Články / Recenze

Aye, captain! (The Longest Johns)

Aye, captain! (The Longest Johns)

Jiří V. Matýsek | Články / Recenze | 16.02.2024

Při pohledu z pláže s drinkem v ruce nebo z bezpečí mola je to romantika. Moře je ale stále, navzdory novým technologiím, místem, kde příroda dává jasně najevo, kdo je na téhle planetě pánem. Oceán je i symbolem dobrodružství, múza, ztělesnění temné romantiky, po staletí zdroj obživy vydobyté v krajním nebezpečí.

Všechno tohle se skrývá v hudbě bristolské party The Longest Johns. Názvem pomrkávajícím na piráta z románu Roberta Louise Stevensona se obracejí k tzv. sea shanties, tedy subžánru lidové hudby, k halekačkám, kterými si „námořníci zaháněli nudu při dlouhých plavbách, ale také se jimi dorozumívali se členy posádky během noci nebo je využívali pro koordinaci pohybů při tahání lan a zvedání plachet“, jak praví promo.

Britské trio ale nenabízí jen moderně uchopený původní materiál. V jejich diskografii tak najdeme píseň o Titanicu nebo svérázné pojetí čistě současného problému, tedy věčných sporů s GPS navigací v autě. Na aktuální, již deváté studiovce Voyage pokračují v nastoleném kurzu, přesto je tu náznak směřování do nových vod. Čím dál tím častěji tu totiž zaznívají hospodské popěvky – opile houpavá Mutiny si v doprovodu vystačí jen s akustickou kytarou a cinkáním sklenic – a spíše „suchozemské“ záležitosti, u nichž nelze neslyšet obrysy akustického folk/punku.

Leaving of Liverpool nebo na Dylanovu Maggie’s Farm odkazující skladba Maggie’s Ship jsou příjemným oťukáváním nových teritorií. Základy jsou to ostatně stejné a anglické námořnické popěvky se jasně odrazily i v lidové muzice na druhé straně oceánu. A taková Proud Mary, kterou v roce 1966 napsali a nahráli Creedence Clearwater Revival, se v podání The Longest Johns vlastně obloukem vrací k tušeným kořenům.

The Longest Johns pracují s hudební univerzalitou, která je tak nějak domácká a povědomá napříč západním světem. Songy jako Shawneetown nebo One Hundred Feet si vystačí s naprosto minimálními prostředky – v prvém případě je to jasně daný dupavý rytmus, který zpěv postrkuje, v tom druhém zůstávají jen překrásné vokální harmonie. A přesto je jejich účinek téměř omamující a rozechvívající dávné atavismy, které by nám, středoevropským suchozemským krysám, vůbec neměly být vlastní. Jenže, je to jinak.

Info

The Longest Johns - Voyage (Jetsam, 2024)
Bandcamp

živě:
Colours of Ostrava presents: The Longest Johns (uk)
22. 2. 2024 19:30
Rock Café, Praha
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Historky otců zakladatelů budou těžko hledat čtenáře (Neviditelné řemeslo)

Martin Šinkovský 14.04.2024

I když autoři textu opakovaně tvrdí, jak složitě se jejich práce vysvětluje a obhajuje, skutečností je, že základní pravidla a kompetence jsou jednoduché a logicky vyvoditelné.

Marko Damian a úpadok menom Skeeter

Matej Žofčín 09.04.2024

Od konceptu zdanlivo upustil, upustil aj od unikátného frázovania, ostali len spievavé refrény a téma lásky, ktorá je však omnoho plytkejšia ako na debute.

Kolekce rozmanitých emocí (Page Turners)

Tereza Bartusková 01.04.2024

Deska vypráví nejen o lásce, ale i o smutku nebo touze po nedosažitelném, vděčnosti, a především o minulosti, nad kterou čas od času lpíme všichni.

Dva svety (Eva Sajanová & Dominik Suchý)

Veronika Vagačová 29.03.2024

Dvaja interpreti známi zo svojich vlastných projektov v rámci alternatívnej scény sa nedávno spojili pri albume Decision Paralysis.

Hudba ze zapomenutých míst minulosti (Garlands)

Filip Peloušek 25.03.2024

Jejich pojetí rocku s prvky gothic punku nedává moc prostoru pro jednoduchou zaměnitelnost.

Esence The Beatles (Milan Bátor)

Jiří V. Matýsek 10.03.2024

Hudba tu plyne s fantastickou lehkostí, při pozornějším poslechu ale jasně vyplývá komplexnost, s níž se musel opavský kytarista vyrovnat.

Dobro došli u bad trip (Nemeček)

Dan Sywala 19.02.2024

Ke slunné Makarské se blíží nevyzpytatelná tma. To je výjev, který bych přál cestovatelům, kteří se spokojí s prvoplánovým strávením letní dovolené.

Zápas agresívnej klubovej estetiky s distingvovanosťou orchestrálneho zvuku (julek ploski)

Dušan Šuster 12.02.2024

Left field je defenzívna bejzbalová pozícia a hráč, ktorý ju zastáva, býva vraj najosamelejším na ihrisku.

Jednoduchá každodennost světa (Moře dní)

Veronika Tichá 25.01.2024

Deska je mixem nostalgických stesků i veselí v podobě melancholických balad, bedroom popových lovesongů nebo rychlejších kytarovek.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace