Články / Sloupky/Blogy

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Tamní festival Pop-Kultur se letos koná již popáté a opět je jeho program situován do Kulturbrauerei ve čtvrti Prenzlauer Berg, kde se dříve stáčelo populární místní pivo Schultheiss. Dnes je v areálu o rozloze 25 hektarů hned několik klubů, kina, divadla, muzea, kulečníková herna nebo nahrávací studio. Mezi hvězdy letošního ročníku patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale do programu patří také spousta přednášek, happeningů, výstav nebo promítání. Pár tipů níže, report hledejte v zářijovém Full Moonu.

AFTER THE FALL OF THE WALL. DANIEL BISKUP. PHOTOGRAPHS 1990-1995
A začínáme rovnou výstavou. Daniel Biskup dnes patří k nejvýznamnějším dokumentárním fotografům v Německu, na výstavě v Museum in Kulturbrauerei jsou k vidění dosud nepublikované fotografie z let 1990–1995, které pořídil na svých cestách, zejména po někdejším východním Německu. Jak sami dobře víme, některé zdi není tak jednoduché zbořit.

AH! KOSMOS
Jak se řekne turecky čaro? Projekt místní rezidentky Başak Günak, který spojuje hypnotickou hudbu, blízkovýchodní mystiku i ostrou a vpravdě berlínskou elektroniku. K debutu na Denovali nepustí jen tak někoho, novinka Beautiful Swamp je ale ještě mnohem chutnější. Tajný favorit ročníku? Dost možná.

AWA KHIWE
Pod tímto pseudonymem se skrývá rapperka Awakhiwe Sibanda původem ze Zimbabwe, jejíž debutové album se objeví na podzim na značce Outhere Records. Tribální rytmy versus urban diktát a texty plné vlastních příběhů z nelehkého dospívání v chudé oblasti Makokoba, kde vycházející africká hvězda vyrůstala. První tři písmena jejího nicku mají navíc další význam, o kterém Awakhiwe ráda mluví – jde totiž o zkratku pro heslo African Woman Arise.

LITTLE ANNIE & PAUL WALLFISCH
Paula Wallfische znáte ze všemi milované Botaniky nebo poslední sestavy legendárních Swans, kromě toho ale natočil hned několik desek s výjimečnou newyorskou šansoniérkou Little Annie. Ta během své dlouhé kariéry spolupracovala například s Crass, Coil nebo Leem „Scratch“ Perrym a už dávno patří k legendám města, které nikdy nespí. Dvojice má těsně před vydáním nového (a skvělého) alba Enchantment or Bust, na kterém hostují například Jim White (Dirty Three), Kid Congo Powers (The Bad Seeds nebo The Cramps), Brian Viglione z Dresden Dolls nebo Kristof Hahn (Swans).

MAARJA NUUT & RUUM
Další lásky, tentokrát z Estonska. Housle, abstraktní elektronika a temné příběhy postavené na lidových legendách. Loňské album Muunduja dokáže nadchnout i téměř rok po vydání, koncerty estonské dvojice patří k nezapomenutelným.

OKZHARP & MANTHE RIBANE
Jihoafrická dvojice se potkala na natáčení filmu Ghost Diamond režiséra Chrise Saunderse, který se dodnes stará o všechny jejich vizuály a videa. Dohromady vytvářejí podmanivou a podivuhodnou hudbu, která směle spojuje moderní taneční elektroniku a lásku jihoafrické tanečnice a herečky k jazzu, klasice a gospelu. Určitě zkuste loňské album Closer Apart, které nemohlo vyjít nikde jinde než na Hyperdub.

REPETITOR
Srbské rockové tornádo jménem Repetitor jistě netřeba představovat, Ana-Marija, Milena a Boris odehráli hned několik koncertů i u nás. Každý, kdo jejich kontaktní, intenzivní a energické koncerty zažil, navíc rád půjde ještě jednou. Nová deska na spadnutí, těšíme se.

STEPHEN MORRIS + DANIEL MILLER + GILLIAN GILBERT
New Order se na Pop-Kultur sice nepředstaví, ale to neznamená, že tam nebudou. Bubeník Stephen Morris zde v debatě se šéfem labelu Mute Danielem Millerem představí svou čerstvou knihu Record Play Pause: Confessions of a Post-Punk Percussionist a jeho partnerka v životě i kapele Gillian Gilbert zase předvede hned dva DJ sety.

WHERE DOES A BODY END?
O Swans už byla několikrát řeč a letos se o nich ještě bude mluvit hodně, na Pop-Kultur bude také jedna z mála příležitostí vidět dokumentární snímek Where Does a Body End?, který o kapele natočil italský režisér Marco Porsia. Už trailer napovídá, že půjde o něco opravdu výjimečného, akorát nechápeme jednu věc – proč je proboha uprostřed filmu dvacetiminutová přestávka? Každý návštěvník koncertu Swans moc dobře ví, že dvě hodiny nejsou pro tuhle kapelu žádná míra.

МОЛЧАТ ДОМА
Východní scéna je momentálně v kurzu, kapely jako Glintshake, Lucidvox nebo Shortparis se objevují v programech prestižních festivalů a o ukrajinském fenoménu Alyona Alyona, která se také na Pop-Kultur objeví, se bude brzy mluvit ještě víc. Další z řady by mohla být běloruská trojka Молчат Дома, jejichž živelný a chytlavý post-punk vyloženě nutí k pohybu. Zkuste určitě loňské album Этажи a předsudky si nechte pro sebe... nebo rovnou doma.

Info

Pop-Kultur Berlin
21.–24. 8. 2019 Berlín, Německo
web festivalu

foto © Daniel Biskup

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr 113: „Ani jeden den bez čárky.“

Michal Pařízek 08.09.2023

Ne snad že bychom museli nutně každý den něco udělat, ale zároveň… proč si pak ten den pamatovat? Co kdybychom to zkusili jinak – ani jeden den bez vzpomínky!

Šejkr #112: Zase nejlepší

Michal Pařízek 25.08.2023

Jasné, tohle je emo edice. Kromě pozitivních reakcí snad všech, se kterými jsem včera mluvil, stačilo jen postávat opodál a vstřebávat atmosféru.

Šejkr #110: Ta slza je pravá

Michal Pařízek 28.07.2023

Začátkem devadesátých let se řešilo v showbizu hodně věcí, jedním z těch nejzásadnějších témat bylo, zda slza, stékající po tváři irské zpěvačky Sinead O’Conner...

Pohoda 2023: To nejlepší

redakce 10.07.2023

Nádhera na letišti aneb to nejlepší z letošního ročníku festivalu Pohoda podle redakce, kolegů a dalších přátel.

Šejkr #108: Ještě pár dní...

Michal Pařízek 30.06.2023

Prázdniny. To pro mě věky neplatí, přesto tenhle den vnímám jako jakýsi milník. Startovní čáru. Portál, za kterým je všechno na chvíli jinak.

Šejkr #107: Tenhle způsob léta...

Michal Pařízek 16.06.2023

Nenapadlo by mě, že někdy budu s chutí číst komentáře Martina Fendrycha, který pro nás coby mladé pankáče na začátku devadesátých let znamenal synonymum establishmentu, zla.

Tallinn Music Week 2023: To Nejlepší

redakce 16.05.2023

Nabízíme tradiční výběr toho nejlepšího od zástupců Full Moonu a dalších kolegů i kamarádů, probírala se Eurovize i gotici a tančilo se dokonce i v bačkorách.

Donaufestival 2023: To nejlepší

redakce 09.05.2023

Máme za sebou dva povedené víkendy v rakouském městečku Kremže a jako vždy bylo z čeho vybírat. Prosíme si!

A ten beat smrdí jak punk (O Fvck_Kvltovi)

Zdenko Fajčák 01.05.2023

Punk na Slovensku bol v posledných rokoch bez iskry ako vypraný zapaľovač, vyprázdnené retro v štýle Ein Punkes Buntes.

Sharpe 2023 – to nejlepší

redakce 24.04.2023

Popáté a zase jinak. A zase nejlepší.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace