Články / Seriály

Preview: Ment 2024

Preview: Ment 2024

redakce | Články / Seriály | 15.02.2024

Festival Ment pořádaný ve slovinské Lublani je známou a oblíbenou akcí, ve Full Moonu ho ostatně už dlouhá leta používáme jako vzor i měřítko vůči dalším přehlídkám. Letošní ročník je jubilejní desátý, a tak dostane ještě mnohem větší prostor než obvykle. Tradiční preview dala dohromady čtveřice redaktorů, která nás tam bude zastupovat, obsáhlejší report čekejte v jednom z následujících čísel magazínu.


ANA LUA CAIANO
Multidisciplinární umělkyně z Portugalska, která kombinuje folklorní vlivy s elektronikou, trapem i terénními nahrávkami. Přestože má na kontě pouze dvojici EP, tak v souvislosti s její tvorbou padají taková jména jako Marina Herlop, Björk nebo Laurie Anderson. Prošla si hned několika kapelami, ale během covidu začala experimentovat se zvukem i podobou koncertního setu a výsledkem jsou živelné sólové koncerty, na nichž si podává ruku tradice i budoucnost. Debutové album Vou Ficar Neste Quadrado vychází na začátku dubna na labelu Glitterbeat, který sídlí kde jinde než v Lublani.


JOSHUA IDEHEN
The Comet Is Coming, Sons of Kemet, Khalab, Portugal. The Man nebo Daedelus. To je jen několik jmen, s nimiž v průběhu posledních let spolupracoval Joshua Idehen, britský básník, zpěvák a publicista s beninskými kořeny. V loňském roce pak vyšla jeho první samostatná nahrávka Learn To Swim, A Mixtape.


ECHT!
Belgická jazzová scéna je pojem, zejména mezi jmény soustředěnými okolo labelu Sdban z Gentu najdeme spoustu zajímavého. Namátkou Black Flower. M.Chuzi, Stellar Regions nebo právě bruselské kvarteto Echt!. Pozoruhodně známý výraz znamená v brabantském dialektu kupodivu to samé jako v češtině – tedy „to pravé“ –, ještě zajímavější je jejich produkce, které podlehl také slavný DJ BBC Gilles Peterson. Album Sink-Along je funky, groovy i futuristické zároveň, ostatně pánové mezi svými vzory jmenují jak J Dillu, tak APhexe Twina.


BLAWAN
Nervně liquidní beaty prošpikované melodiemi. Loňské EP Dismantled Into Juice jednoznačně potvrzuje neotřesitelné postavení Blawana na světové progresivní techno scéně, na Mentu se představí v roli hlavní hvězdy elektronické části programu CE/MENT, kde živě předvede svou neutuchající snahu posunovat hranice.


LEATHERETTE
Italská postpunková kapela Leatherette přináší směs energických zvuků, saxofonu a intenzivních textů sdělovaných naléhavým vokálem, v hudbě je také cítit inspirace žánry jako midwestern emo nebo rap, čímž se vymykají žánrovým vrstevníkům. Koncem loňského roku vydala druhé album Small Talk, které v půlhodinové stopáži nabízí rychle se valící nálož energie.


MASAŽ
Barevnou kombinaci synthpopové elektroniky, funky pružných riffů a lehkých vokálů přináší lokální trio Masaž, které v Lublani začínalo jako nadějný objev ve studentských soutěžích a koncertovalo pod záštitou slovinského Radia Šudent. Ke konci minulého roku vydalo debut 3d ritmi, se kterým nás přesouvá do dimenze plné tanečních beatů a rafinovaného disca.


NEJC PIPP
Nejc Pipp, slovinský zpěvák a producent, kombinuje prvky R&B, jazzu, elektroniky a ambientních zvuků. Jeho melodické vyprávění s výrazným hlasem vytváří hypnotickou atmosféru a debutové album Entropy vydané letos v lednu odhaluje jeho uměleckou vizi. Právě na Mentu toto album poprvé představí živě.


OLIVER TORR & AXONBODY PRESENT AXONTORR
Čerstvý audiovizuální projekt, který měl světovou premiéru na loňském ročníku pražského Lunchmeatu, se na počátku února představil taky v Berlíně. Na věhlasném festivalu CTM dostali Oliver Torr a Simon Kounovsky aka Axonbody prostor na hlavní stagi v Berghainu. Hyperaktivní beaty, dekonstruované techno/tranceové prvky a autotune na steroidech. Zasloužený úspěch, na který můžou navázat v Lublani.


VIZELJ
Vizelj patří k pilířům současného bělehradského hudebního undergroundu, v jehož náruči působí už něco málo přes dekádu. Ostrý indie rock s prvky rapu, psychedeliky a elektroniky se snoubí s texty, které bezprostředně zachycují každodennost pomíjivých životů a vztahů. Na Mentu vystoupí s dalšími srbskými hudebníky v rámci spojení s kulturní platformou Hali Gali.

Info

Ment
21.-24. 2. 2024
Lublaň, Slovinsko
web festivalu

foto © Tina Stariha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kam na rajz s Filipem Vondráškem (Mighty Sounds)

redakce 13.06.2024

„Prázdniny servírují všelijaké výzvy a jednou takovou by mohl být výlet do Neapole na australského rodáka Xaviera Rudda.“ Pár tipů na trip.

Pořadatelská: Adam Godziek (Tauron Nowa Muzyka)

redakce 10.06.2024

Jak dlouho jezdíme do Katovic na Tauron Nowa Muzyka? Minimálně deset let o něm píšeme ve Full Moonu, ale někteří z nás pamatují i jeho začátky. Pár otázek pro šéfa.

Kam na rajz se Soňou Borodáčovou (Terén)

redakce 04.06.2024

V současné době pracuje jako intendatka platformy Terén, která propojuje divadelní oblast s dalšími nedivadelními obory a testuje hranice performativního umění. Kam nás pozve?

Protokol: Haštal Hapka

redakce 29.05.2024

Mimo jiné napsal hudbu k jednoaktové opeře pro jazzové kombo, smyčcové kvarteto a ansámbl sólistů, jejíž premiéru uvede bienále NODO. Na jaké hudbě vyrostl?

Kam na rajz s Michalem Vojcechem (Festival Habrovka)

redakce 27.05.2024

Michal Vojcech z festivalu Habrovka zve na tři letní festivaly a jeden podzimní koncert. Co to bude?

Vstupní prohlídka: Stratopilot

redakce 24.05.2024

Debutové EP odráží zkoumání okolního světa i uchování prchavých pocitů. Totéž jsme sledovali v následujícím dotazníčku.

Pořadatelská: Michael Šimon (Selection)

redakce 23.05.2024

Booker Michael Šimon zve na Beth Ditto a taky doporučuje unikátní vtipnou elektroniku reflektující témata přistěhovalectví, identity a střetu kultur. Co víc?

Protokol: Brother Michael (Psymon Spine)

redakce 16.05.2024

V našem protokolu jsme vyzpovídali klávesistu a producenta Brother Michaela, abychom nahmátli hlubší kořeny kapely.

Kam na rajz s Bárou Hodonickou (Regiony)

redakce 15.05.2024

„Jedinečná atmosféra, očekávaná i naprosto náhodná setkání dělají z divadelního Hradce to jediný místo, kde v červnu chce a musí být každý,“ říká ta, která žije kulturou.

Vstupní prohlídka: Lament

redakce 13.05.2024

Apokalyptické vize i sociální kritika, poezie, u které se tančí. A dvojice Lament v naší čekárně u příležitosti aktuálního alba.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace