Zprávy / Festivalové

Blues Alive přiveze držitele Blues Music Awards nebo Grammy

Blues Alive přiveze držitele Blues Music Awards nebo Grammy

redakce | Zprávy / Festivalové | 06.02.2024

Mezinárodní hudební festival Blues Alive, který je největší středoevropskou přehlídkou zaměřenou na blues a příbuzné žánry, oznamuje první potvrzená zahraniční jména letošního ročníku. Osmadvacátý ročník festivalu proběhne letos od 14. do 16. listopadu opět v šumperském Domě kultury. Celkově program nabídne přes třicet účinkujících na třech pódiích a řadu dalších akcí po celém městě - jam sessiony, tematické odpoledne, projekci filmu nebo poslechové pořady.

report z loňského ročníku zde

Držitel Grammy Award Cedric Burnside je vnukem jedné z největších legend hill country blues R. L. Burnsidea. „Ačkoli jde primárně o bubeníka, hraje i na kytaru, zpívá a píše písně. Je také protagonistou řady vynikajících vlastních alb, na kterých patří k nejoriginálnějším tvůrcům střední generace amerických bluesmanů,” vysvětluje dramaturg festivalu Ondřej Bezr. Eric Bibb poprvé na Blues Alive vystoupil v roce 2012 v „africkém“ projektu s malijským kytaristou Habibem Koitém, o pět roků později zde pak koncertoval sólově a nyní se po sedmi letech opět vrací. „Držíme mu palce, ať mu letošní, v pořadí již třetí, nominace na Grammy tentokrát s báječným posledním albem Ridin' vyjde,” dodává Bezr.

„Albert Castiglia ve svých sólových projektech obsáhl jak klasický přístup chicagského elektrického blues, tak moderní bluesrockový výraz,” charakterizuje Bezr další hvězdu letošního ročníku, která si za album Masterpiece vysloužila Blues Music Award v kategorii Nejlepší bluesrockové album roku 2020 a ze zatím posledních Blues Music Awards v roce 2023 si odnesla dokonce dva primáty, opět za Bluesrockové album roku a byl také vyhlášen Bluesrockovým umělcem roku. Významný americký zpěvák a rockový písničkář Chuck Prophet se proslavil už v osmdesátých letech s populární kapelou Green On Red, jež se pohybovala v žánrech psychedelie a alternativní country. „Má výrazný autorský styl, je velmi aktivním skladatelem, jehož písničky zpívaly desítky zpěváků, mezi nimi i takové hvězdy jako Bruce Springsteen nebo Solomon Burke,” popisuje Bezr.

K dalším nově potvrzeným jménům patří americký zpěvák a kytarista Duwayne Burnside, jeden ze čtrnácti dětí legendárního představitele hill country blues R. L. Burnsidea, dále dvojice Hugo Race a Michelangelo Russo, která letos chystá albovou novinku s názvem The Crucible, výjimečný italský lap steel kytarista Marco Bartoccioni, který předvede výbušnou show na pomezí blues, jižanského rocku a soulu, nebo americký kytarista a multiinstrumentalista Luke Winslow King, který delta blues mísí s prvky folku, gospelu či jazzu. V Šumperku s ním navíc vystoupí fenomenální toskánský hráč na resofonickou slide kytaru Roberto Luti. Do programu festivalu také přibyl skotský hráč na stejný nástroj Dave Arcari, který přiveze divoké delta blues s příměsí punku, trash country a rockabilly, a kapela Three for Silver s frontmanem Lucasem Warfordem, který hlasem ne nepodobným Tomu Waitsovi šíří zábavu a hudbu bez hranic.


Jak se již stalo tradicí, program listopadové přehlídky Blues Alive doplní také vítězové soutěže Blues Aperitiv pro nové z blues ve své tvorbě vycházející talenty. Uzávěrka přihlášek je 1. března. Ze všech přihlášených porota vybere sedm postupujících, kteří zahrají na finálovém večeru 13. dubna v Domě kultury v Šumperku. Z finálového večera postoupí na listopadové Blues Alive dva vítězové. Šanci podívat se na festival získá rovněž vítěz diváckého hlasování. Také další účinkující, kteří na přehlídce Blues Aperitiv zaujmou zástupce odborné veřejnosti, mohou dostat pozvánku k hraní na vedlejších scénách Blues Alive nebo jiných českých, případně i zahraničních festivalech.

Info

Blues Alive
14.–⁠16. 11. 2024
Dům kultury, Šumperk
Fb událost

foto © Michael Wall

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Festival Spectaculare má kompletní program

redakce 20.02.2024

Headlinery jsou britský hudební inovátor Clark, oxfordští Mammal Hands nebo ambientní Loscil & Lawrence English.

Panteón Rococó na Mighty Sounds

redakce 14.02.2024

Jejich charakteristický styl vychází z punku, ska, reggae, salsy i mariachi. To vše transformuje na podiu osmičlenný soubor v masu energie.

Brutal Assault: dřevní thrash i stoner

redakce 13.02.2024

Kapela Baroness, která byla se svým ambiciózním albem Gold & Grey nominovaná na Grammy, přiveze do pevnosti své nejnovější šesté studiové album Stone.

První letošní koncerty Prague Music Performance

redakce 12.02.2024

Prague Music Performance uvede hudbu avantgardisty Jamese Tenneyho i koncert šesti premiérových skladeb v jediném večeru.

JazzFestBrno přiveze Samaru Joy, Chrise Bottiho, Snarky Puppy, Bélu Flecka i Laufey

redakce 31.01.2024

Úvodní vystoupení Nduduza Makhathiniho zahajuje novou koncertní řadu Club Life.

Tallinn Music Week oznámil první jména

redakce 28.01.2024

Tallinn Music Week je jedním z nejuznávanějších eventů nové hudby, městské kultury a klíčových networkingových akcí.

Metronome Prague přiveze Michaela Kiwanuku

redakce 26.01.2024

Michael Kiwanuka zpívá vřelým hlasem o úzkosti i naději, o rasismu a policejní brutalitě, víře v sebe sama i o tom, co dnes znamená být lidskou bytostí.

Pohoda organizuje v Kyjive jednodňový festival

redakce 25.01.2024

Po dvoch rokoch krutej ruskej agresie je dôležité ukázať Ukrajinkám a Ukrajincom podporu a spolupatričnosť aj priamo v ich krajine.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace