Žádná část konferenčního programu není zaměřena pouze na profesionály. Hlavním účelem je propojení různých aspektů, pozic, rolí a náhledů v hudebním sektoru s různými tématy panelů, aby se konference mohli zúčastnit jak samotní hudebníci, tak i agenti, majitelé labelů, promotéři a další nadšenci. Můžou tak získat nové znalosti nebo se „jen” seznámit s někým ze zmíněných oborů. Protože s programem konference CE/MENT teprve začínáme, rozhodli jsme se, že hlavní těžiště bude v oblastech, kde naše infrastruktura chybí nejvíce, a to je profesionální zastoupení umělců.

Jaša: Konference je pro každého se zájmem o elektronickou hudbu. Budete mít možnost slyšet rozhovor se Shawnem Reynaldem, jedním z nejuznávanějších novinářů současnosti, můžete se zúčastnit kulatého stolu o tom, jak provozovat nezávislý label se zástupci Timedance, YUKU a low income $quad, nebo si poslechnete z první ruky, jaké to je provozovat PR agenturu, která spolupracuje s festivaly jako Nyege Nyege a Terraforma. V neposlední řadě se dozvíte, jaké to je provozovat bookingovou agenturu ve střední a východní Evropě.

CE/MENTu bude v pátek v K4 a v sobotu v Kinu Šiška. Co je to za místa?

Jaša: K4 je nejdéle fungující undergroundový klub ve Slovinsku, jehož počátky sahají až do 80. let, ale taky jedna z prvních obětí gentrifikace. Současní majitelé vlastní noční podniky a několik restaurací v Lublani, což mělo samozřejmě dopad na program a vizi klubu. Přesto je to jediný dobře vybavený klub pro undergroundovou hudbu v Lublani s monstrózním soundsystémem, takže věřím, že budou mít umělci skvělou příležitost se předvést.

Kino Šiška je naproti tomu hlavní koncertní prostor nejen v Lublani, ale ve Slovinsku. Od roku 2009, kdy se otevřelo, tam vystoupilo hodně důležitých umělců, na druhou stranu nemá žádnou klubovou historii, kromě velmi vzácných příležitostí v rámci festivalu Sonica. Takže MENT do něj přináší první opravdovou raveovou akci, do hlavního sálu Katedrala s kapacitou tisíc lidí. Jsem na to celý žhavý, celonoční rave jsem v Lublani ještě nezažil.

Jaké jsou další plány?

Jera: Naší snahou je vnést trochu světla do scény na Balkáně, nabídnout odrazové můstky pro umělce a pomoci lidem spojit se s profesionály v zahraničí. Přála bych si, aby z toho vzešlo něco silného a svěžího. Chceme prezentovat příležitosti a dát podnět každému, kdo se na scéně snaží něčeho dosáhnout.

Jaša: Moc jsem o budoucnosti nepřemýšlel, ale doufám, že se bude vyvíjet a organicky růst hlavně v balkánském regionu. Je to prostor, na který se přirozeně zaměřujeme. Uvidíme, jak dopadne první edice, od toho se odrazíme.

Info

Ment
21.-24. 2. 2024
Lublaň, Slovinsko
web festivalu

foto © Ales Rosa

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Margaux Sauvé (Ghostly Kisses): Příběhy posluchačů ovlivňují proces psaní

Kristina Kratochvilová 29.03.2024

Kanadská zpěvačka Margaux Sauvé je středobodem Ghostly Kisses a ve snových zvukových krajinách rozpíná příběhy o lásce, touze a ztrátě. Rozhovor.

Václav Havelka (fyield): KEXP vnímám jako milník

Michal Pařízek 25.03.2024

Dostat se s kapelou do studia legendární radiové stanice KEXP v Seattlu je snem mnoha hudebníků z celého světa. Rozhovor.

Josef Buchta (B-Side Band): Vždycky jsem snil o tom, že budu mít big band

Jiří V. Matýsek 11.03.2024

„Spotify je skvělý nápad, uživatelsky neuvěřitelně fantastická věc. Člověk nemusí nic tahat, nic nosit. Ale všichni ti muzikanti jsou okradení," říká principál. Rozhovor.

The Bladderstones: Záskoky nevedeme

Jiří V. Matýsek 06.03.2024

Slánské artbluesové trio se po sedmi letech od debutu Without Cover vrátilo s chválenou studiovkou a zároveň slaví deset let na scéně. Rozhovor.

Boris Schubert (Skvot Czech): Tvorba úspešného kurzu je tímová záležitosť

Mariia Smirnova 05.03.2024

„... snažíme sa oslovovať naozaj zaujímavých a úspešných ľudí vo svojom obore. Základom je vzájomná dôvera, sympatie a ochota lektora s nami aktívne spolupracovať.“ Rozhovor.

Pragueshorts: Piotr Jasiński (Mimo), Natálie Durchánková (Přes střepy)

Viktor Palák 28.02.2024

Ve finálním díle ankety odpovídají Piotr Jasiński, v jehož filmu Mimo ztvárnili Josef Trojan a Jakub Kalián kamarády, kteří narazí na situaci, která může být spouštěčem revize jejich vztahu.

Julie Martinková, Anna Horáková (FAMUFEST): Nesmíme se strachem nechat odradit od růstu

Mariia Smirnova 27.02.2024

„V programové dramaturgii si hrajeme hodně s pocity či smysly a chceme, aby i diváci při návštěvě festivalu mohli více reflektovat tuto část sebe sama..." Rozhovor.

Pragueshorts: Greta Stocklassa (Bzukot Země), Marie-Magdalena Kochová (3MWh)

Viktor Palák 26.02.2024

Bzukot Země zachycuje absurdní i povědomou šarvátku o to, jak formulovat zprávu mimozemským civilizacím. V kontaktu se současnými tématy je i film 3MWh, který volí atmosféričtější cestu.

Pragueshorts: Philippe Kastner (Deniska umřela), David Payne & Tomáš Navrátil (Baroko)

Viktor Palák 25.02.2024

V národní soutěži největší domácí přehlídky krátkých filmů se potkalo ke dvěma desítkám titulů, oslovili jsme tvůrce a tvůrkyně některých z nich.

Gaika: Nechat se unášet

Nora Třísková 22.02.2024

Podobně jako kloubí různé aktivity – psaní, kurátorství a výtvarná tvorba, producentství – na desce spojuje v lecčem typické anglické žánry jako dub, postpunk nebo alt rock. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace