Články / Seriály

Šejkr #105: Joyride

Šejkr #105: Joyride

Michal Pařízek | Články / Seriály | 19.05.2023

„Počkej, moje DJka Karin je Češka, musím vás hned seznámit.“ S Richardem Fosterem si povídáme v tallinnském klubu Uus Laine, kolem nás prochází rapper Bemz, který před chvílí dohrál parádní set, což mě nutí ke zdvižení palce a pokývnutí na pozdrav. Richard nás seznamuje a z krátké debaty vyplyne zmíněné zjištění. Nádherná náhoda, čistá radost. Jako téměř celý letošní Tallinn Music Week. Joyride.

Nemám potřebu si stěžovat, ale občas je to přece jen únavné. Máš se, cestuješ pořád někde, nechávají se občas slyšet přátelé. A mají samozřejmě pravdu, i když… nic není samo sebou. Do Tallinnu jedu trochu v tenzi, před létem je ve Full Moonu vždycky třeba řešit hodně věcí, tenhle výlet byl tak trochu navíc a nečekaný. A už před ním bylo jasné, že návrat bude těžký. Nicméně jaro v Tallinnu všechno smázlo, po několika předchozích návštěvách uprostřed zimy mě najednou vítá úplně jiné město. I temné uličky starého města se najednou rozsvítily, o kulturním brownfieldu Telliskivi, který se rozrůstá snad každý týden, nemluvě. Na každém rohu bar, restaurace nebo klub, fotografické muzeum, pingpongové stoly, lehátka a další. Kulturní život z města se prý přesouvá sem, nedivím se. I když je tu na mě možná až příliš útulno, napadá mě několikrát, naštěstí je tu i okouzlující punková díra Sveta Baar.

Ještě během koncertu Bemze píšu Davidovi z Heartnoize, že by ho měli booknout už jen proto, že rapper vypadá jako Marselus Wallace a DJka trochu jako Nora Třísková. (licence) S Karin si povídáme asi půl hodiny, z debaty vyplyne, že odjela před sedmi lety studovat do Glasgow, kde nakonec zůstala. A dneska doprovází Bemze, který se stal jako první rapper skotským Act of Year podle stanice BBC. Podle koncertu naprosto zaslouženě. Potěšilo, že Naty zná Full Moon, prý si ho kupovala ještě než odjela pryč. Bavíme se o různých věcech, stěžuje si, že se k lidem z Glasgow chovají v Londýně přezíravě, alespoň nějaké jistoty zůstávají. Milé setkání, vracím se zpět do Sveta Baar, kde jsem v půlce drtivého setu nechal 52 Hertz Whale, snad to ten klub přežil. (Přežil.)

Podobných setkání bylo na letošním Tallinn Music Week hned několik. S brazilským hudebníkem Joãem Selvou se bavíme o jeho potřebě vidět pozitiva, John Robb při prezentaci knihy The Art of Goth (brzy ve Full Moonu) sází s kamennou tváří jeden fór za druhým. Následnou debatu s Ivanem Novakem z Laibach o první cestě jeho kapely na tehdejší Západ opouštím nerad, ale koncert Tullikki Bartosik (kterou jsem podobně jako Bemze v programu objevil jen proto, že mi jejich tracky poslali v rámci programu Listening Session) nepočká. A je to správné rozhodnutí, Tullikki je objev jako hrom, hraje na akordeon, ale myslete spíš na Pauline Oliveros než na Radůzu. Silné, vtahující vystoupení, letošní deska Playscapes je možná ještě lepší. S Tuulikki se pak potkáme zrovna ve chvíli, kdy si její desku kupuji, řeč dojde i na její oblíbené Roxette, a nejen proto, že kamarád Koen, který nás seznamuje, měl jejich tričko včera na sobě. Pár dní po návratu najdu v poště starý mail, kterým mě Tuulikki na svůj festivalový koncert zve, trestuhodně jsem ho propásl, ji naštěstí ne. Píšu jí rovnou s omluvou, ona obratem mile odpovídá a domlouváme se na brzký rozhovor. Poslední mail uzavírá pozdrav Per Gessle forever a modré srdíčko, připadám si privilegovaně. O několik hodin později najdu v Erpetu při prohlídce výstavy 4 + 4 dny v pohybu (mírně sugestivní) heslo Všechno není všech a věci zase jednou zaklapnou. Není.

Dneska v osm večer na Radiu 1 pochopitelně Tuulikki a Bemz, ale také parádní nový singl Tamara, přijdou taky Emil Amos, EABS nebo Blanco Teta. A Time to Blossom.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto @ 4 + 4 dny

tracklist:
Damien – Avoid Large Places
EABS meets Jaubi – People in Between
Lunch Money Life – Telecommunion
Fvck_Kvlt – Geiss-Zen
Blanco Teta – La luz
Emil Amos – Moving Target
Mong Tong – Forest Show
Decisive Pink – Dopamine
Harrison – Inthecoupe
MC Yallah – Mbakebere
Snazzback – In Tide feat. Grove
Tony Allen & Adrian Younge – Don't Believe the Dancers
Nusantara Beat – Borondong Garing
Crimi – Giannina
Sven Wunder – Easy Going
Bemz – Raging Bull feat. Sean Focus
EABS meets Jaubi – Judgement Day
EABS meets Jaubi – Raise Your Hearts, Drop Your Guns
Dip In the Dub – La Cumbia Del Sufi Que No Sabía Baila
Acid Klaus – You're A Freak ft. Philly Piper
Tamara – Kolty
Night Beats – Thank You
Adela Mede & Dasa – Tok
Blanco Teta – Hoy No
Modern Cosmology – A Time to Blossom
Nevaris – Disruption
The Underground Youth – I Thought I Understand
Tuulikki Bartosik – Reval:Pettäsaamislugu
Tindersticks – You’ll Have to Scream Louder

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Protokol: Brother Michael (Psymon Spine)

redakce 16.05.2024

V našem protokolu jsme vyzpovídali klávesistu a producenta Brother Michaela, abychom nahmátli hlubší kořeny kapely.

Kam na rajz s Bárou Hodonickou (Regiony)

redakce 15.05.2024

„Jedinečná atmosféra, očekávaná i naprosto náhodná setkání dělají z divadelního Hradce to jediný místo, kde v červnu chce a musí být každý,“ říká ta, která žije kulturou.

Vstupní prohlídka: Lament

redakce 13.05.2024

Apokalyptické vize i sociální kritika, poezie, u které se tančí. A dvojice Lament v naší čekárně u příležitosti aktuálního alba.

Pořadatelská: Tomáš Jarkovský (Regiony)

redakce 11.05.2024

Na jaké divadelní představení a festivaly nás pozve vášnivý divadelní nadšenec a ředitel Draku? Regiony a nejen ty.

Vstupní prohlídka: Jonathan Roy

redakce 06.05.2024

„Je to alternativní, psychedelické, popové i písničkářské. Zvláštní a zároveň cool,“ láká zpěvák. Na desku i na koncert v Kasárnách. Vstupní průklep.

Pořadatelská: Ivo Lorenc (MeetFactory)

redakce 02.05.2024

Kytarista několika brněnských kapel a produkční MeetFactory v pořadatelské rubrice.

Protokol: Alex Stephens (Strawberry Guy)

redakce 26.04.2024

Jahodový kluk se s námi podělil o nejdůležitější alba, hudební guilty pleasures a písně, u kterých pláče jeho srdce. V květnu ho uslyšíte v Praze.

Preview: Dunk!festival

redakce 25.04.2024

Lineup štandardne ponúka velikánov žánru ako This Will Destroy You, sleepmakeswaves, Emma Ruth Rundle, ako i menšie, no nemenej zaujímavé projekty z celého sveta.

Vstupní prohlídka: ||ALA|MEDA||

redakce 24.04.2024

Jejich čerstvá novinka Spectre 02 vyšla minulý týden pod labelem Brutality Garden. Už tento týden ji můžete slyšet naživo na bratislavském Sharpu, o týden později v Praze, v červenci na…

Pořadatelská: Martina Lesner (United Islands of Prague)

redakce 18.04.2024

Položili jsme několik otázek hledačce nových talentů, bookerce a dramaturgyni festivalů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace