Zprávy / Festivalové

Slunovrat Winter Edition 2023

Slunovrat Winter Edition 2023

redakce | Zprávy / Festivalové | 02.11.2023

Winter Edition, tedy zimní verze festivalu Slunovrat, byla zpočátku jen příjemnou možností pro všechny fanoušky potkat se jeden večer u zajímavé hudby v poločase mezi jednotlivými ročníky letního festivalu. Po přesunu z Hradce nad Moravicí do Opava se z Winter Edition stal plnohodnotný dvoudenní festival plný hudby, besed s inspirativními hosty, divadla, slam poetry či tolik oblíbených komentovaných prohlídek historických budov. Letos proběhne v Opavě ve dnech 3. a 4. listopadu.

Zážitkem pro všechny návštěvníky bude nepochybně vystoupení „Blues Woman“ Shanny Waterstown, která svým hlasem představuje bluesovou, jazzovou a soulovou hudbu na světové úrovni. Americkou hvězdu festivalů v mnoha evropských zemích, která byla poctěna otevřít koncerty takových mistrů jako James Brown, Buddy Guy nebo Louisiana Red, doprovodí kapela. Totéž nepochybně platí pro pětaosmdesátiletou světovou legendu Laca Decziho a jeho skupinu Celula New York.


Slovenské duo Hmlisto již návštěvníci Slunovratu dobře znají, stejně jako Petra Liharta, ať už jako samostatného písničkáře si člena skupiny Majerovy brzdové tabulky. Poprvé je ale budou moci shlédnout dohromady v jejich společném projektu Česko-slovenská. Album s tímto názvem získalo ocenění Radio Head Awards za nejlepší slovenskou folkovou desku loňského roku.

Proč Alláh stvořil kalašnikov? Co se dočtete a co nedočtete v knize Putinova válka? O tom a mnoha a mnoha dalších tématech budou na Winter Edition hovořit Pavel Pawlusch Novotný, David Miřejovský a Pavel Polák. S ostřílenými válečnými reportéry bude zasvěceně debatovat vojenský kaplan a účastník řady zahraničních válečných misí Kamil Vícha.

Dlouhodobá podpora slam poetry se Slunovratu a především jeho publiku zúročí ve hvězdně obsazené Slam poetry exhibice. Zúčastní se jí medailisté a finalisté Mistrovství ČR i Mistrovství Evropy ve Slam poetry Ryška Riot, Jura Juráň, Dejv a Vašek z Aše. Diváci budou během klání bodovat jednotlivé slamy, aby nakonec sami vyhlásili vítěze. Na regulérnost soutěže budou dohlížet slon a žirafa, protože se uskuteční přímo v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea v Opavě.

V nabídce už tradičně nemůže chybět ani divadlo. Pořadatelé pro Vás připravili představení s lákavou místní tématikou - hru SALOME, která je zasazená do temného období jesenických dějin. Hra ochotnického souboru Na hraně z Jesenicka je koncipovaná jako muzikál, odehrává se v létě roku 1651 a zpracovává téma jesenických čarodějnických procesů skrze osudy obyčejných lidí, z nichž okolí a soukolí dějin vytvořilo nepohodlné osoby a původce všech strastí. Historické reálie se lehce prolínají s příběhem Milady Horákové.

Návštěvníci Slunovratu již vědí, že pořadatelé velmi dbají na to, aby se všechna setkání odehrávala v kulisách historických budov Opavy. Winter Edition 2023 se letos kromě kostela sv. Janů a již zmíněné Historické budově Slezského zemského muzea odehraje premiérově také v kostele sv. Václava. Díky spolupráci se Slezským zemským muzeem také budeme moci pozvat návštěvníky na vyhledávané komentované prohlídky do míst, kam se jinak nemohou dostat. Tím prvním bude Blücherův palác na Masarykově třídě, tato ikonická kulturní památka, která již není delší dobu běžně přístupná veřejnosti. Druhá atraktivní komentovaná prohlídka povede do Janottovy vily na Tyršově ulici sloužící dnes jako veřejná odborná knihovna instituce, která mimo knihovní fond ve své sbírce zpřístupňuje také cenné historické středověké rukopisy, prvotisky a silesiaka.

Info

Slunovrat Winter Edition 2023
3.–⁠4. 11. 2023
Opava
Fb událost

foto © se svolením festivalu Slunovrat

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Festival Spectaculare má kompletní program

redakce 20.02.2024

Headlinery jsou britský hudební inovátor Clark, oxfordští Mammal Hands nebo ambientní Loscil & Lawrence English.

Panteón Rococó na Mighty Sounds

redakce 14.02.2024

Jejich charakteristický styl vychází z punku, ska, reggae, salsy i mariachi. To vše transformuje na podiu osmičlenný soubor v masu energie.

Brutal Assault: dřevní thrash i stoner

redakce 13.02.2024

Kapela Baroness, která byla se svým ambiciózním albem Gold & Grey nominovaná na Grammy, přiveze do pevnosti své nejnovější šesté studiové album Stone.

První letošní koncerty Prague Music Performance

redakce 12.02.2024

Prague Music Performance uvede hudbu avantgardisty Jamese Tenneyho i koncert šesti premiérových skladeb v jediném večeru.

Blues Alive přiveze držitele Blues Music Awards nebo Grammy

redakce 06.02.2024

Zahrají například Cedric Burnside, Eric Bibb, Albert Castiglia nebo Chuck Prophet.

JazzFestBrno přiveze Samaru Joy, Chrise Bottiho, Snarky Puppy, Bélu Flecka i Laufey

redakce 31.01.2024

Úvodní vystoupení Nduduza Makhathiniho zahajuje novou koncertní řadu Club Life.

Tallinn Music Week oznámil první jména

redakce 28.01.2024

Tallinn Music Week je jedním z nejuznávanějších eventů nové hudby, městské kultury a klíčových networkingových akcí.

Metronome Prague přiveze Michaela Kiwanuku

redakce 26.01.2024

Michael Kiwanuka zpívá vřelým hlasem o úzkosti i naději, o rasismu a policejní brutalitě, víře v sebe sama i o tom, co dnes znamená být lidskou bytostí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace