Články / Rozhovory

Petra Ludvíková: Liveurope funguje jako hudební komunita

Petra Ludvíková: Liveurope funguje jako hudební komunita

redakce | Články / Rozhovory | 23.05.2023

Dvoudenní festival Liveurope, který proběhne v Paláci Akropolis, představí mnoho zajímavých hudebních projektů, ať už ze zahraničí – například srbskou indiepopovou formaci Koikoi, slovinskou rapperku Sahareyu nebo francouzské Kid Return – nebo z domácí scény – Amelie Siba, Badfocus, P/\ST, Aiko, Bratři. Festival probíhá pod evropskou platformou Liveurope, která sdružuje více než dvacet klubů z různých evropských zemí, jeho lokální koordinátorkou je dramaturgyně žižkovské Akropole Petra Ludvíková. Ta stojí i za klubovou nocí Femme Fatale a dalšími projekty, v brzké době například díky ní vystoupí v Praze Wax Tailor nebo populární nizozemská formace Altin Gün.

Letošní ročník festivalu Liveurope je pátý v pořadí, což je příležitost k jistému bilancování, tak to zkusme.
Číslování ročníků je trochu zavádějící. Palác Akropolis je od roku 2014 součástí evropské klubové platformy Liveurope, od té doby pořádal z vlastní iniciativy Liveurope festival, jednodenní přehlídku nových objevů, které mě zaujaly. Jeden ročník proběhl jako open air akce na Zahrádkách Žižkov a další dva v Akropoli, na nich vystoupili například Warhaus, Tamino, JFDR nebo French 79. Později jsme se uvnitř platformy domluvili, že z festivalu uděláme oficiální putovní akci, která proběhne každý rok v jiném klubu a budeme se na ní všichni setkávat. Trochu nám s kartami zamíchal covid, takže dva ročníky proběhly pouze online, ale minulý rok se vydařila edice ve Skopje, kterou pořádal klub MKC jako součást showcase festivalu PIN.

Jak program festivalu vzniká? Hlavní slovo mají zástupci hostujícího klubu?
Program tvoří hostitelský klub, takže Palác Akropolis. Není žádná pevně daná osnova a každý klub si line-up dělá trochu po svém. Vždy je to ale mix lokálních a evropských hudebníků. Máme členy z 22 zemí a tuhle pestrost by měl odrážet i program. Několik hudebníků jsme zařadili do programu i na základě doporučení kolegů-dramaturgů Liveurope, např. Annu Lua Caiano nebo Kitty Florentine.

Na jaký koncert se osobně nejvíc těšíš?
Spíš odpovím tak, že v programu není koncert, který by mi přišel slabý. Každý přinese do programu něco jiného. Kapely Koikoi nebo Kids Return letos bodovaly na hudebních cenách Music Moves Europe, pak je tu Ivo Dimchev, Anna Lua Caiano, ale také domácí P/\ST, Bratři nebo Amelie Siba. Celkem proběhne 18 koncertů.


Program doplňuje konferenční část, co bys z ní vyzdvihla?
Páteční konference je spíše pro odbornou hudební veřejnost a bude mít dvě části. Dopoledne připravujeme jako networking domácích hudebníků s našimi zahraničními hosty. Odpoledne bude na programu prezentace Liveurope a taky panelová diskuse na téma ekologické udržitelnosti v hudebním průmyslu. Je to aktuální téma napříč obory a my se k němu i v rámci Liveurope pravidelně vracíme. Velkou inspirací je v tomhle směru klub Ancienne Belgique, jehož ředitel Tom Bonte bude na akci jako jeden z panelistů, dalšími budou například členky kapely Tamara, zástupce brněnského klubu Kabinet Múz a podnětná budou jistě i fakta odborníka z Fakulty životního prostředí České zemědělské university.

Festival zajišťuje organizace Liveurope, která aktuálně sdružuje 22 klubů z 22 zemí. Jak se vám spolupracuje?
Dobře, protože se respektuje to, že každý klub funguje v jiném prostředí, má jiné publikum, jinou kapacitu a jiné možnosti.

Jak to probíhá konkrétně? Bookujete například společně koncertní turné?
Hlavním posláním platformy je, aby kluby dávaly větší prostor novým talentovaným „non national” hudebníkům. Program si každý klub tvoří sám, ale různé akce typu booking společného turné a podobně probíhají průběžně taky, hlavně mezi sousedními zeměmi. Společně jsme pracovali například na turné Balkan Taksim, které mimo Palác Akropolis zahrnovalo také klub A38 v Budapešti, bratislavskou Novou Cvernovku nebo Kino Šiška ve slovinské Lublani. Během roku děláme na různých společných aktivitách online a vzájemně se podporujeme tam, kde je třeba. Nesmírně cenné jsou i osobní vazby na další kluby, protože spousta spoluprací probíhá neoficiálně – rady, výměny zkušeností, doporučení lokálních hudebníků. A mimo tohle všechno jsme hudební komunita, parta podobně naladěných lidí.

Co kdyby nějaký další český klub projevil zájem se do Liveurope zapojit? Je to vůbec možné?
Zatím může být pouze jeden kandidát z jedné země, a to i v případě větších zemí. Uvidíme časem, jak se situace vyvine. Jsem ale moc ráda, že jsme za nového člena přijali slovenský klub Nová Cvernovka, který je pro hudebníky na turné potřebnou zastávkou mezi Prahou a Budapeští.

Tvoje aktivity jsou široké, kromě festivalu stojíš za koncertní řadou Femme Fatale, která v letošním roce také oslaví dekádu existence, v rámci oslav proběhl například koncert portugalské umělkyně Pongo.
Pongo v Praze byla opravdu bomba. K výročí chystám v říjnu Femme Fatale festival, ale jména zatím nemůžu zveřejnit. A na podzim plánuju ještě koncert a hudební workshop s Taimane.

Nějaké další akce?
V nejbližší době organizuju pro Akropoli koncerty Wax Tailor nebo Altin Gün. Zároveň v červnu otevíráme klub pro hudební rezidence, což znamená, že pozvaní umělci u nás budou několik dnů zkoušet a tvořit a výsledek si pak budou moct lidi přijít do Akropole poslechnout. Bude to například hudebně-vizuální umělkyně Cleo-T. nebo elektronický hudebník a performer YMNK.

Info

Liveurope festival
25.–⁠26. 5. 2023
Palác Akropolis, Praha
Fb událost

foto © so svolením Petry Ludvíkové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Margaux Sauvé (Ghostly Kisses): Příběhy posluchačů ovlivňují proces psaní

Kristina Kratochvilová 29.03.2024

Kanadská zpěvačka Margaux Sauvé je středobodem Ghostly Kisses a ve snových zvukových krajinách rozpíná příběhy o lásce, touze a ztrátě. Rozhovor.

Václav Havelka (fyield): KEXP vnímám jako milník

Michal Pařízek 25.03.2024

Dostat se s kapelou do studia legendární radiové stanice KEXP v Seattlu je snem mnoha hudebníků z celého světa. Rozhovor.

Josef Buchta (B-Side Band): Vždycky jsem snil o tom, že budu mít big band

Jiří V. Matýsek 11.03.2024

„Spotify je skvělý nápad, uživatelsky neuvěřitelně fantastická věc. Člověk nemusí nic tahat, nic nosit. Ale všichni ti muzikanti jsou okradení," říká principál. Rozhovor.

The Bladderstones: Záskoky nevedeme

Jiří V. Matýsek 06.03.2024

Slánské artbluesové trio se po sedmi letech od debutu Without Cover vrátilo s chválenou studiovkou a zároveň slaví deset let na scéně. Rozhovor.

Boris Schubert (Skvot Czech): Tvorba úspešného kurzu je tímová záležitosť

Mariia Smirnova 05.03.2024

„... snažíme sa oslovovať naozaj zaujímavých a úspešných ľudí vo svojom obore. Základom je vzájomná dôvera, sympatie a ochota lektora s nami aktívne spolupracovať.“ Rozhovor.

Pragueshorts: Piotr Jasiński (Mimo), Natálie Durchánková (Přes střepy)

Viktor Palák 28.02.2024

Ve finálním díle ankety odpovídají Piotr Jasiński, v jehož filmu Mimo ztvárnili Josef Trojan a Jakub Kalián kamarády, kteří narazí na situaci, která může být spouštěčem revize jejich vztahu.

Julie Martinková, Anna Horáková (FAMUFEST): Nesmíme se strachem nechat odradit od růstu

Mariia Smirnova 27.02.2024

„V programové dramaturgii si hrajeme hodně s pocity či smysly a chceme, aby i diváci při návštěvě festivalu mohli více reflektovat tuto část sebe sama..." Rozhovor.

Pragueshorts: Greta Stocklassa (Bzukot Země), Marie-Magdalena Kochová (3MWh)

Viktor Palák 26.02.2024

Bzukot Země zachycuje absurdní i povědomou šarvátku o to, jak formulovat zprávu mimozemským civilizacím. V kontaktu se současnými tématy je i film 3MWh, který volí atmosféričtější cestu.

Pragueshorts: Philippe Kastner (Deniska umřela), David Payne & Tomáš Navrátil (Baroko)

Viktor Palák 25.02.2024

V národní soutěži největší domácí přehlídky krátkých filmů se potkalo ke dvěma desítkám titulů, oslovili jsme tvůrce a tvůrkyně některých z nich.

Gaika: Nechat se unášet

Nora Třísková 22.02.2024

Podobně jako kloubí různé aktivity – psaní, kurátorství a výtvarná tvorba, producentství – na desce spojuje v lecčem typické anglické žánry jako dub, postpunk nebo alt rock. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace