Články / Sloupky/Blogy

Písně/z/měsíce #20

Písně/z/měsíce #20

Jiří Akka Emaq | Články / Sloupky/Blogy | 05.12.2016

Zdravím vás, měsíční přátelé, již po dvacáté. Dnes zabrousíme opět do alternativnějších vod, kam oko posluchače jen tak nedoslechne a ucho jen tak nedohlédne. Za umělci, již vykukují zpoza stínů hudebních sentinelů a hledají svou skulinu ve skutečnosti. Upozornění: tento díl obsahuje nebezpečnou dávku cynismu!

Oh Wonder – Midnight Moon (Oh Wonder, Caroline Distribution, 2015)
Muzikantský pár. Kolik jsme jich už slyšeli? Roztomilému popíku dua Oh Wonder nelze upřít jistou dávku entuziasmu a přesvědčivosti. Album obsahuje 13 singlů, jež vycházely přesně po měsíci v letech 2014 – 2015 plus dvě doplňující skladby. Pěkné.


Cayucas – Moony Eyed Walrus (Dancing at the Blue Lagoon, Secretly Canadian 2015)
Kytarovka se znuděným hlasem. Kolik jsme jich už slyšeli? Skladba je i přes to zajímavě vystavěná a nepostrádá vkus. Na noční surfařské párty může zafungovat.


Alela Diane and Ryan Francesconi – Cold Moon (Cold Moon, Believe Recordings, 2015)
Akustická kytara a ženský vokál. Kolik jsme jich už slyšeli? Ale pan Francesconi rozkládá akordy a rozpíjí instrumentaci do nečekaných konstrukcí. Milé a příjemné.


Wild & Free – The Moonhowler (The Moonhowler EP, Rockit Science Laboratories, 2015)
Indie elektronika s živými nástroji a vokálem. Kolik jsme jich už slyšeli? Simulakra, ale šlapou do beatu a na párty by mohla skladba rozkývat nejednu pánev.

Jaymes Young – Moondust (Habits of My Heart, Atlantic Records, 2014)
Mladý zhrzený romantik. Kolik jsme jich už slyšeli? Přesto z písně přes její umělost kdesi v dáli prosvítá jistá opravdovost. Triky à la Justin Bieber a pomatené blábolení zamilovaných, kterým se do těla vyplavují endorfiny a šeptají něžná slůvka, jen aby se mohli přiblížit k objektu své touhy.


Roo Panes – Silver Moon (Land of the Living EP, CRC Music, 2013)
Písničkář na útěku z města. Kolik jsme jich už slyšeli? Akustická kytara efektovaná přes hall zní vždycky dobře. Samotné instrumentace jsou sice netradiční a vybrnkáváním rozprostřené, ale v zásadě syrové a neotesané, což k písničkářům sedí. Vzpomeňme jen na Kryla.


Daniel Norgren – Moonshine got me (Buck, Superpuma Records, 2013)
Sólující bluesman. Kolik jsme jich už slyšeli? Člověk by řekl, že v tomto stylu už se nedá vymyslet nic nového, ale stejně stále noví a noví muzikanti roubují tóny zurčící elektrické kytary na monotónní a jednoduchý základ bicích a basy a zpívají o vcelku banálních příhodách. Angličtina je polehčující okolnost a tohle se s jistou dávkou porozumění dá doposlechnout a trochu si u toho zameditovat. Asi stejně, jako to dělá autor.


Info

Znáte-li další písně osvětlené bledým luny svitem, pište na info@xplaylist.cz.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Hudba pre každého a každý pre hudbu (Žižkovská noc 2024)

Zuzana Valešová 30.03.2024

Zatiaľčo minulý rok pôsobila Žižkovská noc ako taký “kočkopes”, tento rok nastúpila v plnej sile s jasnou správou, myšlienkou a víziou mne viac než sympatickou.

Šejkr #126: „Ono se to k tobě blíží“

Michal Pařízek 22.03.2024

„Světová zpráva o štěstí zařadila Česko na 18. místo.“ No to se mi ulevilo, pak že jsme na tom špatně.

Preview: Jeden svět 2024

Ondra Helar 19.03.2024

Šest festivalových tipů, a to napříč tématy, protože i to je letošní novinkou – schází jednotné téma, zato je spoustu různých kategorií.

Šejkr #125: Jako v křesle

Michal Pařízek 08.03.2024

Dělo se toho spoustu, možná nejsilnějším zážitkem ale byla návštěva Kunstmuzea v Haagu. V hlavní roli Max Beckmann, Piet Mondrian, De Stijl. A Can.

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Šejkr #121: Nanovo

Michal Pařízek 12.01.2024

Přelom roku je mimo jiné ve znamení koncertní pauzy. Pokaždé si to užívám víc, je třeba vypnout a povolit... Na jak dlouho?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace