Články / Sloupky/Blogy

Písně/z/měsíce #20

Písně/z/měsíce #20

Jiří Akka Emaq | Články / Sloupky/Blogy | 05.12.2016

Zdravím vás, měsíční přátelé, již po dvacáté. Dnes zabrousíme opět do alternativnějších vod, kam oko posluchače jen tak nedoslechne a ucho jen tak nedohlédne. Za umělci, již vykukují zpoza stínů hudebních sentinelů a hledají svou skulinu ve skutečnosti. Upozornění: tento díl obsahuje nebezpečnou dávku cynismu!

Oh Wonder – Midnight Moon (Oh Wonder, Caroline Distribution, 2015)
Muzikantský pár. Kolik jsme jich už slyšeli? Roztomilému popíku dua Oh Wonder nelze upřít jistou dávku entuziasmu a přesvědčivosti. Album obsahuje 13 singlů, jež vycházely přesně po měsíci v letech 2014 – 2015 plus dvě doplňující skladby. Pěkné.


Cayucas – Moony Eyed Walrus (Dancing at the Blue Lagoon, Secretly Canadian 2015)
Kytarovka se znuděným hlasem. Kolik jsme jich už slyšeli? Skladba je i přes to zajímavě vystavěná a nepostrádá vkus. Na noční surfařské párty může zafungovat.


Alela Diane and Ryan Francesconi – Cold Moon (Cold Moon, Believe Recordings, 2015)
Akustická kytara a ženský vokál. Kolik jsme jich už slyšeli? Ale pan Francesconi rozkládá akordy a rozpíjí instrumentaci do nečekaných konstrukcí. Milé a příjemné.


Wild & Free – The Moonhowler (The Moonhowler EP, Rockit Science Laboratories, 2015)
Indie elektronika s živými nástroji a vokálem. Kolik jsme jich už slyšeli? Simulakra, ale šlapou do beatu a na párty by mohla skladba rozkývat nejednu pánev.

Jaymes Young – Moondust (Habits of My Heart, Atlantic Records, 2014)
Mladý zhrzený romantik. Kolik jsme jich už slyšeli? Přesto z písně přes její umělost kdesi v dáli prosvítá jistá opravdovost. Triky à la Justin Bieber a pomatené blábolení zamilovaných, kterým se do těla vyplavují endorfiny a šeptají něžná slůvka, jen aby se mohli přiblížit k objektu své touhy.


Roo Panes – Silver Moon (Land of the Living EP, CRC Music, 2013)
Písničkář na útěku z města. Kolik jsme jich už slyšeli? Akustická kytara efektovaná přes hall zní vždycky dobře. Samotné instrumentace jsou sice netradiční a vybrnkáváním rozprostřené, ale v zásadě syrové a neotesané, což k písničkářům sedí. Vzpomeňme jen na Kryla.


Daniel Norgren – Moonshine got me (Buck, Superpuma Records, 2013)
Sólující bluesman. Kolik jsme jich už slyšeli? Člověk by řekl, že v tomto stylu už se nedá vymyslet nic nového, ale stejně stále noví a noví muzikanti roubují tóny zurčící elektrické kytary na monotónní a jednoduchý základ bicích a basy a zpívají o vcelku banálních příhodách. Angličtina je polehčující okolnost a tohle se s jistou dávkou porozumění dá doposlechnout a trochu si u toho zameditovat. Asi stejně, jako to dělá autor.


Info

Znáte-li další písně osvětlené bledým luny svitem, pište na info@xplaylist.cz.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Danielle de Picciotto

redakce 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

Preview: Alternativa 2019

redakce 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

redakce 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.

Beztížný pocit nezvěstného V centru

redakce 25.09.2019

Ve vlaku zaslechnu, jak jí povídá o třípatrovým domě, ve kterém jeho rodina bydlí. „A to jste si postavili sami?“ „Ne, to jsme zdědili. Původně to patřilo nějakejm Němcům.“

Šejkr #43: „Ale dneska v noci, dneska budu pít šampaňské.“

redakce 19.09.2019

Výstava Roberta Franka Unseen byla jedním z důvodů výletu do Berlína, který se změnil v povinnost, když se minulý týden objevila zpráva, že jeden z nejvlivnějších fotografů zemřel.

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.