Články / Seriály

Preview: Ment 2024

Preview: Ment 2024

redakce | Články / Seriály | 15.02.2024

Festival Ment pořádaný ve slovinské Lublani je známou a oblíbenou akcí, ve Full Moonu ho ostatně už dlouhá leta používáme jako vzor i měřítko vůči dalším přehlídkám. Letošní ročník je jubilejní desátý, a tak dostane ještě mnohem větší prostor než obvykle. Tradiční preview dala dohromady čtveřice redaktorů, která nás tam bude zastupovat, obsáhlejší report čekejte v jednom z následujících čísel magazínu.


ANA LUA CAIANO
Multidisciplinární umělkyně z Portugalska, která kombinuje folklorní vlivy s elektronikou, trapem i terénními nahrávkami. Přestože má na kontě pouze dvojici EP, tak v souvislosti s její tvorbou padají taková jména jako Marina Herlop, Björk nebo Laurie Anderson. Prošla si hned několika kapelami, ale během covidu začala experimentovat se zvukem i podobou koncertního setu a výsledkem jsou živelné sólové koncerty, na nichž si podává ruku tradice i budoucnost. Debutové album Vou Ficar Neste Quadrado vychází na začátku dubna na labelu Glitterbeat, který sídlí kde jinde než v Lublani.


JOSHUA IDEHEN
The Comet Is Coming, Sons of Kemet, Khalab, Portugal. The Man nebo Daedelus. To je jen několik jmen, s nimiž v průběhu posledních let spolupracoval Joshua Idehen, britský básník, zpěvák a publicista s beninskými kořeny. V loňském roce pak vyšla jeho první samostatná nahrávka Learn To Swim, A Mixtape.


ECHT!
Belgická jazzová scéna je pojem, zejména mezi jmény soustředěnými okolo labelu Sdban z Gentu najdeme spoustu zajímavého. Namátkou Black Flower. M.Chuzi, Stellar Regions nebo právě bruselské kvarteto Echt!. Pozoruhodně známý výraz znamená v brabantském dialektu kupodivu to samé jako v češtině – tedy „to pravé“ –, ještě zajímavější je jejich produkce, které podlehl také slavný DJ BBC Gilles Peterson. Album Sink-Along je funky, groovy i futuristické zároveň, ostatně pánové mezi svými vzory jmenují jak J Dillu, tak APhexe Twina.


BLAWAN
Nervně liquidní beaty prošpikované melodiemi. Loňské EP Dismantled Into Juice jednoznačně potvrzuje neotřesitelné postavení Blawana na světové progresivní techno scéně, na Mentu se představí v roli hlavní hvězdy elektronické části programu CE/MENT, kde živě předvede svou neutuchající snahu posunovat hranice.


LEATHERETTE
Italská postpunková kapela Leatherette přináší směs energických zvuků, saxofonu a intenzivních textů sdělovaných naléhavým vokálem, v hudbě je také cítit inspirace žánry jako midwestern emo nebo rap, čímž se vymykají žánrovým vrstevníkům. Koncem loňského roku vydala druhé album Small Talk, které v půlhodinové stopáži nabízí rychle se valící nálož energie.


MASAŽ
Barevnou kombinaci synthpopové elektroniky, funky pružných riffů a lehkých vokálů přináší lokální trio Masaž, které v Lublani začínalo jako nadějný objev ve studentských soutěžích a koncertovalo pod záštitou slovinského Radia Šudent. Ke konci minulého roku vydalo debut 3d ritmi, se kterým nás přesouvá do dimenze plné tanečních beatů a rafinovaného disca.


NEJC PIPP
Nejc Pipp, slovinský zpěvák a producent, kombinuje prvky R&B, jazzu, elektroniky a ambientních zvuků. Jeho melodické vyprávění s výrazným hlasem vytváří hypnotickou atmosféru a debutové album Entropy vydané letos v lednu odhaluje jeho uměleckou vizi. Právě na Mentu toto album poprvé představí živě.


OLIVER TORR & AXONBODY PRESENT AXONTORR
Čerstvý audiovizuální projekt, který měl světovou premiéru na loňském ročníku pražského Lunchmeatu, se na počátku února představil taky v Berlíně. Na věhlasném festivalu CTM dostali Oliver Torr a Simon Kounovsky aka Axonbody prostor na hlavní stagi v Berghainu. Hyperaktivní beaty, dekonstruované techno/tranceové prvky a autotune na steroidech. Zasloužený úspěch, na který můžou navázat v Lublani.


VIZELJ
Vizelj patří k pilířům současného bělehradského hudebního undergroundu, v jehož náruči působí už něco málo přes dekádu. Ostrý indie rock s prvky rapu, psychedeliky a elektroniky se snoubí s texty, které bezprostředně zachycují každodennost pomíjivých životů a vztahů. Na Mentu vystoupí s dalšími srbskými hudebníky v rámci spojení s kulturní platformou Hali Gali.

Info

Ment
21.-24. 2. 2024
Lublaň, Slovinsko
web festivalu

foto © Tina Stariha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pořadatelská: Martina Lesner (United Islands of Prague)

redakce 18.04.2024

Položili jsme několik otázek hledačce nových talentů, bookerce a dramaturgyni festivalů.

Kam na rajz s Michalem Berezňákem (Sharpe)

redakce 16.04.2024

Jarní Sharpe, chorvatský INmusic festival, Taylor Swift v Londýně. Na jaké akce nás pozve vášnivý koncertní a festivalový manažer?

Vstupní prohlídka: Marcel Gidote’s Holy Crab

redakce 10.04.2024

Loni se jim toho povedlo hodně: v březnu vydali album Farm Alarm, pak dva singly, první evropskou tour a k tomu vydávají soundtrack k počítačové hře.

Douška vydavatelská: Ancestral Vision (Unizone)

redakce 04.04.2024

Pokud budu mluvit sám za sebe, tak u mě teď panuje zdravá euforie, protože se mi asi po x letech podařilo dotáhnout do konce moje debutové EP, které vyšlo u…

Vstupní prohlídka: Marta De Pascalis

redakce 03.04.2024

Co ji inspiruje, co ji vyruší, na co jí stačí jedna věta? Marta De Pascalis v našem dotazníčku, před pražským koncertem.

Preview: Tallinn Music Week 2024

Michal Pařízek 02.04.2024

V programu najdeme známá jména jako místní hrdinky Vera Vice nebo Kitty Florentine, všudypřítomné Tramhaus, kteří vystoupí na akci Vikendica, nebo řeckého croonera Johnnyho Labella.

Vstupní prohlídka: Marie Kieslowski

redakce 26.03.2024

Marie Kieslowski vydala své debutové sólové album Je všechno dobrý? před dvěma lety, nyní na něj navazuje EP s názvem Je to složitější.

Preview: Rewire 2024

Zuzana Malá 24.03.2024

Holandský festival experimentální hudby a umění má pro letošek tučnou soupisku v kategorii legend i ikon součásné avantgardy.

Pořadatelská: Dominik Prok (Nová Cvernovka)

redakce 21.03.2024

"Podlaha bude ružovo-glittrová zaliatá epoxidom, jeden zo stejdžov bude práve na wc v štýle boiler room a zahrá napríklad DJ Záchod (Matwe), I Hate Berlin Manson DJs alebo..." Pár tipů.

Pořadatelská: Matěj Samec (MeetFactory)

redakce 10.03.2024

„Obzvlášť zvu na Dech - ten zvolte v případě, že máte chuť se s námi ponořit do naprosté tmy a naladit se na vnitřní drama jednoho člověka," říká dívadelní dramaturg…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace