Zprávy / Festivalové

První letošní koncerty Prague Music Performance

První letošní koncerty Prague Music Performance

redakce | Zprávy / Festivalové | 12.02.2024

Prague Music Performance oznamuje první koncerty letošního roku. Aktuální ročník otevře hudbou vlivného amerického skladatele Jamese Tenneyho. Druhý koncert nabídne nevšední večer složený hned z šesti premiér nových skladeb od čtveřice současných autorů.

Klavírista, skladatel a hudební teoretik James Tenney (1934–2006) ve své hudbě kombinoval všechny stěžejní přístupy užívané avantgardními skladateli druhé poloviny 20. století, od minimalismu a improvizace přes počítačovou hudbu a mikrotonalitu až po magnetofonovou hudbu. Tenney spolupracoval se Stevem Reichem, Philipem Glassem, Terrym Rileym, La Monte Youngem, ale i s ikonami experimentální hudby Johnem Cagem nebo Harry Partchem. Koncertní provedení Postal Pieces je poctou autorovi, který prolamoval bariéry a zanechal trvalou stopu v dějinách avantgardní hudby. Jeho skladby provedou soubory, k jejichž členům patří Gareth Davis, Dario Calderone, Elia Moretti, Roxana Hädler a další hudebníci.

Koncert 6 Premieres je dalším z projektů, jimiž festival a institut Prague Music Performance iniciuje a uvádí premiéry nových děl. Tentokrát jich bude hned šest v průběhu jediného večera. Kompozice švýcarského skladatele Rolanda Dahindena Talking With Trane je imaginárním rozhovorem autora s Johnem Coltranem a prozrazuje inspiraci Coltraneovými skladbami Giant Steps nebo Naima. Notace další Dahindenovy skladby Action Music je pro změnu inspirována gestickou malbou Jacksona Pollocka. Kompozice Didrika Ingvaldsena I left Berlin two weeks ago… vypráví příběh o tom, jaké to je, pobývat na určitém místě, pak ho opustit a po nějaké době se zase vrátit zpět. K další skladbě Mysteries Ingvaldsena inspirovala kniha nositele Nobelovy ceny za literaturu Knuta Hamsuna. Autorem skladby Quod est in nomine? je norský skladatel a perkusionista Dag Magnus Narvesen, zatímco český skladatel Jan Dobiáš pro PMP Ensemble a sbor Doodles zkomponoval skladbu Rozdvojení téhož, která v průběhu koncertu rovněž zazní.


Na jaro letošního roku připravuje Prague Music Performance také vydání kompletu 8 CD se záznamem světové premiéry opery Anthonyho Braxtona Trillium X, kterou uvedl loni v létě v DOX+, a studiovou verzí nahrávky z Darmstadtu pod vedením švýcarského dirigenta Rolanda Dahindena.

Info

Prague Music Performance
web festivalu

foto © se svolením Prague Music Performance

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Festival Spectaculare má kompletní program

redakce 20.02.2024

Headlinery jsou britský hudební inovátor Clark, oxfordští Mammal Hands nebo ambientní Loscil & Lawrence English.

Panteón Rococó na Mighty Sounds

redakce 14.02.2024

Jejich charakteristický styl vychází z punku, ska, reggae, salsy i mariachi. To vše transformuje na podiu osmičlenný soubor v masu energie.

Brutal Assault: dřevní thrash i stoner

redakce 13.02.2024

Kapela Baroness, která byla se svým ambiciózním albem Gold & Grey nominovaná na Grammy, přiveze do pevnosti své nejnovější šesté studiové album Stone.

Blues Alive přiveze držitele Blues Music Awards nebo Grammy

redakce 06.02.2024

Zahrají například Cedric Burnside, Eric Bibb, Albert Castiglia nebo Chuck Prophet.

JazzFestBrno přiveze Samaru Joy, Chrise Bottiho, Snarky Puppy, Bélu Flecka i Laufey

redakce 31.01.2024

Úvodní vystoupení Nduduza Makhathiniho zahajuje novou koncertní řadu Club Life.

Tallinn Music Week oznámil první jména

redakce 28.01.2024

Tallinn Music Week je jedním z nejuznávanějších eventů nové hudby, městské kultury a klíčových networkingových akcí.

Metronome Prague přiveze Michaela Kiwanuku

redakce 26.01.2024

Michael Kiwanuka zpívá vřelým hlasem o úzkosti i naději, o rasismu a policejní brutalitě, víře v sebe sama i o tom, co dnes znamená být lidskou bytostí.

Pohoda organizuje v Kyjive jednodňový festival

redakce 25.01.2024

Po dvoch rokoch krutej ruskej agresie je dôležité ukázať Ukrajinkám a Ukrajincom podporu a spolupatričnosť aj priamo v ich krajine.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace