Články / Reporty

Pivo, pot a cizí krev na triku (Dune Rats)

Pivo, pot a cizí krev na triku (Dune Rats)

Tomáš Hambálek | Články / Reporty | 07.03.2023

Vyprodaný koncert australských Dune Rats navazoval na to nejlepší z jejich předchozích zastávek u nás. Jezdí tu posledních osm let, kdy předskakovali The Subways, a od té doby se k nám pravidelně vrací a vozí s sebou krajany, posledně The Gooch Palms a DZ Deathrays.

Na aktuální předkapelu Beddy Rays se pogovalo od druhé písně. Od čtvrté se spustila nekonečná vlna stage divingu, která trvala až do konce hlavních hvězd. Velmi vřelá reakce předkapelu nezaskočila, s přehledem si odehrála svůj bezstarostný indierockový set. Trocha surf rocku, zpěvných refrénů, a hlavně pozitivní atmosféra. Právě tenhle vibe je pojil s Dunies.

Sobotní noc byla o vtipkování s kamarády, hulení a popíjení během nekonečného léta. Na žádné sahání do svědomí si kapela s jednoduchými refrény typu „share six pack!“ nehraje. Dunies jsou punkovější a dravější než support a publikum při jejich nástupu ještě o stupeň víc zdivočelo. Úvodní starší písničky Six Pack, Superman a Scott Green představovaly čirou euforii. Bubeník BC Michaels dosurfoval na rukou až na bar pro několik lahvových plzní, zatímco kapela hrála dál s holkou z publika. Zpěvák Danny Beus nechal dav skandovat „fuck you cunt“, přičemž Australani používají tohle slovo as a term of endearment. Byla wall of death, byl circle pit a někdo někomu určitě roztrhl martenskou kůži na hlavě.


fotogalerii z koncertu najdete tady

Slabším místem byl střed setu, kdy došlo na novější materiál z desek Hurry Up and Wait a Real Rare Whale, příklon k pop-punkovému zvuku docházející nápady nezamaskuje. Závěr pak patřil největším hitům Bullshit nebo Dalai Lama, Big Banana, Marijuana. Zpěvák Danny Beusaraus si vytáhl z publika fanouška, kterého představil jako Toma Pikarta, prezidenta Českého fanklubu australských kapel, ostatně ten se (v různých podobách) objevuje na každém jejich koncertu. A první řady si to vyložily jako otevřenou pozvánku a podium ve Futuru se zaplnilo fans řvoucími do mikrofonu „marijuana, marijuana, marijuana“.

Za ty roky se v našich krajinách vytvořila malá, ale oddaná komunita obdivovatelů australské rockové scény, jmen jako Courtney Barnett, Violent Soho nebo Hockey Dad. I když nejlepší éra Dune Rats je pravděpodobně pryč a poslední dvě desky už jsou na nápady chudší, naživo jim to funguje pořád fenomenálně.

Info

Dune Rats (aus) + Beddy Rays (aus)
4. 3. 2023 Futurum Music Bar, Praha

foto © Jakub Václavek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tanec mezi kameny marimby (Chloé & Vassilena Serafimova)

blueskin 29.03.2023

Vystoupení ikony francouzské elektronické hudby Chloé a multiinstrumentalistky bulharského původu Vassileny Serafimovy bylo očekávané coby jeden z vrcholů Spectaculare.

Sdílená vyznání (Damien Rice)

Akana 28.03.2023

Jelikož ale nepostrádá smysl pro poutavou pódiovou prezentaci, své nedělní vystoupení v Divadle Hybernia pojal mnohem rafinovaněji...

Když si kapela vozí léto s sebou (Bukahara)

Václav Valtr 25.03.2023

Dlouho dopředu oznámený koncert měl být původně v komorním prostoru pražského Café V lese. Mé obavy, že se tam fanoušci jen sotva vejdou, byly oprávněné a koncert byl přesunut.

Bez nich a o všem (Robot Koch + Mickael Le Goff: Sphere)

Michal Smrčina 25.03.2023

Kopule planetária pohasíná, kosmos se rodí. V rozsahu necelé hodiny sledujeme etapy, ve kterých se vesmír nacházel, nachází a třeba zas bude nacházet...

Pot, smrad a Nové Dillí (Bloodywood)

Václav Valtr 16.03.2023

Rychle rostoucí legenda indických folk-metalistů Bloodywood je evidentně silným lákadlem, jenže když se pražské Rock Café vyprodá, nejde o nejpřívětivější místo.

Takhle nás nevítají ani matky (Warhaus)

Maria Pyatkina 15.03.2023

Sehraná parta etablovaných belgických muzikantů svému vystoupení možná nevědomky nadělila jakýsi rodinný rozměr. Warhaus uhranuli vyprodanou Lucernu.

Žádná planeta B (King Gizzard & The Lizard Wizard)

Tomáš Hambálek 15.03.2023

Vyprodaný a vydýchaný Velký sál Lucerny zažil dvě kapely v excelentní formě, byl to jeden ze vzácných večerů, kde nehraje prvně team z planety B a později Ačko.

Pohádky na Rýně (Peel Slowly and See 2023)

Michal Pařízek 13.03.2023

Po večeři se vydáváme do zmíněného klubu Resistor, kde se odehrává otevírací večer festivalu, po cestě Richard Foster udílí přednášku, co všechno musíme v Leidenu vidět, kam všude je třeba…

Slovo tíseň (Preoccupations)

David Stoklas 12.03.2023

Když se to ale potkalo, bylo to intenzivní. Skladby plné deziluze, rezignace a úzkosti.

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

prof. Neutrino 12.03.2023

Vskutku spektakulární audiovizuální show předvedla dvojice umělců, mexický skladatel Fernando Corona aka Murcof a španělský vizuální umělec Sergi Palau.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace