Články / Sloupky/Blogy

Písně/z/měsíce #20

Písně/z/měsíce #20

Jiří Akka Emaq | Články / Sloupky/Blogy | 05.12.2016

Zdravím vás, měsíční přátelé, již po dvacáté. Dnes zabrousíme opět do alternativnějších vod, kam oko posluchače jen tak nedoslechne a ucho jen tak nedohlédne. Za umělci, již vykukují zpoza stínů hudebních sentinelů a hledají svou skulinu ve skutečnosti. Upozornění: tento díl obsahuje nebezpečnou dávku cynismu!

Oh Wonder – Midnight Moon (Oh Wonder, Caroline Distribution, 2015)
Muzikantský pár. Kolik jsme jich už slyšeli? Roztomilému popíku dua Oh Wonder nelze upřít jistou dávku entuziasmu a přesvědčivosti. Album obsahuje 13 singlů, jež vycházely přesně po měsíci v letech 2014 – 2015 plus dvě doplňující skladby. Pěkné.


Cayucas – Moony Eyed Walrus (Dancing at the Blue Lagoon, Secretly Canadian 2015)
Kytarovka se znuděným hlasem. Kolik jsme jich už slyšeli? Skladba je i přes to zajímavě vystavěná a nepostrádá vkus. Na noční surfařské párty může zafungovat.


Alela Diane and Ryan Francesconi – Cold Moon (Cold Moon, Believe Recordings, 2015)
Akustická kytara a ženský vokál. Kolik jsme jich už slyšeli? Ale pan Francesconi rozkládá akordy a rozpíjí instrumentaci do nečekaných konstrukcí. Milé a příjemné.


Wild & Free – The Moonhowler (The Moonhowler EP, Rockit Science Laboratories, 2015)
Indie elektronika s živými nástroji a vokálem. Kolik jsme jich už slyšeli? Simulakra, ale šlapou do beatu a na párty by mohla skladba rozkývat nejednu pánev.

Jaymes Young – Moondust (Habits of My Heart, Atlantic Records, 2014)
Mladý zhrzený romantik. Kolik jsme jich už slyšeli? Přesto z písně přes její umělost kdesi v dáli prosvítá jistá opravdovost. Triky à la Justin Bieber a pomatené blábolení zamilovaných, kterým se do těla vyplavují endorfiny a šeptají něžná slůvka, jen aby se mohli přiblížit k objektu své touhy.


Roo Panes – Silver Moon (Land of the Living EP, CRC Music, 2013)
Písničkář na útěku z města. Kolik jsme jich už slyšeli? Akustická kytara efektovaná přes hall zní vždycky dobře. Samotné instrumentace jsou sice netradiční a vybrnkáváním rozprostřené, ale v zásadě syrové a neotesané, což k písničkářům sedí. Vzpomeňme jen na Kryla.


Daniel Norgren – Moonshine got me (Buck, Superpuma Records, 2013)
Sólující bluesman. Kolik jsme jich už slyšeli? Člověk by řekl, že v tomto stylu už se nedá vymyslet nic nového, ale stejně stále noví a noví muzikanti roubují tóny zurčící elektrické kytary na monotónní a jednoduchý základ bicích a basy a zpívají o vcelku banálních příhodách. Angličtina je polehčující okolnost a tohle se s jistou dávkou porozumění dá doposlechnout a trochu si u toho zameditovat. Asi stejně, jako to dělá autor.


Info

Znáte-li další písně osvětlené bledým luny svitem, pište na info@xplaylist.cz.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.

Šejkr na doma: Nedělní kino

Michal Pařízek 26.04.2020

Dnes to trochu odlehčíme filmovými tipy. Máme neděli a lenošení u obrazovky se prostě nabízí.

Šejkr na doma: „Now here's a little story, I've got to tell...“

Michal Pařízek 25.04.2020

Bylo to 23. února roku 1995. Polovina devadesátých let nebylo moje úplně nejlepší období, moc jsem toho nedělal a to, co jsem dělal, mě moc nebavilo.