Články / Recenze

Snový trip Coals

Snový trip Coals

Vojtěch Rakouš | Články / Recenze | 22.09.2020

Kacha Kowalczyk a Łukasz Rozmysłowski působí coby Coals od roku 2014. V začátku byli srovnáváni s rovněž polskou kapelou The Dumplings, ale hned na svém debutu Tamagotchi (2017) se odlišili alternativnějším zvukem a výraznějším odklonem od polštiny k angličtině. O rok později se posunuli jiným směrem, když vydali EP Klan s hiphopovými kolaboracemi, ovšem kombinace dream popu, elektroniky i folku jim zůstala. Nově přichází s ještě rozmanitějším zvukem.

Album Docusoap nabízí hned v první písni Pearls snovou, pro Coals typickou atmosféru a jako celek působí až meditativně. V Bitter Cold zase rozvíjí výraznější elektronický podkres. Následuje track Sleepwalker, který z původního poklidného tempa přechází do aktuální trapové produkce, neobvykle se objevuje vokál Rozmysłowského a Kowalczyk zase používá na své poměry nevšední polohy hlasu. Jako by Coals chtěli dokázat, že ve svém vývoji neustrnuli.

Na Docusoap se nachází i minimalistické využití klasických hudebních nástrojů, které tu nadchne, tu zase uspává. Naopak fanoušci experimentální produkce ocení zvukovou nekonvenčnost, díky níž místy pochybujete o funkčnosti vašeho přehrávače. Ne, nevypadává jack, to Coals, když chtějí skončit uprostřed songu, tak to klidně udělají, viz přechod mezi údernou skladbou Oblivion a klidnou Plasma. Jakmile deska evokuje pocit předvídatelnosti, překvapí tak, až to může být nepříjemné, na druhou stranu jsou tu skladby bez schopnosti zaujmout (Loops, Sugar).

Kowalczyk se v textech vyjadřuje k vlastním niterným bojům, nebojí se vyjádřit svou nejistotu pramenící ze všedních situací. Podobně jako televizní žánr docusoap i ona dokumentuje problémy obyčejných lidí, například v písni Dove popisuje sebetrýznivé radosti a naráží na trend ASMR. Slova ovšem místy zanikají, jako by měla být pouhým doplněním zvukové stránky.

Docusoap imponuje atmosférou srovnatelnou s Beach House, ale progresivnější produkcí dělá z Coals osobité představitele současné indiepopové scény. Snový, melancholický ostrov Docusoap je náročné opustit, stejně jako se na něj dostat. Lákavě ambivalentní, inspirativní nahrávka.

soutěž (pro registrované) o dvě vstupenky na pražský koncert Coals probíhá do 2. října 2020 zde

Info

Coals – Docusoap (Pias, 2020)
spotify kapely

Živě:
Coals (pl)
5. 10. 2020 19:30
Café V lese, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pokus o digitalizáciu energie (Khruangbin)

Matej Žofčín 06.07.2024

Ich štúdiové albumy síce nedosiahli u kritikov obrovského obdivu, to sa ale nedá povedať o ich živých vystúpeniach.

Nevšedné metafory (Herbal Dentists)

Jakub Veselý 29.06.2024

Debut Herbal Dentists prináša originálny zvuk a rozmanitosť, hrá sa s pocitmi a buduje temnú atmosféru.

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace