Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #117: Podzim is killing me

Šejkr #117: Podzim is killing me

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 03.11.2023

Chybí mi Berlín. Při nástupu podzimu si to uvědomuji čím dál víc, došlo mi to, hlavně když jsem ve středu v podvečer seděl v šatně Dany Schechter ze Swans, se kterou jsme se neviděli několik let a předtím se potkávali třeba tam. „Víš, že už tam zase bydlím?“ zeptala se a jako by něco docvaklo. Nejvyšší čas se tam zase podívat, akorát to bude muset ještě pár měsíců vydržet.


Poslední týdny lítají jako listí po ulicích. Chvílemi se pomalu převalují a tvoří roztodivné mozaiky, jindy zběsile rotují v nekonečných spirálách, aby se najednou vznesly a odletěly o desítky metrů dál. Podzim is killing me. Pravidelně. Věcí je moc a všechny najednou, jako bychom chtěli předehnat čas a snad si i připravit nějaký náskok. Pořád se o to snažím a pořád jsem nepochopil, že to možná ani nejde. Že ta prázdná místa okamžitě vyplní další potřeby a povinnosti, které se vyskytnou jakoby náhodou. „Už aby byly Vánoce,“ odpovídám na jednu z nejhorších otázek v historii (Jak se máš?) na schůzce s umělkyní a jejím bookerem ohledně potenciálního vystoupení na příští Full Moon Stagei. Příhodné je, že jsme na tom všichni tři dost podobně. Koncert bude, jen ty svátky ještě.


Vzpomínáme s Danou, jak jsme se před lety toulali ulicemi Utrechtu, Insect Ark tam tehdy hrály na Le Guess Who? v prapodivné kavárně, tenhle set up se hodně nepovedl. Skleněné vitríny to sice vydržely, ale klepaly se ještě pěkných pár dní. Byli jsme pak na večeři v indonéském bistru, kde se od té doby občas stavuji a možná tam zavítám i příští týden. Další ročník Le Guess Who? je jednou z odpovědí na plnící se kalendář v Praze. Ne, příští týden mě tady nikdo moc neuvidí, utrechtská přehlídka je jednou z pravidelných radostí i povinností a taky jedním z důvodů čím dál splašenějšího podzimu. Baví mě, jak si spousta lidí myslí, že mám nějaký sofistikovaný plán. Zatím jsem se dostal k zaklikání všeho důležitého v aplikaci a po pár minutách ji středně zoufalý raději zavřel. A pak že jsou svátky daleko.


Na Swans jsem vůbec nechtěl jít, už té intenzity bylo dost, říkal jsem si. A určitě ne proto, že poprvé po třinácti letech nemám s jejich show v ČR nic společného. Jenže copak si člověk může vybírat? Některé věci jsou prostě dané, dochází mi, když se před vchodem do Hybernie potkáme s Kristofem Hahnem, spontánně se obejmeme a klábosíme, jako bysme se viděli včera. Společných zážitků je hodně, další část berlínské kliky. A možná ještě zásadnější přijede v neděli. Na koncert Danielly a Alexandera se upřímně těším, a přestože je toho v posledních dnech přespříliš, nedělní večer v Kaštanu je nutnou a milou povinností.

S Danou se nakonec loučíme v noci po textovkách, do konce koncertu nevydržím a utíkám zase k počítači. Berlínské setkání domlouváme na leden, to bude víc času, už se na ty ulice kolem Kottbusser Tor těším. Ale nepředbíhejme. Katarzia Moon je venku a ohlas je náramný, aby taky ne, i kdyby nic jiného, tak Juliiny famózní fotky si pozornost víc než jen zaslouží. Další číslo v procesu, dneska se spouští předprodej Toyota LP a jak se říká, more to come. Přece bychom se nechtěli nudit. Zrovna na podzim.

V osm večer na Radiu 1 spolu s báječnou Adelou Mede a dalšími bangery. Neighbours Burning Neighbours, sinks, Sexores, Ursulou Sereghy nebo ØXN. This Fire of Autumn.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto © Miron Zownir

Tracklist:
Ana Frango Elétrico – Dela
Negro Leo – RELA feat. MAY TUTI
Sexores – Biolumínica feat. DRK
Sicaria – Still Swingin
Pink Siifu & Turich Benjy – SWAMP..'!!
Sinks – Born to Pay
Neighbours Burning Neighbours – Neil Young
Ndox Electrique – He Yay Naliné
hackedepicciotto – Aichach
Joseph Shabason – Ed Templeton
The Gaslamp Killer & The Heliocentrics – Witches Whisper
Ursula Sereghy – Kolibřík
otay:onii – W. C. (Liars remix)
Drift. – Red Light
Nadine Shah – Topless Mother
New Age Doom – Intraterrestrial feat. Tuvaband
Selvagia – Pakatun (DNGDNGDNG Remix)
Jacob Gurevitsch – Santa Teresa (ft. Annisette)
Cleo Sol – Lost Angel
ØXN – The Wife of Michael Cleary
Lenhart Tapes – Džamahirija (feat. Zoja Borovčanin)
Shabazz Palaces – Gel Bait (feat. Geechi Suede)
Timber Timbre – Sugar Land
Ana Frango Elétrico – Dr. Sabe Tudo
Onipa – Danger
Adela Mede – Ne Lépj Rá
Airto Moreira and Flora Purim – Samba de flora
Tindersticks – This Fire of Autumn (Version, 2012)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #124: „praise your cringe“

Michal Pařízek 23.02.2024

„Praise your cringe,“ hřímá Joshua Idehen z pódia lublaňského klubu Channel Zero. Motivuje, káže a směje se u toho. Emoce na praporu a dojetí.

To nejlepší z první dekády festivalu Ment (Andraž Kajzer)

Andraž Kajzer 13.02.2024

Dekáda je výročí, které je potřeba pořádně oslavit. Jako první nabízíme pamětihodné momenty přehlídky uměleckého ředitele festivalu Andraže Kajzera.

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek 09.02.2024

Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností...

Šejkr #122: „El color de los días“

Michal Pařízek 26.01.2024

„Tohle je konec internetu. Měli bysme si zase posílat dopisy, to bude mnohem užitečnější než tenhle shit.“ Ano, na letošním Eurosonicu padaly i takovéto věty.

Šejkr #121: Nanovo

Michal Pařízek 12.01.2024

Přelom roku je mimo jiné ve znamení koncertní pauzy. Pokaždé si to užívám víc, je třeba vypnout a povolit... Na jak dlouho?

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 04.01.2024

Výsledky nejsou nic menšího než vzrušující. Redakční hlasování o nejlepší nahrávku roku 2023 ovládli...

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 03.01.2024

Jedno údolí je magické i skličující, to druhé syrové a vznětlivé jako troudná sojka, neukojitelný hněv.

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 02.01.2024

Něha dvakrát jinak a třetí místa v rámci redakčního hlasování redaktorů Full Moonu. Krásně se to sešlo!

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 01.01.2024

Kdo byl nejmladší umělkyní, která se dostala na titulní stránku Full Moonu? Redakční hlasování o nejlepších nahrávkách uplynulého roku, stoupáme pořadím.

Desky roku 2023 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 31.12.2023

Redakční hlasování o nejlepších nahrávkách uplynulého roku startuje dvěma emotivními alby.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace