Články / Rozhovory

Petra Ludvíková: Liveurope funguje jako hudební komunita

Petra Ludvíková: Liveurope funguje jako hudební komunita

redakce | Články / Rozhovory | 23.05.2023

Dvoudenní festival Liveurope, který proběhne v Paláci Akropolis, představí mnoho zajímavých hudebních projektů, ať už ze zahraničí – například srbskou indiepopovou formaci Koikoi, slovinskou rapperku Sahareyu nebo francouzské Kid Return – nebo z domácí scény – Amelie Siba, Badfocus, P/\ST, Aiko, Bratři. Festival probíhá pod evropskou platformou Liveurope, která sdružuje více než dvacet klubů z různých evropských zemí, jeho lokální koordinátorkou je dramaturgyně žižkovské Akropole Petra Ludvíková. Ta stojí i za klubovou nocí Femme Fatale a dalšími projekty, v brzké době například díky ní vystoupí v Praze Wax Tailor nebo populární nizozemská formace Altin Gün.

Letošní ročník festivalu Liveurope je pátý v pořadí, což je příležitost k jistému bilancování, tak to zkusme.
Číslování ročníků je trochu zavádějící. Palác Akropolis je od roku 2014 součástí evropské klubové platformy Liveurope, od té doby pořádal z vlastní iniciativy Liveurope festival, jednodenní přehlídku nových objevů, které mě zaujaly. Jeden ročník proběhl jako open air akce na Zahrádkách Žižkov a další dva v Akropoli, na nich vystoupili například Warhaus, Tamino, JFDR nebo French 79. Později jsme se uvnitř platformy domluvili, že z festivalu uděláme oficiální putovní akci, která proběhne každý rok v jiném klubu a budeme se na ní všichni setkávat. Trochu nám s kartami zamíchal covid, takže dva ročníky proběhly pouze online, ale minulý rok se vydařila edice ve Skopje, kterou pořádal klub MKC jako součást showcase festivalu PIN.

Jak program festivalu vzniká? Hlavní slovo mají zástupci hostujícího klubu?
Program tvoří hostitelský klub, takže Palác Akropolis. Není žádná pevně daná osnova a každý klub si line-up dělá trochu po svém. Vždy je to ale mix lokálních a evropských hudebníků. Máme členy z 22 zemí a tuhle pestrost by měl odrážet i program. Několik hudebníků jsme zařadili do programu i na základě doporučení kolegů-dramaturgů Liveurope, např. Annu Lua Caiano nebo Kitty Florentine.

Na jaký koncert se osobně nejvíc těšíš?
Spíš odpovím tak, že v programu není koncert, který by mi přišel slabý. Každý přinese do programu něco jiného. Kapely Koikoi nebo Kids Return letos bodovaly na hudebních cenách Music Moves Europe, pak je tu Ivo Dimchev, Anna Lua Caiano, ale také domácí P/\ST, Bratři nebo Amelie Siba. Celkem proběhne 18 koncertů.


Program doplňuje konferenční část, co bys z ní vyzdvihla?
Páteční konference je spíše pro odbornou hudební veřejnost a bude mít dvě části. Dopoledne připravujeme jako networking domácích hudebníků s našimi zahraničními hosty. Odpoledne bude na programu prezentace Liveurope a taky panelová diskuse na téma ekologické udržitelnosti v hudebním průmyslu. Je to aktuální téma napříč obory a my se k němu i v rámci Liveurope pravidelně vracíme. Velkou inspirací je v tomhle směru klub Ancienne Belgique, jehož ředitel Tom Bonte bude na akci jako jeden z panelistů, dalšími budou například členky kapely Tamara, zástupce brněnského klubu Kabinet Múz a podnětná budou jistě i fakta odborníka z Fakulty životního prostředí České zemědělské university.

Festival zajišťuje organizace Liveurope, která aktuálně sdružuje 22 klubů z 22 zemí. Jak se vám spolupracuje?
Dobře, protože se respektuje to, že každý klub funguje v jiném prostředí, má jiné publikum, jinou kapacitu a jiné možnosti.

Jak to probíhá konkrétně? Bookujete například společně koncertní turné?
Hlavním posláním platformy je, aby kluby dávaly větší prostor novým talentovaným „non national” hudebníkům. Program si každý klub tvoří sám, ale různé akce typu booking společného turné a podobně probíhají průběžně taky, hlavně mezi sousedními zeměmi. Společně jsme pracovali například na turné Balkan Taksim, které mimo Palác Akropolis zahrnovalo také klub A38 v Budapešti, bratislavskou Novou Cvernovku nebo Kino Šiška ve slovinské Lublani. Během roku děláme na různých společných aktivitách online a vzájemně se podporujeme tam, kde je třeba. Nesmírně cenné jsou i osobní vazby na další kluby, protože spousta spoluprací probíhá neoficiálně – rady, výměny zkušeností, doporučení lokálních hudebníků. A mimo tohle všechno jsme hudební komunita, parta podobně naladěných lidí.

Co kdyby nějaký další český klub projevil zájem se do Liveurope zapojit? Je to vůbec možné?
Zatím může být pouze jeden kandidát z jedné země, a to i v případě větších zemí. Uvidíme časem, jak se situace vyvine. Jsem ale moc ráda, že jsme za nového člena přijali slovenský klub Nová Cvernovka, který je pro hudebníky na turné potřebnou zastávkou mezi Prahou a Budapeští.

Tvoje aktivity jsou široké, kromě festivalu stojíš za koncertní řadou Femme Fatale, která v letošním roce také oslaví dekádu existence, v rámci oslav proběhl například koncert portugalské umělkyně Pongo.
Pongo v Praze byla opravdu bomba. K výročí chystám v říjnu Femme Fatale festival, ale jména zatím nemůžu zveřejnit. A na podzim plánuju ještě koncert a hudební workshop s Taimane.

Nějaké další akce?
V nejbližší době organizuju pro Akropoli koncerty Wax Tailor nebo Altin Gün. Zároveň v červnu otevíráme klub pro hudební rezidence, což znamená, že pozvaní umělci u nás budou několik dnů zkoušet a tvořit a výsledek si pak budou moct lidi přijít do Akropole poslechnout. Bude to například hudebně-vizuální umělkyně Cleo-T. nebo elektronický hudebník a performer YMNK.

Info

Liveurope festival
25.–⁠26. 5. 2023
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

foto © so svolením Petry Ludvíkové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Code Name Linhart: Rok zkoušíme osm taktů a na koncertování netlačíme

Štěpán Bolf (A.M.180) 25.05.2023

Climatizado a Skupina Štěstí. K těmhle bezmála kultovním západočeským spolkům se aktuálně řadí personálně spříznění noise-countryoví Code Name Linhart.

Ira Mimosa: Sny mě hladí po rukou

Adéla Polka 26.04.2023

Ira Mimosa vyzařuje křehkou a éterickou energii s citem pro detail a jemné kontury, což se promítá nejen do její hudby, ale do textů.

Dušan Vlk: Vybral som si život

Jonáš Sudakov 11.04.2023

Ve Full Moon #144 vyšla pochybením redakce nehotová, neautorizovaná verze rozhovoru s Dušanem Vlkem, zde uvádíme tu finální. Samozřejmě s velikou omluvou!

Bára Netopilová (KUMST): Tenhle proces nikdy nekončí

Adéla Polka 04.04.2023

Během měsíce dubna a května se na KUMSTu mihnou lidi, kteří nějakým způsobem ovlivňují veřejné vnímání hudby a budou sdílet své zkušenosti.

Cécile Da Costa (Tanec s uměním): Dát lidem prostor k tvorbě

Zuzana Malá 20.03.2023

Tanečnice a choreografka Cécile Da Costa konfrontuje diváka v rámci uměleckého cyklu Tanec s uměním cestou pohybu a tance, čtěte rozhovor nejen o tanci.

Jamie Stewart (Xiu Xiu): Téma je z podstaty znepokojující

Štěpán Bolf (A.M.180) 03.03.2023

Na nové desce se věnují skutečným i fiktivním příběhům postav, které zažívají různé podoby fyzického či psychického násilí. Rozhovor.

Opus magnum, co ošálí i vzdělané muzikanty aneb surrealistická opera Miroslava Černého Frankenstein očima (hudebních) přátel

redakce 22.02.2023

Je k dostání pouze na vinylu, přičemž něco zbývá i ze stokusové limitky, jejíž součástí je ručně číslovaný a signovaný grafický list od Františka Skály.

Trader: Je to zvláštně upletený svetr vztahů

A.M.180 Collective 16.02.2023

Faktem je, že jde o nenápadně skvělou desku, která se vymyká indie/noise/pop/rockovému průměru nejen made in Scandinavia. A proto - rozhovor, pak na koncert!

Rory Hinchey (Alpha Strategy): Tu sú stále nové kapely

Bianca Krajčovičová 14.02.2023

Štvorčlenné pražské zoskupenie s koreňmi v Kanade prináša do českej undergroundovej scény nostalgický a chaotický zvuk noise/punku či postpunku 80. rokov. Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Umění nemá jasná řešení (Miřenka Čechová)

Anna Mašátová 27.01.2023

Marně tahám z paměti, kdy mi její jméno ulpělo v hlavě poprvé. Dobře si ale pamatuji její třicetihodinovou performance Momentum na piazzettě... Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace