Články / Rozhovory

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj. Třetí ročník multižánrové akce nabídne koncerty, výstavy, diskuze i workshopy, angažované podhoubí i důraz na humor obecně. A to celé v unikátním prostředí budovy Černý orel. O pár upřesnění jsme poprosili člena organizačního týmu Filipa Kubelku.

více o festivalu zde

Gemer - jaký je to kraj? Pro většinu obyvatel z Česka to není známá destinace, ale pokud řekneme, že jde o jeden z nejchudších krajů bývalého Česko-Slovenska, u nás si představím kraje postižené důlním průmyslem.
Gemer je takisto región, kde bol v minulosti banský priemysel významný. Nazývali nás železné srdce Uhorska. Zanikli tu ale aj mnohé iné priemyselné odvetvia a gemerské okresy sú dnes tie s najvyššou nezamestnanosťou na Slovensku. Je tu však čo objavovať, mieša sa tu viacero kultúr. Malomesto má svoje čaro a región ukrýva množstvo kultúrneho a prírodného bohatstva.

Předpokládám, že pořádat festival v Gemeru asi není jen tak, resp. že je třeba celoroční práce na různých úrovních. Jak vypadají vaše další kulturní aktivity?
Prvým krokom je podať projekt na Fond na podporu umenia. To znamená, že už mesiac po festivale musíme mať jasnú predstavu o tom, ako bude vyzerať ďalší ročník. Premýšľame nad konceptom, témami, a začíname oslovovať umelcov. Po pridelení grantu začína festival naberať reálne kontúry – finalizujeme line-up a riešime rôzne prvky festivalu.

Najintenzívnejšia fáza prichádza v máji, kedy začíname s propagáciou festivalu, a v tejto intenzite potom pokračujeme až do samotného festivalového víkendu. Náš tím ako celok zatiaľ iné kultúrne akcie neorganizuje. Riaditeľ festivalu však pracuje v Mestskom kultúrnom stredisku, takže je pri organizácii takmer všetkých kultúrnych podujatí, ktoré sa v Rimavskej Sobote konajú.

Jak se bude lišit třetí ročník Fraj festivalu od toho prvního, kam jste se posunuli? Kolik očekáváte fanoušků a jak velký je to risk dělat takovou akci v pandemické době, kdy se podmínky často mění ze dne na den?
Líšiť sa bude predovšetkým tým, že naň prídu ľudia. Prvého ročníka som sa zúčastnil ešte ako divák a pamätám si, že na koncerte Veca nás bolo asi dvadsať. Bol som úplne nadšený, že sa takáto akcia v našom meste koná, ale zároveň som sa trochu obával, že naposledy. U nás totiž zatiaľ nie je pre takýto druh kultúry dostatočne veľké publikum. Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu. Keď chodievam na Pohodu, z nášho kraja je tam minimum ľudí, kým moji kamoši z Piešťan alebo Prievidze tam majú celé partie.

Dostalo se vám nějaké pomoci ze státních samospráv?
Zatiaľ sme ďaleko od stavu, kedy by sme vedeli takýto festival zorganizovať bez podpory mesta, kraju a štátu. Štátny Fond na podporu umenia nám pokrýva obrovskú časť nákladov. Finančne nás podporuje aj Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý je zároveň zriaďovateľom strednej školy, ktorá nám poskytuje festivalový priestor. Spomínané Mestské kultúrne stredisko Rimavská Sobota je oficiálnym organizátorom festivalu.

Hudební dramaturgie je postavená na čem, je tam nějaká jednotící linka?
Momentálne je náš festival nastavený tak, že prezentujeme progresívnu domácu scénu, ktorej hedlajnuje jedna masovejšie známa kapela – samozrejme taká, ktorá zapadá do konceptu. Minulý rok to bola Para, tento rok Chiki liki tu-a. Snažíme sa ľuďom ukázať, že slovenská hudobná scéna nie je len tých pár obohratých piesní z komerčných rádií, ale ponúka neskutočne pestrú paletu rôznych hudobných žánrov a zaujímavých osobností. Radi zdôrazňujeme, že v line-upe máme art rock, indie pop, dream pop, weird pop, ale aj cry dance. (smiech). Do tohto konceptu chceme zahrnúť aj českú scénu. Tento rok privítame Něco něco a v budúcnosti bude českých interpretov na Fraji určite viac.


Fraj není zdaleka jen o hudbě, jak si vlastně představujete aktuální, moderní festival, co by měl obsahovat a co by měl přinášet?
Veľmi dôležité sú pre nás hodnoty slobody a tolerancie. Nie sme festival bez názoru. Nechceme byť politickí, ale považujeme za svoju povinnosť byť angažovaní – snažiť sa prispieť k zmene. Preto sa venujeme spoločensky dôležitým témam. Minulý rok sme hovorili o klimatických zmenách, tento rok máme dve zdanlivo generické, pre región však veľmi aktuálne témy – hoaxy (Rimavská Sobota je na spodných miestach rebríčka zaočkovanosti) a cestovný ruch (vysoký potenciál pre rozvoj regiónu). Ďalšou zložkou, ktorá je pre nás dôležitá, a myslím si, že sa na festivaloch tohto typu až tak často neobjavuje, je humor. Minulý rok sa u nás nahrával jediný výjazdový diel humoristického podcastu Lužifčák a tento rok budú komici zo Silných rečí roastovať známu novinárku Zuzanu Kovačič Hanzelovú. Tohtoročnou novinkou, z ktorej sa veľmi tešíme, je regionálny merch, ktorý sme nazvali Gemerch. Sú to tričká, tašky, batohy či šperky s regionálnymi motívmi, navrhnuté prevažne miestnymi dizajnérmi. Zatiaľ máme na ne veľmi pozitívne reakcie.

Kam se jezdíte inspirovat, co se týče nejen hudebních produkcí a nových talentů, ale i organizačních postupů a logistiky, které akce nejen na Slovensku berete za relevantní? Máme vás třeba očekávat na bratislavském Sharpu?
Veľa hudobnej inšpirácie čerpáme z Rádia_FM, ktoré zastrešuje slovenskú progresívnu scénu. Radi si tiež necháme poradiť od Vojtecha Tkáča a Zdeňka Lichnovského z Reflektoru a, samozrejme, aj z FullMoonu. Asi vás neprekvapí, že organizačným svätým grálom je pre nás Pohoda. Chodievame aj na Grape a Flaam. Členov nášho tímu môžete tiež stretnúť na Scénickej žatve, festivale Tehláreň alebo Hviezdnych nociach v Bytči. Poškuľujeme aj po českých festivaloch. Napadá mi Beseda u Bigbítu, Jinčí čin alebo Luhovaný Vincent, ale tam sa nám zatiaľ dostať nepodarilo. Na Sharpe sa samozrejme vidíme. Vzhľadom na špecifickosť nášho festivalu však väčšinu organizačných a logistických postupov zlepšujeme učením sa z vlastných „prúserov”.

Kdybys měl říct, proč přijet do Rimavské Soboty, co bys řekl?
Rimavská Sobota je mesto s veľmi pekným štvorcovým námestím obklopeným historickými budovami. Na dvadsaťpäť tisícové mesto je tu aj silná kultúrna scéna. Pôsobí a tvorí tu početná komunita divadelných ochotníkov, zborových spevákov, country hudobníkov, dj-ov, filmárov, tanečný orchester a, samozrejme, nesmrteľný Maduar. (smiech) Máme galériu moderného umenia, múzeum, knižnicu, hvezdáreň a teraz už aj alternatívny festival. V okolí nájdete unikátne gotické kostoly a pestrosť sprístupnených jaskýň, akú nemá žiaden kraj v Európe. Na Gemeri sa nachádzajú kvapľové, ľadová, aj aragonitová jaskyňa. Na svoje si prídu aj fanúšikovia pešej turistiky. Do regiónu zasahujú tri národné parky.

Info

Fraj
27.–28. 8. 2021
Čierny orol, Rimavská Sobota, Slovensko
web festivalu

foto © Michaela Pastorková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nilüfer Yanya: Člověk se musí cítit zdravěji, aby byl kreativní

Michaela Šedinová 05.10.2022

Britská písničkářka s irsko-barbadosko-tureckými kořeny letos vydala svou druhou nahrávku Painless. A představí ji v Praze. Rozhovor.

Vojtěch Tkáč (Pulz): Chci prostě dělat koncerty, na které bych sám šel

Jarmo Diehl 24.09.2022

Pokud máte rádi žižkovský klub Palác Akropolis, nemohli jste minout novou koncertní sérii Pulz, jíž je Vojtěch Tkáč dramaturgem. Rozhovor.

Anna Mašátová (Music Navigator): Další vzdělávání je nezbytné

Michal Pařízek 14.09.2022

Skutečně potřebuje svět další showcase? V čem bude MuNa jinou akcí? Zkusme důvody k založení MuNa konkretizovat.

Marián Tesák (Flaam festival): Tento rok je line-up bez akéhokoľvek kompromisu

Michal Pařízek 09.08.2022

Letos se v Nitře představí například Sega Bodega nebo HMLTD, ale také mexická producentka LDY OSC nebo Hyphen Dash, ukrajinská odpověď na slovutné Badbadnotgood.

Andrej Awo Štepita (Tanečno): Obdivujem aktivitu každého v umeleckej sfére

Maria Pyatkina 08.08.2022

Jaké to je organizovat multižánrovou taneční akci ve vzdáleném slovenském městě? A na co se můžeme těšit příští týden v Námestovu? Vypráví organizátor Tanečna Andrej Awo Štepita.

Stone Smoker: Lepší holá louka, než se podřizovat

Anna Baštýřová 06.08.2022

Barvičky, třpytky, tanec, psychedelické projekce i hudba. To je festival Stone Smoker. Rozhovor s pořadateli.

Keoni: Přimět lidi přemýšlet

Kristýna Šaarová 27.07.2022

Keoni hledá inspiraci v sexu, Bohu, vesmíru a spojení s vyšší podstatou bytí. Texty jdou ruku v ruce se směsí hudebních stylů, které se v každém tracku slévají v jednolitý…

Voice of Baceprot: Náš hlas bude silnější a hlasitější!

Barbora Števanka Kadlíčková 09.07.2022

Kapela mladých Indonésanek pocházejících z konzervativní muslimské komunity neměla zdaleka jednoduchou cestu za svým hudebním snem. Rozhovor. Živě na Colours.

Kalandra: Přijmout sebe sama a svůj díl zodpovědnosti

Barbora Števanka Kadlíčková 30.06.2022

Čtveřice, pohybující se na pomezí alternativního popu s vlivy rocku a folku a s odzbrojujícím hlasem Katrine Stenbekk v popředí, letos na Colours of Ostrava. Rozhovor.

Osheyack: Předpandemická podoba klubové zábavy je ta tam

Václav Valtr 24.06.2022

Po deseti letech strávených v Šanghaji se Osheyack stěhuje pryč a vydává album, které je jakousi labutí písní za jeho pobytem. Rozhovor před koncertem ve Fuchsu2.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace