Zprávy / Pozvánky

Východ slunce v ostravské galerii Plato

Východ slunce v ostravské galerii Plato

redakce | Zprávy / Pozvánky | 16.06.2022

Východ slunce na zahradě a živé sety experimentální hudebnice Antoniny Nowacke a postambientního dua Misty Picture. Ve spolupráci s kolektivem Gin&Platonic.

Antonina Nowacka je audiovizuální umělkyně, polovina temného industriálního dua WIDT a členka enigmatického projektu Mentos Gulgendo. Její sólová tvorba se zaměřuje výhradně na propojení hlasu s duševními stavy, schopnost komunikovat beze slov a řečový aparát jako takový. Toto zaměření ji dovedlo k šestiměsíčnímu studiu tradiční hudby v Indonésii, kde také navštívila jeskyni Seplawan. Ozvěny jeskyně a hodiny strávené v závratné tmě daly vzniknout řadě vokálních motivů bez doprovodu – sténání, zpěvy, hučení a výkřiky beze slov se setkaly s miliony let starými fasádami kamenných zdí. Tuto zkušenost poté Antonina zužitkovala v obdobných zvukových podmínkách polské pevnosti Modlin, čímž vzniklo album Lamunan (indonéské slovo pro „snění“ nebo „fantazii“). Volně plynoucí kompozice Antoniny posluchače přenesou mimo prostor a čas.

Společný hudební projekt Barbory Dehaen Polcerové (Enchanted Lands) a Wima Dehaena (Benelux Energy, Mango Object) Misty Picture prozkoumává přitažlivé aspekty soundfontů a digitálního prostředí. Jejich debutová deska Lens Blossom vyšla loni u legendárního kazetového labelu Pointless Geometry. Toto album je ódou na point-and-click adventury z počátku 90. let a jejich následovníky. Utopický hypertext, teleportace do tajemných světů nebo například na nezávislé ideální prostory.

Info

Antonina Nowacka (pl) + Misty Picture (cz/be)
18. 6. 2022 3:30
Plato, Ostrava
web akce

foto © Filip Preis

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Půlnoc umění, nová výstava Kunsthalle Praha

redakce 26.06.2022

Letní výstava představí soukromou sbírku a aktivity Karla Babíčka – významného kulturního hybatele a zakladatele legendární pražské galerie Behémót v 90. letech.

V Underdogs' neofolkový Of the Wand And the Moon

redakce 22.06.2022

Kim Larsen již tuto sobotu představí nové album, na které milovníci neofolku čekali dlouhých deset let od poslední, fenomenální desky The Lone Descent.

Fobia Kid křtí ve čtvrtek na Altenburgu

redakce 21.06.2022

Po roční pauze od hudby i sociálních sítí se slovenský rapper vrací objevovat zákoutí digitálních glitchů a hyperaktivních beatů.

Horrorcore Ice Nine Kills i melancholický synthpop Nation of Language v Praze

redakce 21.06.2022

Ice Nine Kills, to jsou chytlavé riffy, monstrózní produkce i vyklenuté melodie – a hlavně estetika osmdesátkových hororů.

Ólafur Arnalds v Karlíně

redakce 19.06.2022

Royal Albert Hall? Opera v Sydney? Není problém. Tam se ale jeho podmanivá, leč velice jemná a intimní hudba perfektně hodí.

Otvíračka Čítárny Unijazz

redakce 17.06.2022

V sobotu se může celá pražská komunita těšit na velké otevření, která jako již mnoho let garantuje kvalitní hudební a literární program.

Ivo Pospíšil: Příliš pozdě zemřít mladý - kniha i film

redakce 16.06.2022

Memoárová kniha Iva Pospíšila se krátce po svém prvním vydání v roce 2015 stala kulturní a následně i kultovní událostí.

Kasárna Karlín slaví pět let

redakce 14.06.2022

Stovky promítání, koncertů, debat, prohlídek i rodinných aktivit přitáhly za pět let na statisíce návštěvníků.

Jediný letní koncert Plísňáků v Praze aneb Please the Trees a Maryland v Přístavu

redakce 14.06.2022

Přístav 18600 zahájil sezonu už před pár týdny, svůj letní koncert tam odehrají i Please the Trees.

Insect Ark a BirdPen v Kabinetu múz

redakce 13.06.2022

Dvojice Insect Ark se ve své hudbě vydává do obskurních zákoutí žánrů jako avant-metal nebo psych doom, experimentuje, kde to jen jde.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace