Články / Recenze

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík | Články / Recenze | 17.04.2024

Malcuth a Facutum vydali v prosinci debut na americkém labelu Vale, který sdružuje umělce na poli vpřed hledící taneční hudby. Album dvou českých producentů vznikalo dva roky a je výrazným příslibem multižánrově orientované elektronické scény.

Nahrávku otevírá skladba Closure, ve které debutující zpěvačka Babi a její éterické vokály „I've seen you in sunsets // I've seen you in dawns“ rezonují za doprovodu atmosférických synthů a valivých basů. V hlasu a textu se odráží trhliny synapticky bolestných vzpomínek na předchozí milence, vlny klamu a touhy po sebepřijetí. K výpravné skladbě vyšel i vizuálně bohatý, propracovaný videoklip plný znepokojivě symbolických metafor na téma iluze a sebe-projekce, režírovaný filmařem Farazem Alamem.

Určitý mezinárodní přesah a odkaz na americkou bass music je znát v titulní skladbě Alter, na které jim přizvukoval mladý floridský producent Floret Loret. Spolu vynalézavě proplétají mohutné těžší groovy a jazzem zalité, povědomé hiphopové smyčky. Následují leftfieldově orientované halftime skladby Allure a Giants, ve kterých nekompromisní syntetické bicí umocňují granulární syntézou prohnané basové textury a plochy. Místy se opisují v opakujících smyčkách a nezaujmou takovou silou a invencí jako skladby, na kterých jsou vokální a produkční otisky zahraničních hostů.


Album vrcholí dvojskladbou Solitude, na jejíž druhé části spolupracovali Malcuth a Facutum se zářivým bristolským producentem Grey Codem. Solitude odráží současný, umělecky orientovaný zvuk drum and bassu, postavený na melancholicky valících se synthech a prosvítající naději ve světě izolující samoty alternované reality a futuristického techno-optimismu. Kontrastní emoce vysvitnou naproti temně dystopické, technologiemi prorostlé budoucnosti, ve které se často topila značná část genericky neurofunkové produkce poslední dekády.

Malcuth a Facutum však jdou vlastní cestou multižánrových objevů ve sféře bass music, intenzivně propisují vlivy filmu, zalité texturálním sound designem, který doprovázejí složitá aranžmá s hutným emociálním podtextem. Alter zanechá trvalé dojmy a odmění otevřené posluchače detaily otevírajícími obraznost s každým novým poslechem. Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Info

Malcuth & Facutum –⁠ Alter (Vale, 2023)
Bandcamp vydavatelství

foto © Jiří Macháček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace