Články / Offtopic / / Image/vizuály

Fullface: Nirvana a zvrácená romantika In Utero

Fullface: Nirvana a zvrácená romantika In Utero

Ondřej Čížek | Články / Offtopic / / Image/vizuály | 28.07.2014

Nejprve název kapely jako ustálené logo, které má v sobě ladnost i typickou majestátnost. Hned pod ním figurína těhotné ženy s andělskými křídly, odhalené až tak, že dává nahlédnout do vlastních útrob. Ještě níže pak název desky v podání hrubší, lehce rozostřené typografie, téměř totožné s trouchnivějícím neonovým titulkem zestárlého hostelu. To vše před nažloutlým pozadím, které zase působí jako masivní stárnoucí zeď podstupující drsný souboj s neúprosným časem. Řeč je o obalu úchylné, výsostně procítěné a v každém detailu geniální desky In Utero, v jejíž agresivitě a bordelickém zvuku chtěl Cobain utopit všechny hlasy, jež ve své době naivně volaly po dalším přívalu produkčně vypiplaných hitů panujících na vrcholku hitparád.

Síla obalu? Jednoznačně v tom, jak mocně zosobňuje charakter hudebního obsahu. Odhalenost ženské postavy jako by souzněla s Cobainovými texty, které oproti Nevermindu přidávají na syrovosti a explicitnosti a nešetří dekadentní fascinací nejrůznějšími motivy rozkladu, špíny nebo lidské nemoci. I am my own parasite/ I don't need a host to live/ We feed off of each other/ We can share our endorphins.

A pak ta křídla, která jako by zbožšťovala ženskost, osobnost a existenci ženy jako takové (všudypřítomný motiv zrození - žena jako nositelka budoucího života; Kurt byl v té době už rok otcem), a rovněž upomínala na důležitý fakt, že k Nirvaně vedle zničujících přívalů vzteku, bolesti a nihilismu neodmyslitelně patří také cit a intimita. Důležité je taky nezapomínat, že potemnělá poezie nekončí na přední straně coveru, ale pokračuje i na té zadní. Cobain se o vizuální stránku intuitivně staral sám s tím, že jeho vlastní nápady fakticky realizoval art director Robert Fisher. Ovšem zadní strana In Utero (feministické symboly doprovázejí název každého songu), na níž se skví morbidně romantická koláž s dalšími motivy lidských orgánů a početí, je čistě jeho prací. Spontánně ji zhotovil doma na koberci za asistence své ženy i dcery, což dokládají kouzelné raritní fotky.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Podchod tam bejt nemůže... (FKA twigs vs. double N)

Karel Veselý 02.01.2020

Pouštíme si videoklipy, zaznamenáváme reakce. Tentokrát v ateliéru dvojice na Hradčanské v nádherně vybarveném listopadovém dni. A další z nej-textů Full Moonu 2019, nyní online.

Když klip, tak ze Zlína

Anna Mašátová 16.02.2017

Zlínský Ateliér animované tvorby má v portfoliu klipy MidiLidi nebo Epy De Mye, nedávno k nim přibyla videa Beaty Hlavenkové. Rozhovor s nadějemi české animace.

Tomáš Motal: Komiksy dělám, abych je pak žil

Ondřej Čížek 17.12.2015

S frontmanem imperiálního gangu Schwarzprior Tomášem Motalem o popkulturním houbaření, o fetišizaci aut v jeho autorských komiksech, o nacistické estetice i...

Jakože pláču modrý slzy (Anežka Hošková)

Ondřej Čížek 09.11.2015

S výtvarnicí a promotérkou Anežkou Hoškovou o umění, které není pro každého, o Facebooku jako veřejném deníku, o cestě do Indie. A dalším.

Moimir Papalescu, technooptimista v cylindru

Ondřej Čížek 22.10.2015

Seriál o vizuálech. S elektronickým snílkem Moimirem Papalescu o Bowiem v roli Tesly, o napětí mezi vědou a náboženstvím nebo o genialitě Wellsovy Války světů.

Na odletu z reality, v uších Ghost Stories (Míla Fürstová)

Michal Pařízek, Ondřej Čížek 14.05.2015

Další díl seriálu o vizuální kultuře hudební scény. S Mílou Fürstovou o práci na okřídleném obalu pro poslední desku Coldplay, o myšlenkách na únik z reality, o ženách s pistolemi...

Fullface: Hovory s Wild Tides: Part II

Ondřej Čížek 06.04.2015

S Kubou Kaifoszem z Wild Tides o nahrávání Sever Fashion, o metalu v logu i o tom, co se stane, když Přílivy za zvuků kostelních zvonů zaplaví Hell Camino.

Fullface: Marek Partyš nabízí surreal trip pro DVA

Ondřej Čížek 16.03.2015

Video pro skladbu Nipomo pojal jako surrealistickou koláž, která baví vtipem a vzdušností a ohromuje imaginativností i citem pro detail. Berlin Music Video Awards?

Nic nevyčnívá, nic není jen na efekt (Nikolas Petrlík)

Ondřej Čížek 23.02.2015

Čtrnáctý díl seriálu o vizuálech. S výhercem klání Cover Moon 2014, výtvarníkem Nikolasem Petrlíkem, o škatulkování, o míře autobiografičnosti i odvážných magazínech.

Fullface: Filmový narkoman Vít Hradil

Ondřej Čížek 09.02.2015

Další Fullface má na drátě jméno aktuální: V současné době se podílí na tvorbě televizní adaptace knižních Kmenů, za sebou už má videa pro Vladimira 518, Oriona i kompletní PSH.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace