Články / Recenze

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Morbidně zábavní, pochmurní, živější než kdy jindy (Arab Strap)

Veronika Jastrzembská | Články / Recenze | 10.05.2021

Arab Strap je dvoučlenná indierocková kapela pocházející ze skotského Falkirku. Založil ji frontman Aidan Moffat spolu s multiinstrumentalistou Malcolmem Middletonem v roce 1995. Nejznámější hit The First Big Weekend už neodmyslitelně patří mezi hudební klasiky. V roce 2005 vydali desku The Last Romace a spolu s ní oznámili konec skupiny. Přesto oba v hudbě pokračovali se sólovými projekty, a dokonce před pěti lety odehráli několik koncertů k výročí dvaceti let založení Arab Strap. A nyní, po šestnácti letech, vydávají desku As Days Get Dark.

Hudba Arab Strap se ani na tomto albu neodchyluje ze zajetých kolejí. Stále posloucháme melancholickou kytaru podkreslenou bicím automatem a mluvené slovo vyprávějící příběhy nejčastěji o alkoholu, zmařených životech, nešťastné lásce, drogách a pesimistickém pohledu na svět. Živá, surová, místy až hmatatelná hudba, doplněná o klávesy, smyčce a dechové nástroje připomíná soundtrack k reálnému, ovšem poněkud ponurému životu.

Dokonalé uvedení do děje veršem „I don't give a fuck about the past Our glory days gone by“ představuje úvodní píseň The Turning of Our Bones. Přestože má pět minut a opakuje se v ní jeden riff přerušovaný zvukem bong, posluchač nemá šanci se nudit. Another Clock Work Day je zase melodická zasněná ukolébavka doplněná až jazzovými prvky žesťů o úniku z nereálného televizního života do skutečného světa. Následuje velmi otevřené realistické líčení špinavých ulic, kdy se v podnapilém stavu v brzkých ranních hodinách touláme probouzejícím se městem – Kebabylonem. „Sifting through the streets of Kebabylon, Chasing down the ghosts of indiscretion and lust, These empty filthy streets are where I belong, Down among the devilrey, turning to dust,“ zpívá se ve stejnojmenné skladbě. Téměř všechny písně popisují osobní tragédie, ale krásnou ukázkou toho, že Arab Strap dokáží věci zlehčit na hranici ironického humoru, je až chorálově znějící Tears on Tour, kdy jsou pocity provázející velmi smutné události srovnávány se sledováním Frozen či Muppet Movie.

Pokud máte zájem ponořit se do pochmurného světa, vytáhnout na světlo nejintimnější zážitky, na které by člověk nejraději zapomněl, je namístě pustit si Arab Strap. Ti se totiž nebojí tato témata zveršovat, rozpitvat a do nekonečna se v nich utápět.

Info

Arab Strap - As Days Get Dark (Rock Action/ Best & Fairest, 2021)
Bandcamp kapely

foto © Kat Gollack

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hiphopový blockbuster Tylera, the Creatora

Martin Šmíd 16.09.2021

Na červený koberec Grammy se Tyler Okonma ohákl do růžového obleku à la lobby boy, inspirovaného filmem Grand Budapest Hotel Wese Andersona a navrženého jeho vlastní značkou...

Hudba k láske (Vec & Švidraň)

Kristína Valachová 08.09.2021

Z albumu cítiť kreatívnu hravosť a hľadanie spoločnej tvorivej cesty. Úprimný výsledok necieli dohnať aktuálne rapové trendy.

Šílený závod šťastné melancholie (Tim Dup)

Adéla Polka 05.09.2021

Jeho síla spočívá především v rozněžnělé melancholii, skrze níž opěvuje svůj svět za doprovodu prakticky klasického klavíru.

Boj i smíření (Gojira)

Jiří Procházka 03.09.2021

Gojira rozvíjí svá obvyklá témata jako životní koloběh, osobní rozvoj a dopady lidského chování na životní prostředí a stav společnosti.

Ve skleněné kouli (Glaare)

Jiří Vladimír Matýsek 02.09.2021

Co Glaare odlišuje od masy kapel, které se k oběma směrům v jakési retro vlně hlásí, je působivý vokál, v němž najdeme smutek i dravost, často najednou.

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace