Články / Sloupky/Blogy

Preaching the Blues (and all that jazz) #4

Preaching the Blues (and all that jazz) #4

apx | Články / Sloupky/Blogy | 11.11.2014

Dneska budu tahát esa z rukávu druhé ruky.

Když se řekne Panda Bear, vybavím si Pavla Klusáka v oranžových kalhotách ve foyer Divadla Archa. Klíčová a oceňovaná sólová deska Person Pitch (2007) mě minula, a stejnětak mě minula většina tvorby Animal Collective; paradoxně písničky, které mám ráda (třeba Street Flash nebo Summertime Clothes), považuju za zvukově a aranžérsky geniální. Jinak ale Animal Collective pohříchu nesnáším. Panda Bear teď vydal nové EP Mr. Noah (pojmenované pravděpodobně podle svého civilního jména Noah Benjamin Lennox) a čtyři tracky nabízejí podobnou estetiku, o které mluvím při Street Flash - akorát si z toho už nikdo nesedne na zadek, ježto je rok 2014. Nemá to celé ani dvacet minut, berte.


Další kapelou, na kterou nemám buňky ani koule, jsou Einstürzende Neubauten. "Kapela toho chlápka z reklamy na dům a zahradu, co dělá takové to lalala" přístup, přeháním jen trochu. Starý track Armenia je ovšem v mojí TOPX a docela mě bavila poslední Alles wieder offen (2007), a když teď poslouchám novinku Lament, řikám si, sákra fix. Je to víc performance, takže pouštět si to na laptopu a listovat přitom webem Has it leaked? asi není způsob, jak z toho vytřískat maximum, ale jsou tam momenty, které vás naprosto konsternují. Blixa a spol. naživo taky v klubu Retro, kde jsem naposledy byla na Johnu Mayallovi blahé paměti kariéry v LN a už by mě tam nikdo nedostal ani párkem z koní.

Ben Frost vydává novou desku! Je to vlastně jen EP, navíc remixy, ale! Šahají mu na to mj. Kangding Ray, HTRK nebo Evian Christ, a mix Venter posledně jmenovaného pustila komunita z ložnice ven o necelý měsíc před datem vydání. A zní to supr. Bude se to jmenovat V A R I A N T.


Schválně jsem se nepodívala, kolik desek letos vydal Robert Pollard (Guided by Voices), a kolik z nich pod hlavičkou Circus Devils. Ale Escape je letos kupodivu první. Takže je zarážející, že zní naprosto stejně jako všechny minulé! Oproti jiným polaroidovým lo-fi materiálům jsou Circus Devils trochu temnější, hlubší, občas jako by to zpíval Johnny Cash, což je skoro jistě nemožné, ale celistvý výsledek (ne)snažení docení už jen ti nejvěrnější. Masochistům doporučuju ještě sólovky Todda Tobiase, a co se týče Circus Devils pro začátečníky, nikdo nic nepokazí, když si pustí Ringworm Interiors z roku 2001. Anebo debut Murder City Devils.

Vždycky jsem si pletla kapely TV on the Radio a tu druhou. Eh... Jo, Bloc Party. Což dobře ilustruje můj vztah k oběma. TV on the Radio nedávno v rámci propagace nové desky Seeds vydali singl Happy Idiot, což je dobrý trik, jak připoutat pozornost lidí jako já (přirozeně podezřívavých a se slabostí pro slovo idiot). A není všechno zlato, co nevidím třpytit se. Není to skladba ani deska roku, ale jedno se jim upřít nedá: zdá se, že vybalancovali kvalitní produkci a hudební lehkost. "Samozřejmě že skládáme hity." Veskrze náhodou jsem celé desce dala ještě šanci a našla poklad - tracky jako Quartz, Careful You nebo jednoduchý, ale absolutně funkční Lazzeray) jsou vážně hity.


Jelikož ablum Manipulator překvapilo, přisála jsem se na Scrape Sound na cestě do Drážďan na koncert Ty Segalla. Už jsem v Beatpolu jako doma. Překvapila mě cena lístku (€22) a překvapilo mě, že je tam bylo víc lidí než na Swans, jinak mě ale nic nepřekvapilo. (No... možná nějaké detaily jako overall hlavního hudebníka, ale to předbíhám.) Po slaboduché předkapele a proslovu pseudokovboje s chlupatým břichem nastoupili... hipíci! Nevím, co jsem si myslela. Zatímco ve studiu je zvuk víc garáž, tady to byla psychedelie vs. glam jako vyšito. Byla to legrace, bylo to na solar, byl kotel, Scrape Sound už sepisovali smlouvu, ale přehmátla jsem se jako už dlouho ne!

Info

Preaching the Blues (and all that jazz) #4
Panda Bear - Mr. Noah EP (Domino, 2014) / 80%
Einstürzende Neubauten - Lament (Mute, 2014) / 70%
Ben Frost - V A R I A N T EP (Bedroom Community, 2014) / -
Circus Devils - Escape (Happy Jack Rock, 2014) / 60%
TV on the Radio - Seeds (Harvest, 2014) / 75%
Ty Segall 5.11.2014 @ Beatpol, Drážďany / 60%

FOTO Ty! Segall (c) www.wiwontwor.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Šejkr #121: Nanovo

Michal Pařízek 12.01.2024

Přelom roku je mimo jiné ve znamení koncertní pauzy. Pokaždé si to užívám víc, je třeba vypnout a povolit... Na jak dlouho?

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 04.01.2024

Výsledky nejsou nic menšího než vzrušující. Redakční hlasování o nejlepší nahrávku roku 2023 ovládli...

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 03.01.2024

Jedno údolí je magické i skličující, to druhé syrové a vznětlivé jako troudná sojka, neukojitelný hněv.

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 02.01.2024

Něha dvakrát jinak a třetí místa v rámci redakčního hlasování redaktorů Full Moonu. Krásně se to sešlo!

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 01.01.2024

Kdo byl nejmladší umělkyní, která se dostala na titulní stránku Full Moonu? Redakční hlasování o nejlepších nahrávkách uplynulého roku, stoupáme pořadím.

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 31.12.2023

Redakční hlasování o nejlepších nahrávkách uplynulého roku startuje dvěma emotivními alby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace