Články / Recenze

Snový trip Coals

Snový trip Coals

Vojtěch Rakouš | Články / Recenze | 22.09.2020

Kacha Kowalczyk a Łukasz Rozmysłowski působí coby Coals od roku 2014. V začátku byli srovnáváni s rovněž polskou kapelou The Dumplings, ale hned na svém debutu Tamagotchi (2017) se odlišili alternativnějším zvukem a výraznějším odklonem od polštiny k angličtině. O rok později se posunuli jiným směrem, když vydali EP Klan s hiphopovými kolaboracemi, ovšem kombinace dream popu, elektroniky i folku jim zůstala. Nově přichází s ještě rozmanitějším zvukem.

Album Docusoap nabízí hned v první písni Pearls snovou, pro Coals typickou atmosféru a jako celek působí až meditativně. V Bitter Cold zase rozvíjí výraznější elektronický podkres. Následuje track Sleepwalker, který z původního poklidného tempa přechází do aktuální trapové produkce, neobvykle se objevuje vokál Rozmysłowského a Kowalczyk zase používá na své poměry nevšední polohy hlasu. Jako by Coals chtěli dokázat, že ve svém vývoji neustrnuli.

Na Docusoap se nachází i minimalistické využití klasických hudebních nástrojů, které tu nadchne, tu zase uspává. Naopak fanoušci experimentální produkce ocení zvukovou nekonvenčnost, díky níž místy pochybujete o funkčnosti vašeho přehrávače. Ne, nevypadává jack, to Coals, když chtějí skončit uprostřed songu, tak to klidně udělají, viz přechod mezi údernou skladbou Oblivion a klidnou Plasma. Jakmile deska evokuje pocit předvídatelnosti, překvapí tak, až to může být nepříjemné, na druhou stranu jsou tu skladby bez schopnosti zaujmout (Loops, Sugar).

Kowalczyk se v textech vyjadřuje k vlastním niterným bojům, nebojí se vyjádřit svou nejistotu pramenící ze všedních situací. Podobně jako televizní žánr docusoap i ona dokumentuje problémy obyčejných lidí, například v písni Dove popisuje sebetrýznivé radosti a naráží na trend ASMR. Slova ovšem místy zanikají, jako by měla být pouhým doplněním zvukové stránky.

Docusoap imponuje atmosférou srovnatelnou s Beach House, ale progresivnější produkcí dělá z Coals osobité představitele současné indiepopové scény. Snový, melancholický ostrov Docusoap je náročné opustit, stejně jako se na něj dostat. Lákavě ambivalentní, inspirativní nahrávka.

soutěž (pro registrované) o dvě vstupenky na pražský koncert Coals probíhá do 2. října 2020 zde

Info

Coals – Docusoap (Pias, 2020)
spotify kapely

Živě:
Coals (pl)
5. 10. 2020 19:30
Café V lese, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Po každé noci přijde nový den (Iro Aka)

obraz 23.10.2020

Sami autoři již názvem alba odkazují na japonský výraz „ukiyo“, který byl dříve v buddhistické tradici překládán jako „svět bídy“.

Malá zvuková evoluce (Pontiac Streator)

Jakub Koumar 21.10.2020

Pontiac Streator je i spousta experimentování, odkazů na současnou taneční scénu, a především přirozené přelétávání mezi různými styly.

Černá hudba v éře postnihilismu (Porenut)

Tomáš Kouřil 19.10.2020

Porenut se po textové a vizuální stránce naplno oprostili ode všech blackmetalových klišé a zároveň hudebně dozráli.

Hodnota rezonancie (White Place)

Matej Kráľ 17.10.2020

Čo znamená zaplniť biele miesto? Album Room od White Place je kompozičné nadýchaný slovenský projekt.

Alebo sú to len stromy (Jeseň)

Matej Kráľ 07.10.2020

Jeseň je najdivnejši slovenský pop. Prvoplánovou optikou môže človeku prísť dokonalé práve to, že svojím pôvodom napĺňa podstatu žánru bedroom pop.

Divé vtáky so slzami na výšivkách (Edúv syn)

Kristína Valachová 28.09.2020

Po lyrickom úvode sa ťaživá atmosféra piesne Nekonečný príbeh stáva až morbídnou... Po tohtoročnom EP I. vzniklo v júni ďalšie s názvom Plakala.

Jízda kolem slunného pobřeží (Disheveled Cuss)

Ondřej Rudel 25.09.2020

Kytarista a pedálový kouzelník ze skupiny Tera Melos Nick Reinhart vyměnil složité a někdy až chaoticky znějící rytmy math rocku za grunge a power pop.

Sofistikovaný meditačný mood (Owen Pallett)

Matej Kráľ 18.09.2020

Ostrov je pre Palletta samota aj prázdnota, na ktorú vôbec netreba nahliadať výhradne negatívne. Objavujú sa v nej totiž obligátne úlomky svetla.

Omamnými bylinkami vyvoněná potní chýše (Fadex)

Vadim Petrov 16.09.2020

Fadex se dlouho utápěl v různých podobách dubstepu – pomalém, rychlém, smutném, veselém, sám poznal, že už stačilo.

Věčně pomíjivé pocity (Aiko)

Michaela Šedinová 14.09.2020

Album spojuje příjemné stránky popu s upřímnými texty, které odkrývají často bolestivé hledání sebe sama i k ostatním bytostem.